Kiedy występują zwolnienia grupowe, a kiedy indywidualne? [Przykład]

Agnieszka Anusewicz
Adwokat, senior managing associate w zespole prawa HR, Deloitte Legal
rozwiń więcej
Maciej Mioduszewski
Radca prawny, senior associate w zespole prawa HR, Deloitte Legal
rozwiń więcej
oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
zwolnienia grupowe kiedy zwolnienia indywidulne rozwiązanie umowy o pracę uzasadnienie / Kiedy zwolnienia grupowe, a kiedy zwolnienia indywidulne? / Shutterstock

Z jakiej przyczyny można zwolnić pracownika w trybie zwolnień grupowych? Czy wskazywanie kryteriów doboru do zwolnienia jest obowiązkowe? Czy trzeba stosować przepisy o zwolnieniach grupowych w przypadku zwolnienia jednego pracownika? Czy do limitu osób, wskazanego w ustawie, wlicza się również osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych?

Kiedy są zwolnienia grupowe?

Do zwolnienia grupowego dochodzi, jeśli zostaną spełnione określone warunki, które przewiduje art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.2024.61 t.j.; dalej „Ustawa”):

Autopromocja
  1. Pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników
    Stan zatrudnienia określa się, biorąc pod uwagę jedynie osoby mające w momencie przeprowadzenia zwolnienia status pracownika. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę (czy została zawarta na okres próbny, czas określony czy nieokreślony), wymiar etatu czy to, że w danym momencie pracownik nie świadczy pracy (np. z powodu urlopu czy niezdolności do pracy na podstawie zwolnienia lekarskiego).
    Do stanu zatrudnienia nie wlicza się jednak pracowników tymczasowych oraz osób świadczących pracę w ramach innych niż stosunek pracy stosunków prawnych (zwłaszcza umów cywilnoprawnych jak np. umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług, umowa o dzieło).
    Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, przepisy Ustawy nie znajdą zastosowania.  Oznacza to m.in., że przepisy Kodeksu pracy chroniące pracowników, które wyłącza Ustawa, w przypadku takiego pracodawcy w dalszym ciągu będą miały zastosowanie. Dotyczy to np. obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia ze związkami zawodowymi (art. 38 KP), ochrony przed wypowiedzeniem w okresie przedemerytalnym (art. 39 KP), czy ochrony przed wypowiedzeniem w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (art. 41 KP).  Niniejszych przepisów ochronnych nie stosuje się, jeśli przyczyną rozwiązania umowy jest upadłość lub likwidacja pracodawcy, również w przypadków pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników. 
  2. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z przyczyn niedotyczących pracowników
    Przyczyna zwolnienia nie może dotyczyć pracownika. Jeżeli przyczyna występuje po stronie pracownika albo ma źródło w jego zachowaniu – Ustawa nie znajdzie zastosowania. 
    Ustawa nie zawiera przykładów „przyczyn niedotyczących pracowników”. Katalog przyczyn jest bardzo szeroki i nie da się go precyzyjnie zdefiniować. Przyczyny można podzielić na:
    •      zależne od pracodawcy – np. problemy finansowe, upadłość, likwidacja, zmiana struktury organizacyjnej, automatyzacja produkcji;
    •      niezależne od żadnej ze stron – np. pożar zakładu pracy, powódź, recesja gospodarcza.
    Decyzja o przyczynie zwolnienia grupowego należy wyłącznie do pracodawcy i jej zasadność nie podlega kontroli sądu. W razie ewentualnego procesu, sąd bada jedynie czy pracodawca zastosował odpowiednie kryterium i prawidłowo wytypował pracownika do zwolnienia. 
    Zastosowanie znajdą ogólne zasady dot. przyczyny – tj. przyczyna musi być konkretna (zrozumiała dla pracownika), aktualna, rzeczywista (niepozorna). 
  3. Zwolnienie następuje w okresie nieprzekraczającym 30 dni
    Początkowy bieg 30-dniowego terminu rozpoczyna się w dowolnym dniu miesiąca od daty pierwszego oświadczenia o wypowiedzeniu bądź rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron pod warunkiem, że tych porozumień w tym okresie będzie co najmniej 5.
  4. Rozwiązanie umowy następuje w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę oraz na mocy porozumienia stron oraz obejmuje odpowiednią liczbę pracowników
    Przepisy Ustawy stosuje się, jeżeli zwolnienia obejmą co najmniej:
    •    10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia do 99 pracowników włącznie,
    •    10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia od 100 do 299 pracowników,
    •    30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
    Do ww. limitu porozumienia stron wliczane są wtedy, gdy zawierane są z inicjatywy pracodawcy i dotyczą co najmniej 5 pracowników.
Przykład

Pracodawca zatrudniający 260 osób (230 na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony, 20 na podstawie umów o pracę na czas określony oraz 10 na podstawie umowy zlecenia) podjął decyzję o rozwiązaniu umów z 25 pracownikami oraz 8 zleceniobiorcami w związku ze złą sytuacją finansową. Spośród pracowników 4 osoby zgodziły się na podpisanie porozumienia, natomiast pozostałym 21 pracownikom pracodawca złożył wypowiedzenie. Zawarcie porozumień oraz dokonanie wypowiedzeń nastąpiło w okresie nieprzekraczającym 30 dni. Czy w ww. przypadku dojdzie do uruchomienia procedury zwolnienia grupowego?
Odpowiedź: Nie. Do stanu zatrudnienia wlicza się tylko pracowników, czyli 250 osób. W takim wypadku przepisy Ustawy stosuje się, jeśli zwolnienia obejmą co najmniej 10% pracowników, czyli 25 osób. Jednakże z 4 pracownikami zawarto porozumienia z inicjatywy pracodawcy (mniej niż 5) i nie są one wliczane do zwolnień grupowych. Bierze się pod uwagę 21 pracowników, którzy otrzymali wypowiedzenia, co stanowi mniej niż 10% pracowników zatrudnionych ogółem u pracodawcy. 

Kiedy są zwolnienia indywidualne?

Niektóre przepisy Ustawy znajdą zastosowanie nawet w przypadku zwolnienia tylko jednego pracownika, jeżeli następuje ono z przyczyn niedotyczących pracownika. Tryb indywidualny znajdzie zastosowanie, jeśli zwolnienia obejmą mniejszą liczbę pracowników niż wskazana powyżej. Pozostałe wymogi pozostają bez zmian (zatrudnianie co najmniej 20 pracowników, przyczyna niedotycząca pracownika, okres nieprzekraczający 30 dni). 

Do indywidualnego trybu zwolnień mają zatem zastosowanie tylko przepisy wymienione wprost w Ustawie, dotyczące modyfikacji przesłanek ochrony przed zwolnieniem oraz obowiązku zapłaty odprawy pieniężnej. Natomiast nie znajdą zastosowanie przepisy dotyczące procedury informacyjno-konsultacyjnej, obowiązku powiadomienia urzędu pracy o zamierzonych zwolnieniach czy obowiązku ponownego zatrudnienia pracownika. 

Przykład

W wyżej opisanym przykładzie dot. ewentualnego zastosowania zwolnienia grupowego zastosowanie znajdzie tzw. tryb indywidualny. Zwolnienia obejmą mniej niż 25 pracowników, ale pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a wyłącznym powodem rozwiązania stosunków pracy są przyczyny niedotyczące pracowników. 

Prawidłowe uzasadnienie rozwiązania umowy – przyczyny i kryteria doboru

W oświadczeniu o rozwiązaniu umowy z przyczyn niedotyczących pracownika, oprócz wskazania samej przyczyny, należy też podać kryterium doboru danego pracownika do zwolnienia. Ustawa o zwolnieniach grupowych (ani żaden inny akt prawny prawa pracy), odwołując się do kryteriów, nie określa ich liczby, rodzajów i płaszczyzn, na których mogą być formułowane. Liczba kryteriów zależy od pracodawcy, jednak, jeśli będzie ich więcej, to wybór pracowników do zwolnienia będzie uznany za bardziej rzetelny i zobiektywizowany.

Przykładowe kryteria zostały ukształtowane przez orzecznictwo Sądu Najwyższego i są to między innymi: przydatność pracownika do pracy, zakładowy staż pracy, doświadczenie zawodowe, kompetencje pracownika, kwalifikacje i umiejętności zawodowe, dotychczasowy przebieg pracy zawodowej, fakt wywiązywania się z obowiązków pracowniczych, dyspozycyjność wobec pracodawcy. Pomocniczo dopuszcza się stosowanie kryterium dot. sytuacji osobistej pracownika. Kryteriów doboru do zwolnienia nie wskazuje się przy rozwiązaniu umowy z pracownikiem zajmującym stanowisko jednostkowe u pracodawcy (czyli jedyne w strukturze). 

Oprócz wskazania kryteriów doboru do zwolnienia pracodawca w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę powinien również podać, w jaki sposób zastosowane kryterium lub kryteria doprowadziły do wytypowania danego pracownika do zwolnienia. 

Kadry
Dla tych osób to koniec darmowego leczenia i leków na NFZ. Sprawdź czy nie świecisz się na czerwono. Jeśli tak, to składka wynosi 769,43 zł w styczniu, lutym i marcu 2025 r.
04 lut 2025

Są pewne sytuacje, które powodują, że w systemie NFZ, eWUŚ zamiast na "zielono" świecimy się na "czerwono". Przy najbliższej wizycie w placówce medycznej warto sprawdzić co wyświetla system w 2025 r. Po pierwsze zdarzają się błędy a po drugie w pewnych sytuacjach traci się tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym darmowego leczenia i darmowych leków.

MRPiPS: Nowy wzór dla pracowników i pracodawców. Dla kobiet to: BMR = 655+(9,6 × waga w kg)+(1,8×wysokość w cm) - (4,7×wiek w latach)
04 lut 2025

Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić rozporządzenie nakładające nowe obowiązki na pracodawców. Mają mierzyć metabolizm pracowników i porównywać go z temperaturą miejsca pracy. Ściślej pracodawca ma umieć posługiwać się klasami tempa metabolizmu. Jak temperatura będzie za wysoka wobec wyznaczonych poziomów, a pracodawca nie będzie miał np. klimatyzacji, praca będzie np. przerywana.

Sygnalistę spotkały działania odwetowe. Jakie roszczenia mu przysługują?
04 lut 2025

Ustawa o ochronie sygnalistów ma przede wszystkim chronić ich przed działaniami odwetowymi. Co jeśli sygnalistę spotkały działania odwetowe? Jakie roszczenia mu przysługują? Okazuje się, że podstawa do roszczeń pracownika to nie tylko przedmiotowa ustawa, ale i Kodeks pracy.

Są tylko 2 możliwości zwolnienia kobiety w ciąży
04 lut 2025

Prawo pracy reguluje zakaz zwalniania kobiet w ciąży. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży? Po pierwsze, zwolnienie jest możliwe na podstawie art. 52 Kodeksu pracy czyli w trybie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Po drugie, w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy. Przepisy celowo nie ułatwiają tego zadania zatrudniającym.

Ciąża w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy można odwołać wypowiedzenie?
04 lut 2025

Czy zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę kobiecie w ciąży dotyczy również przypadku ciąży w okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca musi odwołać wypowiedzenie, jeśli to on je złożył? Czy pracownica będąca w ciąży może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Co na to prawo?

Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc
03 lut 2025

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

To dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 i 2026
03 lut 2025

W 2025 r. i 2026 r. istnieje wiele możliwości otrzymania wynagrodzenia przez osoby z niepełnosprawnościami. Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Wynagrodzenie za opiekę w 2025 r. nie dla każdego. Dlaczego?
03 lut 2025

Wynagrodzenie za opiekę - nie dla każdego. Dlaczego? Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?
03 lut 2025

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej
03 lut 2025

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

pokaż więcej
Proszę czekać...