Dodatkowe wynagrodzenie w wakacje dla nauczycieli. Czy inni pracownicy mają na to szanse?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Dodatkowe wynagrodzenie w wakacje dla nauczycieli. Czy inni pracownicy mają na to szanse? / Dodatkowe wynagrodzenie w wakacje dla nauczycieli. Czy inni pracownicy mają na to szanse? / ShutterStock

Czy nauczyciele mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia w wakacje, skoro dyrektor może nakazać im wykonywać dodatkowe czynności, np. egzaminy, prace w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Czy inni pracownicy mają szanse na świadczenie urlopowe jak w Karcie Nauczyciela?

Dodatkowe wynagrodzenie w wakacje dla nauczycieli. Czy inni pracownicy mają na to szanse?

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 984 ze zm., dalej jako: KN) określa w przepisach zasady wypłaty wypłaty wynagrodzenia nauczycieli za okres urlopu. Powstaje problem czy nauczyciele mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia w wakacje, bo przecież mogą być zobowiązani do wykonywania pracy w czasie wakacji. Zatem kiedy i na jakich zasadach?

Autopromocja

Zacznijmy od tego, że nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (chodzi tu o ferie zimowe i letnie). Jest to jednak teoretyczne, ponieważ np. w czasie wakacji nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie wakacji konkretnych czynności.

Ważne
Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
  • przeprowadzania egzaminów;

  • prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;

  • opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Wszystkie te czynności nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni w czasie ferii letnich i zimowych łącznie. Nie ma tu znaczenia, w jakim wymiarze czasu nauczyciel wykonywał powyższe czynności w poszczególne dni, ponieważ czasu tego nie rozlicza się godzinowo, lecz w wymiarze dnia.

Zgodnie z art. 64 ust. 4 KN wyżej wymienione czynności wykonywane w czasie ferii (jeżeli w ogóle będą) nie mogą naruszać prawa nauczyciela do nieprzerwanego co najmniej 4-tygodniowego urlopu wypoczynkowego. Dotyczy to wakacji, ponieważ urlop w czasie ferii zimowych trwa 2 tygodnie. Co ważne 4-tygodniowy urlop nie może być przerwany żadnymi czynnościami wynikającymi ze stosunku pracy.

Dodatkowe wynagrodzenie w wakacje dla nauczycieli

Mając na uwadze powyższe, zatem możliwość wykonywania przez nauczycieli pracy w okresie wakacji, należy zadać pytanie, które już było stawiane wcześniej, czy nauczyciele mają prawo do dodatków z tytułu wykonywania owych dodatkowych czynności? Odpowiedź jest prosta i znajdziemy ją w przepisach KN.

Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu. Jeżeli wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe uległa zmianie w okresie, z którego oblicza się wynagrodzenie za urlop, lub w miesiącu wykorzystywania urlopu, wynagrodzenie to ulega przeliczeniu.

Ważne
W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się:

1)wynagrodzenie zasadnicze;
2)dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy;
3)wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4)dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej;
5)odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy;
6)wynagrodzenie za pracę w święto;
7)jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 KN.

W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy, nie uwzględnia się natomiast:
1)wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju;
2)wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy;
3)wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Podsumowując nauczycielowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wakacje, ponieważ zakres czynności, który może mu być polecony na okres wakacji (w wymiarze maksymalnie 7 dni) mieści się w zakresie jego podstawowych obowiązków i nie jest to nic co wykracza poza zakres zadań określony w KN, tj. co do  innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, o których mowa w ust. 2 pkt 2, nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu odpowiednio: egzaminu ósmoklasisty, egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu maturalnego - z wyjątkiem części ustnej.

Oczywiście trzeba pamiętać, że nauczyciele mają prawo do świadczenia urlopowego, które zostało uregulowane w KN i jest to inne świadczenie niż standardowe wynagrodzenie urlopowe dla pracowników nie będących nauczycielami. Tak więc, inni pracownicy nie mają prawa do takiego dodatkowego świadczenia, jakie otrzymują nauczyciele.

Kadry
Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków
05 paź 2024

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]
04 paź 2024

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]
04 paź 2024

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

ZUS: Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne
04 paź 2024

ZUS poinformował o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

ZUS: Świadczenie przepadnie, jeśli wniosek o wypłatę nie zostanie złożony do końca października
04 paź 2024

31 października mija termin, w którym studenci powinni dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. Świadczenie za październik przepadnie, jeżeli dokumenty wpłyną z opóźnieniem.

Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?
03 paź 2024

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?
03 paź 2024

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?
03 paź 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!
02 paź 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

Wróciły niedziele handlowe, ale nie wszędzie. A co z handlem w 2025 r.?
03 paź 2024

Wróciły niedziele handlowe, ale nie wszędzie, nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

pokaż więcej
Proszę czekać...