Czy nauczyciel otrzyma „trzynastkę”, jeżeli rozpoczął pracę w trakcie roku szkolnego

Bożena Goliszewska-Chojdak
rozwiń więcej
Pracownicy jednostek sfery budżetowej nabywają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości, pod warunkiem przepracowania u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego. Wyjątkowo pracownik, który nie spełnił tego warunku, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej, jeżeli przepracował co najmniej 6 miesięcy.

Warunek przepracowania co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagany m.in. w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły/szkoły wyższej (art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym...). Zatem ustawodawca nie przyznał nauczycielom prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w każdym przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, kiedy nie jest możliwe przepracowanie co najmniej 6 miesięcy. Nauczyciel ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, jeżeli stosunek pracy został nawiązany z początkiem roku szkolnego, tj. od 1 września. Zdaniem MEN (stanowisko z 17 marca 2010 r.), wprowadzenie zastrzeżenia nawiązania stosunku pracy z nauczycielem w trakcie roku kalendarzowego zgodnie z organizacją szkoły świadczy o tym, że zamiarem ustawodawcy nie było przyznanie nauczycielom bezwarunkowego prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, bez względu na długość przepracowanego przez nich okresu. Potwierdza to stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwałach z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26) i z 7 lipca 2011 r. (III PZP 3/11 Biul. SN 2011/7/26) oraz w wyroku z 18 października 2011 r. (I PK 263/10), w których stwierdzono, że art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym zawierający katalog przyczyn warunkujących prawo do „trzynastki”, gdy nie jest wymagane przepracowanie co najmniej 6 miesięcy, jest wyczerpujący. Pracownik, który w danym roku kalendarzowym nie przepracował co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy w związku z inną przyczyną niż wymieniona w powyższym przepisie, nie ma prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Autopromocja

WAŻNE!

Według stanowiska MEN, „trzynastka” nie przysługuje nauczycielom zatrudnionym w trakcie roku szkolnego, którzy nie przepracowali co najmniej 6 miesięcy.

Odmienne stanowisko w przedstawionej sytuacji prezentuje Związek Nauczycielstwa Polskiego, według którego powyższa interpretacja przepisów jest zbyt rygorystyczna. Wynika to z tego, że „organizacja szkoły” jest pojęciem szerszym niż rok szkolny. Organizacja nie ustala bowiem tylko okresu trwania roku szkolnego, w tym ferii, ale obejmuje swym zakresem inne kwestie, m.in. plany nauczania, zasady tworzenia oddziałów, zasady organizacji indywidualnego nauczania, dodatkowych zajęć edukacyjnych, zastępstw, godzin ponadwymiarowych. Karta Nauczyciela umożliwia zatrudnianie nauczycieli także w trakcie roku szkolnego (po 1 września) i jest to również zatrudnienie powstałe w związku z potrzebą wynikającą z organizacji szkoły (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela).

Mimo że stanowisko MEN nie stanowi wiążącej wykładni prawa, jest powszechnie stosowane przez szkoły/szkoły wyższe. Należy zatem przyjąć, że nauczyciel, który podejmie pracę w trakcie roku szkolnego nie nabędzie prawa do „trzynastki”, jeżeli nie przepracuje co najmniej 6 miesięcy.

Podstawa prawna:

  • art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.),
  • art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela.
Kadry
MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

pokaż więcej
Proszę czekać...