Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne

Monika Wacikowska
rozwiń więcej
Do składników wynagrodzenia należą tylko te świadczenia pieniężne, które są związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku, np. premie.

Pracownik za określoną jednostkę czasu pracy może domagać się wynagrodzenia ustalonego w obowiązującej go umowie o pracę. Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają układy zbiorowe pracy (art. 771 § 1 k.p.). Z treści przywołanego przepisu wynika, że prawo pracy przewiduje 2 rodzaje świadczeń pieniężnych – świadczenia pieniężne o charakterze wynagrodzeniowym oraz świadczenia pieniężne niemające charakteru wynagrodzeniowego, ale pochodzące ze stosunku pracy – przyznane pracownikowi na mocy wiążącej go umowy o pracę lub przepisów wewnątrzzakładowych obowiązujących u danego pracodawcy.

Autopromocja

Świadczenia pieniężne o charakterze wynagrodzeniowym

Wynagrodzenie pracownika powinno być tak ustalone, aby odpowiadało przede wszystkim rodzajowi wykonywanej przez niego pracy oraz kwalifikacjom wymaganym przy jej realizacji. Ponadto wynagrodzenie przyznane pracownikowi powinno być uzależnione również od ilości i jakości świadczonej przez pracownika pracy.

Wynagrodzenie jako świadczenie pieniężne ze stosunku pracy stanowi rekompensatę za wykonaną przez pracownika pracę, a co za tym idzie, za wypełnione przez niego obowiązki. Jest więc niczym innym jak ekwiwalentem pieniężnym za wykonane przez niego zadania.

Podstawowym składnikiem wynagrodzenia jest ten, który rekompensuje wykonaną przez pracownika pracę. Mowa tu o wynagrodzeniu zasadniczym określonym stawką godzinową lub miesięczną czy wynagrodzeniu prowizyjnym, którego wysokość uzależniona jest od nakładów pracy poczynionych przez pracownika, a w rezultacie – efektów jego wysiłków.

Przykład

Pracownik zatrudniony na stanowisku doradcy kredytowego ma prawo do wynagrodzenia w formie prowizji w wysokości 1% od wartości wypłaconych w danym miesiącu kredytów, których udzielił klientom, zawierając z nimi umowy kredytowe.

Oprócz podstawowego składnika wynagrodzenia, mającego za zadanie zrekompensowanie pracownikowi wykonanych przez niego obowiązków, ma on również prawo do tzw. dodatkowych składników wynagrodzenia, które związane są z wykonywaniem przez niego pracy, ale do których prawo powstaje po spełnieniu dodatkowych przesłanek lub powstaniu dodatkowych okoliczności. Chodzi tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju dodatki do wynagrodzenia, ryczałty czy premie.


Prawo do dodatków z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych lub z tytułu pracy w porze nocnej przysługuje pracownikowi, jeśli czas wykonywania obowiązków pracowniczych odpowiednio przekraczał obowiązujące pracownika normy czasu pracy lub przypadał na porę nocną ustaloną u pracodawcy. Takie samo znaczenie mają ryczałty za pracę nadliczbową lub pracę w porze nocnej. Są one bowiem gwarantowane w umowach o pracę pracowników, którzy co do zasady wykonują pracę nadliczbową. A zatem nie rekompensują zwykłego nakładu pracy, lecz dodatkowo włożony przez pracownika wysiłek.

Do dodatkowych składników wynagrodzenia należą również wszelkiego rodzaju dodatki uzależnione od innych niż nadgodziny czy pora nocna czynników, np. dodatek za wysługę lat (tzw. dodatek stażowy) czy dodatek funkcyjny.

Podobny charakter ma premia przyznawana pracownikowi, który spełnił określone przesłanki uprawniające do jej nabycia.

WAŻNE!

Postanowienia regulaminu wynagradzania albo umowy o pracę, dające pracownikom prawo do premii, powinny określać konkretne przesłanki, których spełnienie warunkuje jej wypłacenie.

Przykład

Pracownikowi przysługuje comiesięczna premia regulaminowa w wysokości do 1500 zł. Na podstawie zapisów regulaminu wynagradzania obowiązującego w A. Sp. z o.o. premia przysługuje, jeśli pracownik w danym miesiącu kalendarzowym wykonywał swoje obowiązki sumiennie i rzetelnie, a ponadto nie opuścił w związku z chorobą więcej niż 3 dni pracy.

Zarówno podstawowe (zasadnicze miesięczne lub godzinowe oraz prowizja), jak i dodatkowe (np. dodatki i ryczałty z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych czy pracy porze nocnej oraz premie) składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy innych pochodnych wynagrodzeń, np. wynagrodzenia chorobowego, za czas urlopu wypoczynkowego czy za czas płatnych zwolnień od pracy.

Ponadto pracownik ma prawo domagać się ich wypłaty na drodze postępowania przed sądem pracy. Mają one bowiem charakter roszczeniowy. Po spełnieniu określonych przesłanek lub wystąpieniu określonych okoliczności (np. wykonanie pracy, osiągnięcie określonego utargu) pracownik nabywa do nich prawo, a pracodawca ma obowiązek dokonania ich wypłaty.


Bony, dofinansowanie nauki, dodatki reprezentacyjne

Poza podstawowymi i dodatkowymi składnikami wynagrodzenia pracodawca może wprowadzić również inne, pozawynagrodzeniowe świadczenia związane ze stosunkiem pracy. Prawo do takich świadczeń powstaje po zaistnieniu określonych okoliczności, ale nie jest ściśle związane z wykonywaniem pracy. Dotyczy to np. stawek przyznawanych pracownikom na pokrycie kosztów reprezentacji firmy.

Przykład

Pracownicy zatrudnieni na stanowisku handlowców otrzymują tzw. dodatek reprezentacyjny w wysokości 1000 zł miesięcznie. Dodatek ten powinien być przeznaczony na koszty reprezentowania firmy, np. lunch z klientem firmy, podarunki dla kontrahentów.

Podobny charakter mają bony (np. świąteczne) przyznawane pracownikom, a finansowane ze środków pracodawcy. Nie mają one charakteru wynagrodzeniowego. Choć związane są ze stosunkiem pracy, nie są ekwiwalentem za wykonaną pracę, a jedynie dodatkowym świadczeniem przyznanym pracownikowi.

Podobnie traktowane są kwoty stanowiące sfinansowanie czy dofinansowanie nauki pracownika. Nie rekompensują wykonanej przez pracownika pracy, lecz są jedynie dodatkowym świadczeniem przyznanym przez pracodawcę.

Przykład

Pracodawca wprowadził w regulaminie pracy zapis, zgodnie z którym pracownicy podejmujący naukę na studiach wyższych na kierunku zgodnym z wykonywaną pracą mają prawo do 30% dofinansowania kosztów tej nauki przez pracodawcę. Przyznane dofinansowanie nie jest składnikiem wynagrodzenia.

Wszelkie świadczenia pieniężne ze stosunku pracy, które nie mają charakteru wynagrodzeniowego, nie są wliczane do pochodnych składników wynagrodzenia, np. wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenia chorobowego czy wynagrodzenia za czas płatnych zwolnień od pracy. A zatem ich wypłacenie nie wpływa na wysokość przysługującego pracownikowi wynagrodzenia, zarówno tego o charakterze podstawowym, jak i dodatkowym.

Ich wypłatę warunkują również ustalone przez pracodawcę przepisy, odbierając lub dając do nich prawo w określonych przypadkach.

Podstawa prawna:

  • art. 771 § 1 Kodeksu pracy.
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...