Obciążenia podatkowe i składkowe wielkanocnych bonów towarowych

Arkadiusz Mika
rozwiń więcej
Przed świętami wielkanocnymi rozdamy naszym pracownikom talony na zakupy. Czy talony uprawniające do ich wymiany na towary są opodatkowane i oskładkowane?

RADA

Autopromocja

Talony dla pracowników zawsze są opodatkowane. To, czy talony będą podlegały obciążeniom składkowym, zależy od źródła, z jakiego je Państwo sfinansują. Oskładkowane są bony sfinansowane ze środków obrotowych. Zwolnione ze składek są bony zakupione z funduszu socjalnego lub funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe (w tym przypadku tylko do limitu 906,61 zł).

UZASADNIENIE

Niezależnie od źródła finansowania, bony wydawane pracownikom są zawsze opodatkowane. Przepisy ustawy podatkowej wyłączają bowiem bony ze zwolnienia podatkowego (do limitu 380 zł), które dotyczy jedynie świadczeń rzeczowych sfinansowanych ze środków zfśs (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Bony dla pracowników nie są uznawane za świadczenia rzeczowe na podstawie ustawy o pdof.

Rozstrzygnięcie, czy wydawane pracownikom bony będą stanowiły podstawę wymiaru składek, jest uzależnione od źródła, z jakiego pracodawca pokryje ich zakup. Zasadą jest, że bony kupione ze środków tzw. bieżących firmy są oskładkowane. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca chce pokryć zakup bonów z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale nie dokonał jeszcze na niego odpisu (i nie przekazał fizycznie środków na jego konto). Jeżeli bony zostały kupione ze środków obrotowych firmy, ale w momencie ich wydawania pracownikowi środki te zostały już zrefundowane z konta socjalnego, to należy uznać, że zostały sfinansowane z funduszu socjalnego i nie będą podlegały oskładkowaniu. Decydujące znaczenie ma tu moment uzyskania przez pracownika przychodu (czyli dzień otrzymania bonów).

Korzyści

Bony finansowane z funduszu socjalnego są (bez limitu) zwolnione ze składek.

Oskładkować należy natomiast bony, które w planach mają być ostatecznie sfinansowane ze środków funduszu, ale na dzień ich wręczania zakup ten był pokryty ze zwykłych środków firmy. Należy uznać, że w takiej sytuacji po refundacji zakupu bonów ze środków funduszu pracodawca może dokonać korekty nadpłaconych składek. Wówczas zostanie spełniony warunek niezbędny do zastosowania zwolnienia. Ostatecznie bowiem świadczenie to zostanie sfinansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Wolne od składek będą także bony zakupione ze środków funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na mocy układu zbiorowego pracy. Mimo że bony nie są środkiem płatniczym, to należy przyjąć, że z określonymi nominałami i przeznaczeniem ich wymiany na konkretne towary spełniają niezbędny do zastosowania zwolnienia składkowego wymóg - zakwalifikowania ich do świadczeń wypłacanych z tego źródła.

Należy zauważyć, że w przypadku bonów zakupionych z funduszu socjalno-bytowego nie każda ich liczba będzie zwolniona ze składek. Obowiązuje tu limit zwolnienia, który w 2008 r. wynosi 906,61 zł. Do limitu wlicza się wszystkie świadczenia wypłacane z tego funduszu w roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

• § 1, § 2 ust. 1 pkt 19-20 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 11-12, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• art. 24 ust. 6a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

pokaż więcej
Proszę czekać...