Wyższe wynagrodzenie jako przejaw dyskryminacji

Monika Cieślak
rozwiń więcej
Zakaz dyskryminacji pracowników odnosi się nie tylko do równego traktowania w zakresie warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale także ustalania wysokości wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 k.p.). Niemniej jednak zasad równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszają działania polegające na ustalaniu warunków zatrudniania i zwalniania pracowników, zasad wynagradzania i awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych - z uwzględnieniem kryterium stażu pracy (art. 183b § 2 k.p.). Oznacza to, że wyższe wynagrodzenie pracownika o dłuższym stażu nie stanowi naruszenia zasady równości, bowiem dłuższy staż pracy oznacza większe doświadczenie, znajomość firmy, organizacji pracy, szybsze wykonywanie swoich obowiązków itd. Działania w drugą stronę, czyli wypłacanie wynagrodzenia w wyższej wysokości nowemu pracownikowi może być uznane za przejaw dyskryminacji. Taki pracownik musi zapoznać się z organizacją firmy, zakresem obowiązków, zazwyczaj w pierwszym okresie pracy szkoli się i wdraża w zakres obowiązków, popełnia więcej błędów. A zatem jego efektywność i skuteczność jest niższa niż pracownika o długim stażu pracy. Jego wyższe wynagrodzenie w sytuacji zatrudniania na takich samych stanowiskach, do wykonywania takiej samej pracy jest naruszeniem zasady równości w zakresie wynagradzania - pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Autopromocja

Pojęcie wynagrodzenia i pracy jednakowej wartości

Wynagrodzenie to jest rozumiane szeroko i obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna. Nie można więc np. przyznawać premii czy opieki medycznej nowo zatrudnianym pracownikom, w sytuacji gdy to świadczenie czy składnik wynagrodzenia nie przysługuje długoletnim pracownikom.

Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Oznacza to, że pracownicy o długim stażu mogą domagać się wyższych wynagrodzeń, jeśli nowo przyjmowani pracownicy mimo niższych lub podobnych kwalifikacji, wykonują taką samą pracę i otrzymują wyższe wynagrodzenie. Dzieje się tak, gdyż Kodeks pracy zawiera bezwzględny zakaz dyskryminacji i nakaz równego traktowania pracowników w zakresie nawiązania stosunku pracy. Niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub pominięcie przy przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą jest naruszeniem zasady równego traktowania, chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami. Przykładem może być wyższa wydajność pracy nowo zatrudnianych pracowników bądź ich wyższe kwalifikacje, bogatsze doświadczenie zawodowe, które podnosi jakość świadczonej przez nich pracy. Z drugiej strony nie można zapominać, że długoletni staż pracy w danej organizacji zazwyczaj oznacza bogate doświadczenie zawodowe, które zwiększa jakość i wydajność świadczonej pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 12 września 2006 r. (I PK 89/06, M.P.Pr. 2007/8/88) potwierdził, że stosowanie zasady równego traktowania w zatrudnieniu powinno polegać na podwyższaniu świadczeń należnych pracownikom traktowanym gorzej. Tak więc pracownicy o wieloletnim stażu, jeśli wykonują pracę jednakowego rodzaju, ilości, a jakość świadczonej pracy nie różni się od pracy wykonywanej przez nowych pracowników, jak również kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu są zbliżone lub takie same, mają prawo do domagania się wynagrodzenia takiego, jakie otrzymują nowi pracownicy.

Ponadto osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Skorzystanie przez pracownika z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.

Jak ustalać wynagrodzenie i nie narazić się na zarzut dyskryminacji

Opracowany w regulaminie wynagradzania (a jeżeli nie trzeba tworzyć regulaminu - w umowie o pracę) system wynagrodzeń powinien być tak skonstruowany, aby otrzymywane wynagrodzenie było adekwatne do:

• rodzaju wykonywanej pracy,

• kwalifikacji wymaganych przy jej wykonywaniu,

• ilości pracy,

• jej jakości.

Rodzaj pracy to dość łatwy kwantyfikator przy tworzeniu siatki płacowej, pracowników możemy podzielić według działów, w których pracują (np. dział marketingu, handlowy, księgowy techniczny itp.) i według funkcji wykonywanych; będą to pracownicy: zarządzający, samodzielni, biurowi, przedstawicieli w terenie, fizyczni.

Wynagrodzenie pracownicze składa się zazwyczaj z podstawowego elementu, jakim jest wynagrodzenie zasadnicze, które jest najczęściej stosowanym samodzielnym i stałym składnikiem wynagrodzenia, dlatego ustalając płace dla nowo zatrudnianych pracowników na poziomie wyższym niż pracownicy już zatrudnieni szczególnie dokładnie należy przeanalizować, czy istnieją obiektywne przesłanki, aby nowy pracownik otrzymał wynagrodzenie zasadnicze na poziomie wyższym niż inni pracownicy.

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest sumienna i staranna praca, dlatego świadczona praca zawsze powinna być wysokiej jakości i wykonywana powinna być w sposób efektywny. System premii i prowizji może być skutecznym narzędziem zarządzania zasobami ludzkimi i pobudzania pracowników do określonych zachowań.

Prosta ocena ilości i jakości pracy jest możliwa tylko w stosunku do części stanowisk pracy każdej z firm. Dotyczy prac prostych, rutynowych, głównie stanowisk handlowych lub produkcyjnych. W przypadku takich stanowisk można skonstruować wynagrodzenie przez połączenie wynagrodzenia zasadniczego z prowizją czy premią za sprzedaż, produkcję, jakość.

Wyższe wynagrodzenie dla nowych pracowników może stanowić przejaw dyskryminacji, jeśli pracodawca nie kierował się obiektywnymi przesłankami przy jego ustalaniu. Ponadto warto podkreślić, że poza wysokim wynagrodzeniem zasadniczym pracodawca dysponuje innymi narzędziami, które mogą przekonać potencjalnych pracowników do podjęcia pracy. Rozwój zawodowy i równowaga między życiem zawodowym i prywatnym są najistotniejszymi czynnikami pozapłacowymi, które mają decydujący wpływ na podjęcie decyzji o zatrudnieniu.

Monika Cieślak

Kadry
W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat
06 wrz 2024

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują
06 wrz 2024

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?
06 wrz 2024

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]
06 wrz 2024

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?
06 wrz 2024

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują
05 wrz 2024

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku
05 wrz 2024

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

ZUS: Kolejne terminy wypłaty czternastych emerytur
05 wrz 2024

W piątek, 6 września, ZUS wypłaci kolejną transzę tzw. czternastej emerytury. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld zł. W jakich terminach czternaste emerytury otrzymają pozostali świadczeniobiorcy?

pokaż więcej
Proszę czekać...