Egzekucja z wynagrodzenia - czy pracodawca może zlekceważyć żądanie komornika

Anna Szewczyk
rozwiń więcej
Zatrudniony w naszej firmie informatyk przestał spłacać kredyt mieszkaniowy. Komornik wysłał do nas zawiadomienie o zajęciu jego pensji i zobowiązał nas do przesłania zestawienia jego wynagrodzenia. W tym czasie w firmie trwała kontrola skarbowa i zapomnieliśmy wysłać komornikowi wymagane przez niego informacje. Czy w tej sytuacji grozi nam jakaś kara?

Pracodawca, który zapomina odpowiedzieć na wezwanie komornika, może zostać ukarany grzywną do 500 zł. W sytuacji przedstawionej przez Czytelnika kontrola skarbowa nie będzie żadnym usprawiedliwieniem dla niewysłania komornikowi żądanych przez niego informacji.

Autopromocja

Jeśli przeciwko pracownikowi została wszczęta egzekucja komornicza, komornik wzywa pracodawcę m.in. do tego, aby w ciągu tygodnia od otrzymania wezwania przedstawił zestawienie wynagrodzenia pracownika za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie. Ponadto pracodawca jest zobowiązany wskazać, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi lub komornikowi. Jeżeli pracodawca nie zastosuje się do wezwania komornika, wówczas komornik wymierza grzywnę w wysokości do 500 zł. Jeśli pracodawcą nie jest osobą fizyczną, grzywnie podlega pracownik lub wspólnik odpowiedzialny za wykonanie takiej czynności, a w razie niewyznaczenia takiego pracownika lub niemożności jego ustalenia – osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy. Natomiast w sytuacji gdy pracodawcą jest spółka cywilna, grzywnie podlega którykolwiek ze wspólników. Grzywna może być powtórzona, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie. Warto pamiętać, że na postanowienie o ukaraniu grzywną można wnieść skargę do właściwego sądu rejonowego.

Pracodawca powinien pamiętać, że jeśli komornik prowadzi przeciwko pracownikowi egzekucję, wówczas będzie zobowiązany do niewypłacania mu żadnego wynagrodzenia – poza kwotą wolną od potrąceń, aż do pełnego pokrycia długu. Ustanowienie w przepisach prawa pracy kwoty wolnej od potrąceń ma na celu zapewnienie pracownikowi minimum środków na przeżycie. Przy potrącaniu sum egzekwowanych na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie innych należności niż alimenty wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia (po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych). Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wówczas kwoty wolne od potrąceń ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy (art. 871 § 2 k.p.)

Podstawa prawna

  • Art. 871 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
  • Art. 881–886 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – Dz.U. nr 43, poz. 296; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 197, poz. 1307.
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...