Kiedy pracodawca może nie wypłacić wczasów pod gruszą

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Kiedy pracodawca może nie wypłacić wczasów pod gruszą / Kiedy pracodawca może nie wypłacić wczasów pod gruszą / Shutterstock

Kto musi tworzyć ZFŚS? Czym są wczasy pod gruszą? Czym jest świadczenie urlopowe? Kiedy pracodawca może nie wypłacić wczasów pod gruszą? 

rozwiń >

Czym są wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą to dodatkowe świadczenie dla pracowników, niezależne od dochodu, stażu pracy czy kwalifikacji. Przyznaje się je na wniosek zatrudnionej osoby, w zakładach pracy, które utworzyły Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, w ramach zgromadzonych środków na ZFŚS.

Autopromocja

Kiedy pracodawca może nie wypłacić wczasów pod gruszą

Zgodnie z  art. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 288, dalej jako: ustawa), fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Analizując powyższy przepis a contrario, można stwierdzić, że ustawodawca uzależnił określone obowiązki pracodawcy, w tym co do tworzenia ZFŚS od liczby zatrudnianych pracowników. Jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 50 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) nie ma prawnego obowiązku tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Ważne

Zatem pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć ZFŚŚ do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 ustawy lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe, ale nie są do tego zobowiązani.

Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą Fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Pracodawca, który tworzy ZFŚS powinien określić w regulaminie zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu, w tym w zakresie świadczenia socjalnego, którego przeznaczeniem jest dofinansowanie wypoczynku osoby uprawnionej (wczasy pod gruszą).

Ważne
Wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu - IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 kwietnia 2018 r., IV Pa 10/18

Pracodawcy mogą - ale nie muszą - tworzyć fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe. Jeśli podejmą decyzję o nietworzeniu funduszu lub niewypłacaniu świadczenia urlopowego, a nie są objęci układem zbiorowym pracy i nie są zobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, ciąży na nich obowiązek przekazania pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, informacji o nieutworzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego zgodnie z art. 3 ust. 3a ustawy.

Kto musi tworzyć ZFŚS?

W obecnie obowiązującym stanie prawnym podmiotami zobowiązanymi do tworzenia funduszu świadczeń socjalnych bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników są jedynie pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Komu należy się świadczenie urlopowe?

Świadczenie urlopowe, wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Kiedy wypłata świadczenia urlopowego?

Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

ZFŚS: Korzyści dla pracodawcy i pracowników

Przykład

 Korzyści dla pracodawcy z ZFŚS

  • Kształtuje swój pozytywny wizerunek jako pracodawca, który dba o zdrowie i wypoczynek pracowników.
  • Może skuteczniej zarządzać i lepiej zaplanować pracę, bo pracownicy planują i wykorzystują dłuższy urlop.
  • Przeciwdziała pracoholizmowi i wypaleniu zawodowemu.
  • Zyskuje bardziej zmotywowanych pracowników.

Korzyści dla pracownika z ZFŚS

  • Urlop kosztuje go mniej.
  • Może zaplanować większy budżet, np. na wyjazd.
  • Może zaplanować dłuższy urlop, dlatego dłużej wypoczywa (mniejsze ryzyko wystąpienia pracoholizmu czy wypalenia zawodowego).
Kadry
Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków
06 paź 2024

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]
04 paź 2024

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]
04 paź 2024

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

ZUS: Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne
04 paź 2024

ZUS poinformował o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

ZUS: Świadczenie przepadnie, jeśli wniosek o wypłatę nie zostanie złożony do końca października
04 paź 2024

31 października mija termin, w którym studenci powinni dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. Świadczenie za październik przepadnie, jeżeli dokumenty wpłyną z opóźnieniem.

Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?
03 paź 2024

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?
03 paź 2024

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?
03 paź 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!
02 paź 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

Wróciły niedziele handlowe, ale nie wszędzie. A co z handlem w 2025 r.?
03 paź 2024

Wróciły niedziele handlowe, ale nie wszędzie, nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

pokaż więcej
Proszę czekać...