W jaki sposób poinformować PFRON o obniżeniu stanu zatrudnienia

Edyta Sieradzka
rozwiń więcej
Jesteśmy pracodawcą z otwartego rynku pracy. Za grudzień 2011 r. złożyliśmy DEK-I-0 oraz dokonaliśmy wpłaty na PFRON za ten miesiąc, ponieważ zatrudnialiśmy 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie osiągaliśmy wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Jednak w styczniu br. zatrudnienie spadło do 18 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a zatem nie będziemy dokonywać wpłaty za ten miesiąc. Czy powinniśmy o tym powiadomić PFRON? Jeśli tak, to w jaki sposób?

O zmniejszeniu zatrudnienia powinni Państwo poinformować PFRON wysyłając do Wydziału Wpłat Obowiązkowych stosowne pismo. Oznacza to, że nie będą Państwo zobowiązani do dokonania wpłaty na PFRON za styczeń br. W sytuacji osiągnięcia stanu zatrudnienia w liczbie co najmniej 25 etatów, ale nieuzyskania 6% wskaźnika osób niepełnosprawnych, będą Państwo ponownie zobowiązani do wysyłania deklaracji DEK-I-0 oraz dokonywania obowiązkowych wpłat na Fundusz.

Autopromocja

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%, musi dokonywać obowiązkowych wpłat na PFRON (dalej Fundusz) oraz składać deklaracje DEK-I-0 (miesięcznie) i DEK-R (rocznie). Miesięczne deklaracje lub informacje należy składać w terminie do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłaty, a roczne deklaracje lub informacje – do 20 stycznia następnego roku.

WAŻNE!

Termin na złożenie deklaracji rocznej DEK-R przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na PFRON upłynął 20 stycznia 2012 r.


Deklaracje i informacje składane do PFRON

Rodzaj dokumentu

Pracodawca

Podstawa prawna

1

2

3

DEK-I-0 (deklaracja miesięcznych wpłat)

zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, który nie osiąga co najmniej 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych

art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji

DEK-I-a (deklaracja miesięcznych wpłat)

państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucje kultury oraz jednostki organizacyjne zajmujące się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii, które nie osiągają 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych

art. 21 ust. 2a i 2g ustawy o rehabilitacji

DEK-I-b (deklaracja miesięcznych wpłat)

państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe, wyższe szkoły zawodowe, publiczne i niepubliczne szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, które nie osiągają 2% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych

art. 21 ust. 2b i 2g ustawy o rehabilitacji

DEK-II-a (deklaracja wpłaty)

prowadzący zakład pracy chronionej

art. 33 ust. 4a, 4c, 7 i 7a ustawy o rehabilitacji oraz art. 38 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

DEK-II-b (deklaracja wpłaty)

posiadający status zakładu aktywności zawodowej

art. 29 ust. 3a1, 3b lub 3c ustawy o rehabilitacji

DEK-W (deklaracja wpłaty)

zobowiązany do wpłat na PFRON

art. 23 ustawy o rehabilitacji

DEK-R (rozliczenie roczne wpłat)

j.w.

art. 21 ust. 1, 2a, 2b i 2g, art. 23, art. 29 ust. 3a1, 3b i 3c, art. 33 ust. 4a, 4c, 7 i 7a ustawy o rehabilitacji oraz art. 38 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

DEK-Z (deklaracja wpłat składana w przypadku rejestracji pracodawcy lub zmiany jego danych rejestrowych)

j.w.

j.w.

INF-1 (informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych)

zwolniony z wpłat na PFRON, u którego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%, 2% lub 6%

art. 21 ust. 2, 2a, 2b lub 2e ustawy o rehabilitacji

INF-Z (informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych składana w przypadku rejestracji pracodawcy lub zmiany jego danych rejestrowych)

j.w.

j.w.

INF-2 (informacja roczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych)

j.w.

j.w.


Pracodawcy mają obowiązek składać deklaracje i informacje w formie dokumentu elektronicznego przez teletransmisję danych (przez system e-PFRON).

W przypadku osiągnięcia odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych pracodawca jest zwolniony z dokonywania wpłat na PFRON. Ma jednak obowiązek składać funduszowi informacje miesięczne INF-1 oraz roczne INF-2. Informacje miesięczne INF-1 i roczne INF-2 wysyłają również pracodawcy posiadający status zakładu pracy chronionej. Natomiast pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty nie są w ogóle zobowiązani do sprawozdawczości wobec PFRON, a tym samym do dokonywania obowiązkowych wpłat.

Pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON oraz ten, u którego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 2% (państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe, wyższe szkoły zawodowe, publiczne i niepubliczne szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne) lub 6% (państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucji kultury oraz jednostki organizacyjne zajmujące się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii) albo co najmniej 6% (pozostali pracodawcy) podlega rejestracji w Funduszu.

Zarejestrowanemu pracodawcy nadawany jest identyfikator, tzw. numer w rejestrze PFRON. O nadaniu numeru w rejestrze Fundusz informuje listownie, przy czym brak nadanego numeru nie zwalnia pracodawców zobowiązanych do wpłat z obowiązku terminowego deklarowania i dokonywania wpłat. W razie niezłożenia deklaracji lub informacji, mimo powstania takiego obowiązku, PFRON może żądać od pracodawcy wyjaśnień w tej sprawie lub wezwać do złożenia stosownych dokumentów (art. 274a Ordynacji podatkowej).

O każdej zmianie wpływającej m.in. na obowiązek wpłat, pracodawca zobowiązany do wpłat powinien poinformować Fundusz. W Państwa przypadku spadek stanu zatrudnienia poniżej 25 etatów spowodował ustanie obowiązku składania deklaracji miesięcznej i dokonania wpłaty za styczeń br. O zaistniałej sytuacji powinni jednak Państwo pisemnie poinformować (najlepiej przed upływem terminu wpłaty na Fundusz) Wydział Wpłat Obowiązkowych PFRON.

Wzór informacji o stanie zatrudnienia, wpływającym na obowiązek dokonywania wpłat na PFRON

@RY1@i65/2012/003/i65.2012.003.000.0045.101.jpg@RY2@

Ponieważ nie ma sformalizowanego wzoru takiej informacji, mogą Państwo opracować ją we własnym zakresie lub wykorzystać powyższy wzór.

Podstawa prawna:

  • art. 21 ust. 1, ust. 2a, ust. 2b, ust. 2g, ust. 2f, ust. 2f1, art. 23, art. 29 ust. 3a1, ust. 3b, ust. 3c, art. 33 ust. 4a, ust. 4c, ust. 7, ust. 7a, art. 49 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz.U. Nr 44, poz. 231),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 marca 2011 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 63, poz. 329),
  • art. 274a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 38 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Kadry
W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat
06 wrz 2024

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują
06 wrz 2024

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?
06 wrz 2024

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]
06 wrz 2024

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?
06 wrz 2024

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują
05 wrz 2024

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku
05 wrz 2024

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

ZUS: Kolejne terminy wypłaty czternastych emerytur
05 wrz 2024

W piątek, 6 września, ZUS wypłaci kolejną transzę tzw. czternastej emerytury. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld zł. W jakich terminach czternaste emerytury otrzymają pozostali świadczeniobiorcy?

pokaż więcej
Proszę czekać...