Czy trzeba płacić składki od zlecenia i działalności

Od stycznia jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenia i podlegam wszystkim ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Dodatkowo mam zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy muszę być ubezpieczona z obu tytułów?

Nie. Gdy zleceniobiorca rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej, będzie miał dwa tytuły do ubezpieczeń - umowę zlecenia oraz działalność gospodarczą. Wówczas należy ustalić, z którego z tych tytułów ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą obowiązkowe, a z którego dobrowolne.

Autopromocja

Osoba, która wykonuje umowę zlecenia, obowiązkowo podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu - gdy praca jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Oczywiście z umowy zlecenia obowiązkowe jest również ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolne jest tylko ubezpieczenie chorobowe.

Po rozpoczęciu prowadzenia działalności przez zleceniobiorcę trzeba ustalić, z którego z tych tytułów ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą obowiązkowe, a z którego dobrowolne. Obowiązkowe będą ubezpieczenia z działalności, jeżeli z umowy zlecenia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek z działalności.

Najniższa podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą to 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast dla osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej i w okresie ostatnich 60 miesięcy przed rozpoczęciem działalności nie prowadziły innej działalności oraz w ramach działalności nie będą wykonywały usług na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej - minimalna podstawa wymiaru składek wynosi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (aktualnie 337,80 zł).

Wobec tego umowa zlecenia może zostać wybrana jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń tylko wówczas, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tej umowy będzie równa co najmniej minimalnej podstawie wymiaru z działalności (jaka panią obowiązuje). Gdy będzie niższa, będzie istniał obowiązek ubezpieczeń z działalności, a z umowy zlecenia obowiązkowe będzie wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne.

Gdy wynagrodzenie z umowy zlecenia będzie równe lub wyższe od obowiązującej panią minimalnej podstawy wymiaru składek z działalności, w dalszym ciągu będzie pani mogła podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z umowy zlecenia, a z działalności obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście w takiej sytuacji jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń może zostać również wybrana działalność. Gdy z działalności przystąpi pani do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, należy poinformować zleceniodawcę, iż z umowy zlecenia będzie pani podlegała wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wówczas płatnik złoży formularz ZUS ZWUA i wyrejestruje panią z umowy zlecenia ze wszystkich ubezpieczeń, do których była pani zgłoszona, oraz złoży formularz ZUS ZZA i z umowy zlecenia zgłosi panią wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Podstawa prawna:

Art. 9 ust. 2a, 18 ust. 8, 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Kadry
Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu?
28 wrz 2024

Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu? Czy pracodawca może przesunąć urlop pracownikowi? Co w przypadku, gdy pracownik jest w okresie wypowiedzenia?

Sąd: MOPS nie sprawdził zasiłku pielęgnacyjnego w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności
27 wrz 2024

Do MOPS nie trafiło orzeczenie o niepełnosprawności (w 2021 r). Bo opiekun sądził, że nie musi go składać (rząd wtedy przedłużał orzeczenia z urzędu). MOPS wypłacał przez 2 lata zasiłek pielęgnacyjny. I teraz żąda zwrotu pieniędzy. Pomimo, że było orzeczenie o niepełnosprawności tylko nie zostało doniesione do MOPS.

ZUS: Setki wniosków o nowe terminy płatności składek i umorzenie należności
27 wrz 2024

Na terenach objętych powodzią przedsiębiorcy wnieśli do ZUS około 700 wniosków. Większość z nich dotyczy nowego terminu płatności składek. Pozostałe odnoszą się do umorzenia należności z tytułu składek lub rozłożenia ich na raty.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia
27 wrz 2024

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]
26 wrz 2024

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?
26 wrz 2024

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

Dodatek z okazji Dnia Nauczyciela [ile, dla kogo i kiedy]. Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października
26 wrz 2024

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w szkołach? Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy? Czy nauczyciele w 2024 r. dostaną dodatek z okazji dnia nauczyciela? Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek na start?

Komunikat ZUS o odmowie przeliczania emerytur. I wzór wniosku, który musisz złożyć w ZUS. I o odwołaniu do sądu? [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]
28 wrz 2024

Redakcja Infor.pl zwróciła się do służb prasowych ZUS z pytaniami o to, co mają zrobić tzw. emeryci „czerwcowi”. Sami siebie określają w ten sposób, gdyż uprawnienia zostały im przyznane na podstawie wyroku, który zapadł w czerwcu 2024 r. W odpowiedzi ZUS jasno zadeklarował, że załatwi negatywnie każdy wniosek (wzór w artykule) o wznowienie postępowania. Ale też ZUS poinformował, że każdy niezadowolony z ZUS emeryt ma prawo skierować sprawę do sądu. Dziś nie wiemy, jakie będzie stanowisko sądów wobec postawy ZUS. To jest największy problem - nie pismo do ZUS (nie ma znaczenia jak zostanie napisane - ZUS i tak nie przeliczy emerytury). Co zrobi sąd z odwołaniem?

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]
25 wrz 2024

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej
25 wrz 2024

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...