Składki od ryczałtu za udział w posiedzeniach zarządu spółki z o.o.

Małgorzata Kozłowska
rozwiń więcej
Prezes zarządu spółki z o.o. wykonuje swoje obowiązki w ramach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Spółka zgłosiła go jako pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Oprócz wynagrodzenia za pracę osoba ta otrzymuje stały miesięczny ryczałt z tytułu zwrotu kosztów za udział w posiedzeniach zarządu. Ryczałt ten został przyznany na mocy uchwały zgromadzenia wspólników, a posiedzenia zarządu odbywają się poza godzinami pracy. Czy od kwoty wypłaconego ryczałtu należy opłacać składki ZUS?

Jeżeli obowiązki członka zarządu spółki z o.o. są wykonywane w ramach stosunku pracy, to również ryczałt przyznany za udział w posiedzeniach zarządu podlega oskładkowaniu, tak jak pozostałe przychody ze stosunku pracy. Bez znaczenia dla obowiązku składkowego pozostaje okoliczność, że posiedzenia zarządu odbywają się poza godzinami pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Jeżeli umowa lub statut spółki nie stanowią inaczej, członka zarządu powołuje:

  • zgromadzenie wspólników (w spółce z o.o.),
  • rada nadzorcza (w spółce akcyjnej).

Stosunek prawny nawiązany w taki sposób między członkiem zarządu a spółką jest wystarczającą podstawą do sprawowania powierzonej funkcji i nie stwarza konieczności nawiązywania odrębnej więzi prawnej.

Wybór podstawy prawnej do pełnienia funkcji w zarządzie

Zatrudnienie członka zarządu może przyjąć również formę stosunku pracy lub stosunku cywilnoprawnego (art. 203 § 1 oraz art. 370 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Wykładnię taką potwierdza praktyka organów podatkowych. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2008 r. (ILPB1/415-354/08-4/RP) stwierdził, że „(...) zasady wykonywania w spółce określonych czynności przez członka jej zarządu mogą być uregulowane również w umowie o pracę lub w umowie cywilnoprawnej, np. w umowie zlecenia czy w umowie menedżerskiej. Nie jest to jednak wymóg konieczny, lecz dopuszczalny. W konsekwencji, źródłem przychodów członków zarządów może być nie tylko stosunek powołania przez spółkę, lecz również odrębna umowa związana ze stosunkiem pracy czy stosunkiem służbowym (art. 10 ust. 1 pkt 1 updof), umowa zlecenia (art. 13 pkt 8 updof) czy umowa o świadczenie usług, np. umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem lub kontrakt menedżerski (art. 13 pkt 9 updof). Wybór formy prawnej, dzięki której członek zarządu wykonuje swoje czynności wykonawczo-zarządzające, pozostawiony jest wyłącznie spółce”.


Składki ubezpieczeniowe za członków zarządu

Obowiązek opłacania składek ZUS od wynagrodzenia z tytułu udziału w posiedzeniach zarządu zależy od tego, na jakiej podstawie prawnej członek zarządu pełni swoją funkcję (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, uchwała wspólników, uchwała rady nadzorczej).

Żaden z przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych nie wskazuje pełnienia funkcji członka zarządu jako samoistnego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym. W sytuacji gdy dana osoba pełni funkcję członka zarządu tylko i wyłącznie na podstawie aktu powołania (np. uchwały wspólników), nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ze spółką wiąże ją bowiem stosunek korporacyjny, który w odróżnieniu od stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej nie skutkuje obowiązkiem ubezpieczeń. Zatem jeśli członek zarządu otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie, nie są od niego odprowadzane składki.

PRZYKŁAD

Janina P. mocą uchwały rady nadzorczej została powołana 1 września 2011 r. w skład zarządu spółki akcyjnej. Wysokość ryczałtu należnego z tytułu zwrotu kosztów ponoszonych w związku z czynnościami w zarządzie spółki została ustalona na podstawie uchwały rady nadzorczej. Na tej podstawie jest również wypłacane wynagrodzenie za członkostwo w zarządzie. Ponieważ Janina P. nie zawarła ze spółką żadnej umowy na pełnienie tej funkcji, nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Spółka nie zgłasza jej do ZUS, a od należności z tytułu wykonywanych obowiązków nie opłaca składek na te ubezpieczenia.

WAŻNE!

Członkowie zarządu, którzy pełnią swoje funkcje wyłącznie na podstawie aktu powołania, nie podlegają z tego tytułu ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.


Inaczej jest, gdy – tak jak w sytuacji przedstawionej w pytaniu – członek zarządu pełni swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Spółka, jako płatnik składek, zgłasza go wówczas do ubezpieczeń zgodnie ze schematem podlegania ubezpieczeniom obowiązującym pracowników – a zatem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego, chorobowego oraz do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Od przychodu ze stosunku pracy należy również – pod ustawowymi warunkami – opłacić składki na Fundusz Pracy i FGŚP.

Podstawa obliczenia składek za członka zarządu na etacie

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników jest przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Do podstawy oskładkowania nie wlicza się tylko 3 grup przychodów:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
  • przychodów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

PRZYKŁAD

Jarosław K. 1 sierpnia 2011 r. został powołany na prezesa zarządu spółki akcyjnej. Spółka zawarła z nim umowę o pracę. W zakresie obowiązków pracowniczych nowego prezesa precyzyjnie określono czynności związane z pełnieniem jego funkcji. Zalicza się do nich m.in. udział w comiesięcznym posiedzeniu zarządu spółki. Z tytułu zwrotu kosztów za udział w posiedzeniach rada nadzorcza spółki przyznała prezesowi dodatkową kwotę wypłacaną w zryczałtowanej wysokości 1600 zł. Od dnia nawiązania stosunku pracy, tj. od 1 sierpnia 2011 r., Jarosław K. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Pracodawca powinien opłacić składki od wszystkich przychodów ze stosunku pracy – a więc również od zryczałtowanego zwrotu kosztów za udział w posiedzeniach zarządu, którego nie wyłącza z oskładkowania żaden przepis szczególny.


O obowiązku opłacania składek od dodatkowego wynagrodzenia za udział w posiedzeniach zarządu rozstrzyga fakt, czy wynagrodzenie to stanowi przychód ze stosunku pracy czy nie. Konstruując zakres obowiązków wynikający z zawieranej z członkiem zarządu umowy należy jednoznacznie doprecyzować, że udział w posiedzeniach zarządu również należy do obowiązków pracowniczych.

Posiedzenia zarządu mogą być zwoływane po godzinach pracy

Okoliczność odbywania posiedzeń poza ustalonymi godzinami pracy w celu zakwalifikowania przychodu, a tym samym ustalenia obowiązku składkowego, jest bez znaczenia. Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy (do tych osób należą również członkowie zarządu spółek) wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1514 w związku z art. 128 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy).

W tej kwestii jednoznacznie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 2 grudnia 2010 r. (II UK 147/10). W uzasadnieniu do tego orzeczenia SN stwierdził, że nawet jeżeli posiedzenia zarządu odbywają się po godzinach pracy, to dla obowiązku ubezpieczeniowego pozostaje to bez znaczenia. Jeżeli ryczałt za udział w posiedzeniach zarządu uzyskiwany jest przez członka zarządu pełniącego swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę, obowiązkowo podlega zaliczeniu do podstawy wymiaru składek.

WAŻNE!

Przychód uzyskiwany za czynności wykonywane w zarządzie wchodzi do podstawy wymiaru składek, tak jak przychód z umowy o pracę, jeśli członek zarządu pełni swą funkcję w ramach stosunku pracy.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4, art. 11, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 201 § 1, art. 368 § 1 Kodeksu spółek handlowych,
  • art. 128 § 2 pkt 2, art. 1514 Kodeksu pracy.
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...