Czy płatne szczepienie pracownika wlicza się do podstawy wymiaru składek

Przemysław Gogojewski
rozwiń więcej

W tym roku w czasie przysługującego mi urlopu zamierzam wybrać się na egzotyczną podróż do Afryki. W związku z tym faktem postanowiłem się zaszczepić przeciwko tropikalnym chorobom. Mój pracodawca postanowił sfinansować dla mnie to szczepienie w ramach premii za dobre wyniki w pracy. Czy takie świadczenie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz podstawy opodatkowania?

RADA
W tym przypadku świadczenie pracodawcy, który pracownikowi finansuje w całości szczepienie, którego wartość da się określić kwotowo, podlega wliczeniu do podstawy dochodu stanowiącego podstawę do wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i objęcia podatkiem dochodowym.

UZASADNIENIE
Nie stanowią przychodu pracownika wydatki pracodawców związanych z obowiązkowymi badaniami lekarskimi, które pracodawca musi ponieść, jak również świadczenia związane z innymi usługami leczniczymi, o ile określenie ich wysokości na poszczególnego pracownika nie jest możliwe. Przykładowo, gdy pracodawca poniesione wydatki na usługę medyczną związaną ze szczepieniami ochronnym pokrywa w formie ryczałtu, bez względu, czy pracownik z niej korzystał.

A zatem świadczenia na rzecz pracowników w postaci szczepień ochronnych nie stanowią podstawy oskładkowania i opodatkowania, jeżeli nie jest możliwe określenie ich wysokości na danego pracownika z powodu ryczałtowej formy zapłaty przez pracodawcę za tę usługę.

W innym przypadku świadczenia te, jako przychód ze stosunku pracy, podlegają opodatkowaniu. Tak jest w tym przypadku, kiedy można jednoznacznie określić koszt szczepienia i nie jest ono pokrywane w formie ryczałtu.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, a w rezultacie także na ubezpieczenie zdrowotne, nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu polegającym na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług, w tym właśnie szczepień.

Aby wyłączyć z oskładkowania szczepienia ochronne, korzyść materialna musi wynikać z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. Musi również przybrać postać niepieniężną. ZUS dodatkowo wyjaśnił, że świadczenia w postaci szczepienia ochronnego, które są przychodem ze stosunku pracy, podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek, jeżeli pracownik ponosi za nie częściową odpłatność. Natomiast w przypadku przekazania pracownikom korzyści materialnych całkowicie nieodpłatnie, ich wartość należy włączyć do podstawy wymiaru składek.

Wartość świadczenia w postaci szczepienia ochronnego zostanie ponadto uwzględniona, przy ustaleniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, z uwagi na fakt, że świadczenie to nie wynika z przepisów o wynagrodzeniu lub regulaminów wynagradzania oraz nie zostało współfinansowane przez pracownika.

 

Podstawa prawna:

  •  rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.),
  •   ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Kadry
MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

pokaż więcej
Proszę czekać...