Umowa o dzieło z własnym pracownikiem a wpłaty do PPK

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Czy od umowy o dzieło z własnym pracownikiem odprowadza się wpłaty na PPK? / shutterstock
Umowa o dzieło z własnym pracownikiem rodzi pytanie, czy od wynagrodzenia z dzieła odprowadza się wpłaty do PPK. Inną kwestią jest dzieło z własnym zleceniobiorcą. co w tym przypadku należy zrobić? Kim jest osoba zatrudniona zgodnie z ustawą o PPK?

Wynagrodzenie z umowy o dzieło a wpłaty do PPK

PROBLEM

Autopromocja

Od dwóch miesięcy zatrudniamy zleceniobiorcę, z którym będziemy również podpisywać umowy o dzieło. Prowadzimy już PPK. Jeżeli osoba ta nie złoży deklaracji o nieprzystępowaniu do PPK, w jaki sposób potraktować wynagrodzenie z umów o dzieło w kontekście wpłat na PPK? Ze zlecenia są odprowadzane obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne. Podobna sytuacja dotyczy także jednego z pracowników - niedługo zostanie on włączony do PPK, a zawieramy z nim również umowy o dzieło. Czy powinniśmy od tych przychodów odprowadzać wpłaty do PPK?

RADA

Wynagrodzenie z umowy o dzieło zawartej z własnym pracownikiem, będącym uczestnikiem PPK, wchodzi do podstawy naliczania wpłat do PPK. Wpłat nie należy naliczać natomiast z tytułu umowy o dzieło z osobą, która jest zatrudniana także na podstawie zlecenia - nawet w sytuacji, gdy ze zlecenia odprowadzane są wpłaty do PPK. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Osoba zatrudniona - ustawa o PPK

Definicja osoby zatrudnionej w rozumieniu ustawy o PPK. Przepisy ustawy o PPK definiują pojęcie "osób zatrudnionych". Są to osoby będące:

  • pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy - z wyłączeniem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1821 ze zm.), oraz pracowników młodocianych w rozumieniu art. 190 Kodeksu pracy,
  • osobami fizycznymi, wykonującymi pracę nakładczą, które ukończyły 18 rok życia,
  • członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osobami fizycznymi, które ukończyły 18 rok życia, wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 k.c. stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • członkami rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
  • pracownikami, zleceniobiorcami, chałupnikami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,

jeżeli podlegają z ww. tytułów obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Osoby zatrudnione są to osoby, które staną się uczestnikami PPK. Podmiot zatrudniający będzie zobowiązany - pod pozostałymi ustawowymi warunkami - do zawarcia w imieniu i na rzecz tych osób umowy o prowadzenie PPK.

W powyżej wskazanym katalogu "osób zatrudnionych" ustawa nie wymienia wykonawców umów o dzieło. Dlatego związanie tą umową nie skutkuje ani obowiązkiem, ani możliwością objęcia wykonawcy umową o prowadzenie PPK.

Firma X, która jest już objęta PPK, zawarła z panem Tomaszem (wiek 36 lat) umowę o dzieło. Umowa ta była wykonywana od 1 września do końca grudnia 2020 r. Ponieważ umowa o dzieło nie stanowi tytułu do włączenia wykonawcy dzieła do PPK, firma X nie może zawrzeć na rzecz pana Tomasza umowy o prowadzenie PPK.

Załóżmy, że od 1 stycznia 2021 r. pan Tomasz będzie zatrudniony w firmie X na podstawie umowy o pracę. Trzymiesięczny okres zatrudnienia wymagany do objęcia tego pracownika umową o prowadzenie PPK nie obejmie w tym przypadku okresu od września do grudnia 2020 r. Trzymiesięczny staż zatrudnienia, warunkujący włączenie pana Tomasza do PPK, należy liczyć od daty nawiązania stosunku pracy.

Zleceniobiorca

Zleceniobiorca jako uczestnik PPK. Zleceniobiorca podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, który nie złoży deklaracji o nieprzystępowaniu do PPK, zostaje objęty tym programem. Od jego wynagrodzenia powinny zostać naliczone wpłaty do PPK. Nie będą one jednak obejmowały wynagrodzenia tej osoby uzyskiwanego z odrębnych umów o dzieło zawieranych z tym samym zleceniodawcą.

Zgodnie z definicją, zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK, przez "wynagrodzenie" rozumiemy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK bez stosowania ograniczenia do tzw. 30-krotności oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Wpłaty do PPK - zarówno obowiązkowe, jak i ewentualne dobrowolne - naliczane są od tak rozumianego wynagrodzenia. W związku z tym, że umowa o dzieło nie stanowi tytułu ani do obowiązkowych, ani do dobrowolnych, ubezpieczeń społecznych, od wynagrodzenia z umowy o dzieło nie muszą (i nie mogą) być naliczane wpłaty do PPK.

Umowa o dzieło

Zlecenie i dzieło wykonywane na rzecz własnego pracodawcy. Inaczej będzie w odniesieniu do dzieła oraz zlecenia zawartego z własnym pracownikiem. Art. 8 ust. 2a ustawy systemowej wskazuje, że w odniesieniu do obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika uznaje się nie tylko osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, ale także osobę wykonującą pracę na podstawie:

● umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz

● umowy o dzieło,

jeśli umowy te zostały zawarte z pracodawcą wykonawcy dzieła bądź zleceniodawcy lub w sytuacji, gdy w ramach tych umów wykonawca dzieła (lub zleceniodawca) wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy. W związku z tym wynagrodzenie - zarówno z dzieła, jak i ze zlecenia, zawartego dodatkowo obok umowy o pracę - będzie podlegać pełnym składkom na ubezpieczenia społeczne.

Załóżmy, że z panem Tomaszem z poprzedniego przykładu równolegle z umową o dzieło (czyli od 1 września 2020 r.) zawarto umowę zlecenia na czas nieokreślony, z tytułu której został on objęty obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Staż 90 dni, warunkujący włączenie osoby zatrudnionej do PPK, upłynął w tym przypadku 29 listopada 2020 r. A zatem najpóźniej do 10 grudnia 2020 r. zleceniodawca ma obowiązek zawrzeć na rzecz pana Tomasza umowę o prowadzenie PPK. Podstawę wymiaru wpłat do PPK stanowi tylko przychód z tytułu umowy zlecenia. Od wypłat stanowiących przychód z tytułu umowy o dzieło (zgodnie z ustawą systemową - nieoskładkowanych) nie nalicza się wpłat do PPK. Jeżeli jednak od 1 stycznia 2021 r. umowie zlecenia będzie towarzyszyła umowa o pracę, a także gdyby umowie o pracę towarzyszyła umowa o dzieło, wówczas podstawą wpłat do PPK będą zsumowane podstawy wymiaru składek - zarówno z etatu, jak i z umowy cywilnoprawnej (zlecenia lub dzieła).

Podstawa prawna:

art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4, art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 266; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1291

art. 2 ust. 1 pkt 33, pkt 40, art. 25, art. 26, art. 27 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...