Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Magdalena Przepiórka
rozwiń więcej
Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Pracownikowi w wieku przedemerytalnym przysługuje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może mu w tym okresie wypowiedzieć umowy. Ochrona ustaje w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy bądź też w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty.

Ochrona przed zwolnieniem

Autopromocja

Ustawodawca objął szczególną ochroną przed zwolnieniem pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Wprowadzona regulacja ma na celu przede wszystkim ochronę pracowników przed utratą pracy, którzy z jednej strony ze względu na zaawansowany wiek tracą przydatność dla pracodawcy, np. z powodu obniżonej zdolności psychofizycznej i tym samym są narażeni na zwolnienie, a z drugiej strony w przypadku zwolnienia będą mieli trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wiek przedemerytalny

Wiek przedemerytalny jest to okres 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, który pozwala uprawnionemu przejść na emeryturę. Sąd Apelacyjny w Katowicach (wyrok z dnia 6.12.2012 r., III APa 28/12, LEX nr 1239913) wyjaśnił, iż za wiek emerytalny w rozumieniu art. 39 k.p. uważa się tzw. powszechny wiek emerytalny oraz wiek uprawniający do przejścia na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym, który dla określonych kategorii pracowników jest normalnym ustawowym wiekiem emerytalnym (górnicy, pracownicy kolejowi, pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze). Tak więc ochroną przed wypowiedzeniem objęty jest pracownik, który z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego odpowiedniego dla swojego rodzaju zatrudnienia będzie miał na mocy obowiązujących przepisów możliwość uzyskania prawa do emerytury.

Do końca 2012 r. wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 64 lat dla mężczyzn. Ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., wydłużyła wiek emerytalny do 67 lata dla kobiet i mężczyzn. Co ważne wydłużenie jest wprowadzane stopniowo, każdy kolejny kwartał powoduje wzrost wieku emerytalnego o miesiąc.

Konsekwencją wydłużenia wieku emerytalnego jest automatyczne przesunięcie granicy od której należy liczyć wiek przedemerytalny. Tak więc oczywistym następstwem wprowadzonych zmian jest przesuwanie się okresu ochronnego, obejmującego 4 lata wstecz od rosnącego co kwartał wieku emerytalnego aż do osiągnięcia 67 lat.

Zobacz serwis: Świadczenia przedemerytalne

Rozwiązanie umowy a wiek przedemerytalny

Artykuł 39 k.p. wyraźnie stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Oznacza to, że ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy tylko wypowiedzenia, a nie rozwiązania łączącego strony stosunku pracy. Jeśli więc pracodawca złoży pracownikowi wypowiedzenie przed 4 laty od osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego, i termin wypowiedzenia, czyli rozwiązania umowy, będzie przypadał w okresie ochronnym, wówczas nie dochodzi do naruszenia art. 39 k.p. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7.04.1999 r. (I PKN 643/98, OSNAPiUS 2000, nr 11, poz. 418), w którym przyjął, że zakaz wypowiedzenia umowy o pracę z art. 39 nie obowiązuje przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego, chociażby wiek ten pracownik przekroczył w okresie wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Emerytury i renty

Ustanie ochrony

Ochrona przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym, choć ma charakter bezwzględny, ustaje w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18.01.2012 r. (II PK 149/11, LEX nr 1101743) podał, że ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę wynikająca z art. 39 k.p. jest wyłączona w stosunku do osoby całkowicie niezdolnej do pracy, której prawo do renty z tego tytułu zostało ustalone decyzją organu rentowego (art. 40 k.p.).

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...