Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
rozwiń więcej
oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
legitymacja emeryta rencisty zus elektroniczna online wniosek karta mlegitymacja mobywatel / Legitymacja emeryta i rencisty online - jak wyrobić? / ShutterStock

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - kart emeryta online

Blisko 700 tysięcy osób korzysta z elektronicznej legitymacji. ZUS mLegitymację wydaje od stycznia 2023 r. Dzięki niej można udowodnić prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących seniorom ulg.  

Autopromocja

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty działa tak samo jak ta tradycyjna, plastikowa karta. Można ją ściągnąć.

- Dzięki temu każdy senior ma dostęp do swojej elektronicznej legitymacji we własnym telefonie – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Do końca marca tego roku taki elektroniczny dokument pobrało 694 534 osoby - dodaje.

Karta emeryta mObywatel - czy potrzebny jest wniosek?

Rzeczniczka wyjaśnia, że ZUS wystawia automatycznie mLegitymację wszystkim klientom, którzy przechodzą na emeryturę lub rentę. Obywa się to bez żadnego wniosku i wizyty w ZUS. Wystarczy na swoim smartfonie zainstalować aplikację mObywatel i ściągnąć dokument „legitymacja emeryta-rencisty”. Na pulpicie aplikacji pojawi się ikona mLegitymacji.

- Jeżeli jednak nie dodaliśmy wcześniej w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości, czyli dołączenie dowodu osobistego, a następnie dopiero legitymacji emeryta-rencisty – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Legitymacja emeryta w telefonie

Elektroniczna legitymacja, którą mamy zainstalowaną w telefonie, to duże ułatwienie dla klientów ZUS, którzy nie muszą mieć przy sobie plastikowej karty, by potwierdzić swój status emeryta-rencisty. mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. 

- Senior potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu – opowiada rzeczniczka.

Plastikowa legitymacja emeryta i rencisty na wniosek - jak wyrobić?

Od 2023 r. ZUS wydaje plastikową legitymację emeryta – rencisty tylko na wniosek. 

Robimy to na wyraźne życzenie klienta, który nie wyobraża sobie życia bez plastiku - zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że senior w każdej chwili może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty (na formularzu o symbolu ERL). Taki wniosek można złożyć w ZUS-ie w dowolnym czasie – zarówno razem z wnioskiem o przyznanie emerytury lub renty, jak i już po przyznaniu świadczenia. Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej karty, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie karty plastikowej jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.  

Legitymacja emeryta - ostrzeżenie ZUS

- Nasi najstarsi klienci są postrzegani przez oszustów za łatwe do oszukania osoby, dlatego apeluję o to żeby nie udostępniać danych z legitymacji emeryta –rencisty czy z dowodu osobistego osobom, które o to proszą w niejasnym celu – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Mieliśmy przypadek, że do jednego z klientów ktoś zadzwonił, przedstawił się, jako pracownik ZUS i prosił o podanie danych z legitymacji emeryta-rencisty w celu ich zweryfikowania. Jako powód podał rzekomą awarią systemu w ZUS. Był na tyle przekonywujący, że klient podał dane, o które prosił oszust. Po rozmowie z córką sprawę zgłosił na policję – opowiada.

Rzeczniczka przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią do seniorów, by zebrać od nich dane osobowe, dane z ich legitymacji emeryta-rencisty. W sprawach emerytur kontaktujemy się z naszymi klientami osobiście w swoich placówkach ZUS, za pośrednictwem tradycyjnej poczty albo przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – podkreśla.

Dlatego w razie wystąpienia takich sytuacji warto zweryfikować tożsamość rzekomego urzędnika kontaktując się z ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 albo od razu zadzwonić na policję. 

Kadry
W 2024 r. emeryci poczekają na czternastą emeryturę
21 maja 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Kiedy pracodawca może nie udzielić urlopu
20 maja 2024

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Mimo to możliwe są liczne sytuacje, gdy pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe? Przedstawiamy najczęściej spotykane sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego
20 maja 2024

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.

35 tysięcy złotych rocznie kosztuje firmę pracownik, któremu brak motywacji
21 maja 2024

Przedsiębiorcy narzekają, że podwyżki wynagrodzeń mocno wymuszane przez wzrost najniższej krajowej mnożą im koszty działalności i pozbawiają konkurencyjności na rynkach. Tymczasem z badań wynika, że zatrudnianie niezmotywowanych pracowników kosztuje rocznie średnio 35 tys. zł na jednego zatrudnionego.

Ile trzeba przepracować żeby dostać wczasy pod gruszą?
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą – czy musisz mieć określony staż pracy, by otrzymać gruszę?

Wczasy pod gruszą 2024. Kto może skorzystać
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą 2024 - kto może skorzystać i jaka jest kwota gruszy? Oto podstawowe zasady ubiegania się o dofinansowanie do urlopu pracownika.

Wysokie temperatury w pracy. Obowiązki pracodawcy. Prawa pracownika
20 maja 2024

Pracodawca jest zobowiązany do utrzymania właściwej temperatury w miejscu pracy. Jednak maksymalna dopuszczalna temperatura w pomieszczeniach pracy nie jest precyzyjnie określona w przepisach. Ile zatem powinna wynosić temperatura w miejscu pracy? Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z wysokimi temperaturami? Jakie uprawnienia przysługują pracownikom?

Czy można wysłać pracownika na przymusowy urlop?
20 maja 2024

Przymusowy urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może bez zgody pracownika wysłać go na urlop? Czy prawo pracy przewiduje takie sytuacje?

Około 4300 zł wyniesie minimalna emerytura w Polsce? Nowa propozycja
20 maja 2024

Paweł Kampa, kandydat Nowej Lewicy z województwa opolskiego, startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Reprezentuje okręg obejmujący województwa dolnośląskie i opolskie. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Kampa przedstawił swoją wizję wprowadzenia minimalnej emerytury we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jego propozycja to emerytura w wysokości tysiąca euro do końca najbliższej kadencji europarlamentu.

Zatrudnienie freelancera - o jakie kwestie prawne i księgowe warto zadbać?
20 maja 2024

Zatrudnienie freelancera - omawiamy kwestie prawne i księgowe. Współpraca z freelancerami jest coraz popularniejszym modelem biznesowym, który oferuje elastyczność, dostęp do niezależnych specjalistów z całego świata i możliwość skalowania działań bez konieczności zatrudniania stałych pracowników. Aby jednak taki model outsourcingu był efektywny i zgodny z prawem, niezbędne jest zrozumienie i właściwe zarządzanie kwestiami prawnymi i księgowymi.

pokaż więcej
Proszę czekać...