Podstawa dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Joanna Skrobisz
rozwiń więcej
Jakie składniki wynagrodzenia należy mieć na uwadze obliczając wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy obliczając wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy uwzględnić wynagrodzenie otrzymywane w okresie korzystania z urlopu okolicznościowego oraz wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia?

Jesteśmy jednostką budżetową, dlatego mamy obowiązek wypłaty naszym pracownikom dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Chciałabym się dowiedzieć, czy ustalając podstawę naliczenia tego wynagrodzenia, należy odliczyć wynagrodzenie otrzymane w okresie korzystania z urlopu okolicznościowego oraz wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia?

Autopromocja

Tak, z podstawy naliczenia dodatkowego rocznego wynagrodzenia należy wyłączyć zarówno wynagrodzenie otrzymane w okresie urlopu okolicznościowego, jak i dodatek wyrównawczy wypłacany jako uzupełnienie minimalnego wynagrodzenia, gdyż składniki te nie są brane przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Wynagrodzenie roczne wypłacane jest pracownikom z wyodrębnionych na ten cel środków na wynagrodzenia. Pracodawca w myśl przepisów ustawy wypłaca to wynagrodzenie w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który ono przysługuje, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Natomiast obliczając podstawę ustalenia dodatkowego rocznego wynagrodzenia dla pracowników niebędących nauczycielami, stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Na podstawie przepisów tego rozporządzenia przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop uwzględnia się prawie wszystkie składniki wynagrodzenia, z wyjątkiem określonych w § 6, a mianowicie:

  • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania lub za określone osiągnięcie,
  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i za czas przestoju,
  • nagród jubileuszowych,
  • za czas urlopu wypoczynkowego i innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • wynagrodzenia za czas choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • nagród z zakładowego funduszu nagród lub udziału w zysku albo nadwyżce bilansowej,
  • wynagrodzenia i odszkodowania w razie rozwiązania stosunku pracy.

W podstawie dodatkowego wynagrodzenia uwzględnia się również składniki wynagrodzenia przysługujące za okres dłuższy niż jeden miesiąc, np. premię kwartalną wypłaca się w normalnych terminach wypłaty tych składników, traktując urlop jak okres wykonywania pracy.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1144)
  • § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353)

Źródło: Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą

Kadry
To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

pokaż więcej
Proszę czekać...