Praca nakładcza

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Praca nakładcza. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Praca nakładcza jest szczególną formą zatrudnienia pracowników, zwaną potocznie chałupnictwem. Została ona uregulowana poza Kodeksem pracy, rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą.

Kodeks pracy stanowi podstawę dla uregulowania kwestii pracy nakładczej poza nim, wskazując przy tym, iż praca nakładcza ze względu na odmienne warunki jej wykonywania potrzebuje regulacji, która je uwzględni. Kodeks pracy nie wyklucza przy tym możliwości stosowania jego regulacji do umów o pracę nakładczą. Zakres stosowania Kodeksu pracy do umów o pracę nakładczą, doprecyzowuje zaś wspomniane już rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie uprawnień osób wykonujących pracę nakładczą.

Autopromocja

Umowa o pracę nakładczą a umowa o pracę

Umowa o pracę nakładczą łączy w sobie zarówno elementy uregulowanej w kodeksie pracy umowy o pracę jak i elementy umowy o dzieło. Dzięki temu wykonawca korzysta z licznych uprawnień przewidzianych przez Kodeks pracy jak urlop wychowawczy, jednak wynagrodzenie otrzymuje jedynie za pracę rzeczywiście wykonaną, co charakterystyczne jest dla umowy o dzieło. Fakt wprowadzenia przez rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 roku do umowy o pracę nakładczą szeregu uprawnień pracowniczych, nie przekreśla cywilnoprawnego charakteru tejże umowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 stycznia 2008 roku, w sprawie o sygnaturze III UK 73/2007).

Zobacz także: Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Umowa o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą powinna być sporządzona w formie pisemnej z określeniem jej rodzaju oraz podstawowych warunków, a w szczególności rodzaju pracy i terminu jej rozpoczęcia oraz zasad wynagradzania. Stroną umowy o pracę nakładczą jest wykonawca, czyli osoba wykonująca pracę nakładczą oraz pracodawca, zwany nakładcą. Umowa o pracę nakładczą może być zawarta na okres próbny nie przekraczający 3 miesięcy, na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy i na czas nie określony.

Minimalna miesięczna ilość pracy

W umowie o pracę nakładczą strony powinny określić minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należeć będzie do obowiązków wykonawcy. Wskazana w umowie minimalna ilość pracy do jakiej zobowiązany będzie wykonawca powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie co najmniej 50 proc. najniższego wynagrodzenia określonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli zaś praca nakładcza stanowi dla wykonawcy wyłączne lub główne źródło utrzymania, ilość pracy określona w umowie, powinna być ustalona w taki sposób, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie najniższego wynagrodzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę nakładczą

Rozporządzenie regulujące umowę o pracę nakładczą wskazuje na terminy wypowiedzenia tejże umowy, z zastrzeżeniem, iż umowa o pracę nakładczą może być rozwiązana w każdym czasie za porozumieniem stron. Okres wypowiedzenia dla umowy o pracę nakładczą, zawartej na okres próbny, wynosi 2 tygodnie, zaś dla umowy zawartej na czas nie określony – 1 miesiąc.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Ustawa regulująca uprawnienia pracownicze osób wykonujących pracę nakładcza ustanawia zakaz wypowiadania umowy o pracę nakładczą, zawartej na czas nie określony przez nakładcę, w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego kobiety wykonującej pracę nakładczą, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Przesłankami uzasadniającymi wypowiedzenie umowy o pracę nakładczą bez wypowiedzenia przez nakładcę, wskazanymi w ustawie są:

  • wina wykonawcy w razie ciężkiego naruszenia przez niego obowiązków wynikających z umowy, a w szczególności wadliwego wykonywania z jego winy powierzonej pracy, nieprzestrzegania przepisów i zasad bhp, nierozliczania się w ustalonych terminach z pobranych surowców lub materiałów, niewykonywania bez uzasadnionych przyczyn przez okres 3 miesięcy ilości pracy wskazanej w umowie o pracę nakładczą, albo dokonania nadużyć w zakresie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń socjalnych,
  • wina wykonawcy w razie popełnienia przez niego przestępstwa, które uniemożliwia dalsze powierzanie mu pracy nakładczej, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • niewykonanie pracy przez wykonawcę z powodu m.in. niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną przez okres dłuższy niż 3 miesiące oraz niezdolności do pracy wskutek choroby zawodowej lub spowodowanej wypadkiem przy pracy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Rozwiązanie przez nakładcę umowy za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości nakładcy lub jego likwidacji albo zaniechania systemu pracy nakładczej.

Ustawa zakazuje również rozwiązywania przez nakładcę umowy o pracę nakładczą, w okresie urlopu wypoczynkowego wykonawcy oraz w okresie jego niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Organizacja pracy nakładczej

Praca nakładcza jest formą pracy zdecydowanie bardziej elastyczną od pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Wykonawca bowiem sam organizuje sobie czas pracy, a jego wymiar i rozkład czasu pracy nie podlegają kontroli ze strony nakładcy. Ponadto wykonawca nie musi świadczyć pracy osobiście. Niezależnie od miejsca wykonywania pracy nakładczej, nakładca jest zobowiązany dostarczyć wykonawcy niezbędne narzędzia pracy, które spełniać będą warunki bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaznaczyć należy, iż jeśli praca nakładcza jest wykonywana przez pracownika w jego domu, pracodawca nie może powierzać mu prac, których wykonanie jest szkodliwe dla wykonawcy lub jego mieszkańców. Jeżeli zaś pracownik wykonuje pracę nakładczą w zakładzie pracy, stosuje się przepisy kodeksu pracy regulujące zasady zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...