Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniodawcę zostało uregulowane w kodeksie cywilnym, sama zaś umowa zlecenia stosowana jest na szeroko rozumianym rynku pracy. Pracodawcy bowiem często rezygnują z umów o prace na rzecz umów cywilnoprawnych, do których zalicza się umowę zlecenia.

Umowa zlecenia jest umową starannego działania. Oznacza to, iż przy ocenie działania zleceniobiorcy, brane jest pod uwagę samo jego działanie, nie zaś jego skutek, czy też oczekiwania zleceniodawcy. Poprzez umowę zlecenia, przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonych czynności prawnych na rzecz dającego zlecenie (zleceniodawcy). W umowach zlecenia zawieranych w stosunkach pracowniczych, ze względu na traktowanie umów cywilnoprawnych jako swego rodzaju formy „zatrudnienia”, zleceniodawca jest zobowiązany do wykonywania określonych czynności faktycznych.

Autopromocja

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Mimo, iż umowa zlecenia jest powszechnie traktowana jako forma zatrudniana, a pracodawcy często korzystają z niej, dla ograniczenia kosztów związanych z zatrudnieniem, należy mieć na uwadze odmienności tejże umowy od umowy o pracę, regulowanej przepisami kodeksu pracy. Podstawową różnica pomiędzy stosunkiem wynikającym z umowy zlecenia a umowy o pracę, jest brak występowania w umowie zlecenia podporządkowania zleceniobiorcy w stosunku do zleceniodawcy. W stosunku pracy podporządkowanie to występuje. Zleceniobiorca ma możliwość powierzenia wykonywania zlecenia osobie trzeciej, zaś stosunek pracy charakteryzuje się koniecznością osobistego świadczenia pracy. Ponadto praca wykonywana w oparciu o stosunek pracy zawsze jest odpłatna, zaś umowa zlecenia może przewidywać nieodpłatne wykonywanie zlecenia. Ważne jest również, iż pracownik wykonuje prace na rzecz i ryzyko pracodawcy, zaś ryzyko wykonywanego zlecenia leży po stronie przyjmującego zlecenie.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę

Zleceniodawca może wypowiedzieć zlecenie w każdym czasie. Powinien on jednak zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W przypadku zaś odpłatnego zlecenia, zleceniodawca zobowiązany jest uiścić zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą podjętym przez niego dotychczas czynnościom. Kodeks cywilny wskazuje również, iż jeśli wypowiedzenie zlecenia przez dającego zlecenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien on także naprawić powstałą po stronie zleceniobiorcy szkodę.

Z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 9 czerwca 1972 roku, w sprawie o sygnaturze I PR 8/72, wynika, iż za szkodę powstałą po stronie zleceniobiorcy, w wyniku wypowiedzenia mu przez zleceniodawcę umowy zlecenia bez zaistnienia ważnego powodu, mogą być uznane utracone przez niego zarobki.

Polecamy serwis: Praca tymczasowa

W miejscu omawiania wypowiedzenia zlecenia przez którakolwiek ze stron tejże umowy, wskazać należy terminy, z upływem których przedawniają się roszczenia wynikające z umowy. Do umów zlecenia zastosowanie ma na ogół 10-letni okres przedawnienia. W przypadku roszczeń o świadczenia okresowe lub związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest to termin 3-letni. Kodeks cywilny wskazuje też przypadki, w których to stosuje się 2-letni okres przedawnienia. Do przypadków tych zalicza się sytuacje, w których roszczenie dotyczy wynagrodzenia za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju (to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom) oraz roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

pokaż więcej
Proszę czekać...