Jak prawidłowo rozwiązać umowę cywilnoprawną

Leszek Jaworski
rozwiń więcej
Każda ze stron może rozwiązać umowę zlecenia za wypowiedzeniem. Przepisy nie przewidują natomiast możliwości wypowiedzenia umowy o dzieło, ale dają prawo do odstąpienia od niej. Odstąpienie od takiej umowy następuje przez złożenie oświadczenia woli, które powoduje jej wygaśnięcie od momentu zawarcia.

Oprócz umowy o pracę, pracodawcy bardzo często wykorzystują, jako formę zatrudnienia, umowy cywilnoprawne – umowę zlecenia i umowę o dzieło. Jednym z ważniejszych powodów takiego wyboru jest, w odróżnieniu od umowy o pracę, łatwość rozwiązania umowy cywilnoprawnej. Ponadto w przypadku tej umowy nie obowiązują przepisy chroniące trwałość stosunku pracy ze względu np. na wiek, chorobę, sprawowanie opieki nad dzieckiem itd.

Autopromocja

Rozwiązanie umowy zlecenia

W przeciwieństwie do umowy o pracę rozwiązanie umowy zlecenia (umowy o świadczenie usług) może nastąpić w każdym czasie (art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego). Wypowiedzenie tej umowy nie musi być więc uzasadnione, nie występują również okresy ochronne, w trakcie których z prawa do wypowiedzenia w ogóle nie można skorzystać. Dotyczy to także umowy zlecenia zawartej na czas oznaczony (wyrok SN z 28 września 2004 r., sygn. akt IV CK 640/03; OSNC 2005/9/157).

Zasadą jest, że zlecenie może wypowiedzieć każda ze stron, bowiem jest to stosunek oparty na wzajemnym zaufaniu i dlatego strony nie mogą z góry zrzec się skutecznie uprawnienia do wypowiedzenia umowy z ważnych powodów (art. 746 § 3 Kodeksu cywilnego). Jeżeli więc strony nie ograniczyły dopuszczalności rozwiązania zlecenia do ważnych powodów, to nie muszą nawet – składając drugiej stronie stosowne oświadczenie woli – wskazywać powodów wypowiedzenia (wyrok SN z 9 lutego 2001 r., sygn. akt III CKN 304/00). Strony mogą też zastrzec karę umowną na wypadek wypowiedzenia umowy zlecenia bez ważnych powodów (wyrok SN z 21 sierpnia 2008 r., sygn. akt IV CSK 202/08).


Wzór zapisu w umowie zlecenia (odpłatnej) dotyczącego rozwiązania umowy

Rozwiązanie umowy

1. Każda ze stron może rozwiązać niniejszą umowę za 1-miesięcznym wypowiedzeniem. W takim przypadku odszkodowanie drugiej stronie się nie należy.

2. Okres wypowiedzenia upływa ostatniego dnia miesiąca.

3. Z ważnych powodów umowa może być wypowiedziana przez każdą ze stron ze skutkiem natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia. W razie ciężkiego naruszenia przez stronę postanowień umowy, druga strona może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

4. W razie wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym bez ważnych powodów druga strona może żądać kary umownej w wysokości 5000 zł (słownie pięć tysięcy złotych), a jeżeli poniesiona przez nią szkoda byłaby wyższa od zastrzeżonej kary, może dochodzić pozostałej części odszkodowania.

5. Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy wywiera skutki, jeśli zostało złożone na piśmie.

(!)


Strony umowy zlecenia w treści umowy mogą dowolnie ustalić długość okresu wypowiedzenia.

Większa swoboda w wypowiadaniu umów zlecenia nie oznacza całkowitej dowolności. Wypowiadając taką umowę zleceniodawca powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W razie odpłatnego zlecenia jest on zobowiązany uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom. Jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniodawca powinien także naprawić szkodę. Szkodę taką może w szczególności stanowić utracony przez zleceniobiorcę zarobek (wyrok SN z 9 czerwca 1972 r., sygn. akt I PR 8/72).

Wśród ważnych powodów można wymienić: chorobę strony wypowiadającej, zmianę miejsca zamieszkania lub sytuacji życiowej czy utratę zaufania do kontrahenta. Innym ważnym powodem może być także nieudolność zleceniobiorcy w wykonywaniu zlecenia, a po stronie zleceniobiorcy np. takie wskazówki zleceniodawcy, które uniemożliwiają wykonanie umowy.

W przypadku gdy wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, podstawą do naprawienia szkody będą ogólne zasady wynikające z przepisów o odpowiedzialności kontraktowej.

PRZYKŁAD

W umowie zlecenia nie ma zapisów dotyczących jej wypowiedzenia. Zlecenie jest odpłatne. W tej sytuacji każda ze stron może wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Jeśli zrobi to zleceniodawca, będzie musiał zwrócić zleceniobiorcy uzasadnione wydatki, zapłacić mu odpowiednią część wynagrodzenia, a jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, to także naprawić wyrządzoną mu w ten sposób ewentualną szkodę. W przypadku gdy zlecenie wypowie zleceniobiorca, będzie musiał rozliczyć się z zaliczek otrzymanych od zleceniodawcy. Ponadto jeżeli zrobi to bez ważnego powodu, będzie musiał naprawić szkodę wyrządzoną zleceniodawcy.

Gdy umowa jest nieodpłatna

Jeżeli umowa zlecenia była nieodpłatna, wtedy zarówno zleceniobiorca, jak i zleceniodawca mogą wypowiedzieć ją w każdym czasie niezależnie od tego, czy powód wypowiedzenia był ważny czy nie.

Na żadnej ze stron nie będzie wówczas ciążył obowiązek naprawienia szkody spowodowanej wypowiedzeniem zlecenia bez ważnego powodu. Zleceniodawca będzie jednak zawsze zobowiązany do zwrotu zleceniobiorcy poczynionych przez niego wydatków w celu należytego wykonania zlecenia.

Terminy wypowiedzenia

Ponieważ art. 746 Kodeksu cywilnego nie wskazuje terminów wypowiedzenia, wypowiedzenie zlecenia następuje ze skutkiem natychmiastowym. Zobowiązanie wygasa z chwilą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu (art. 61 Kodeksu cywilnego). Strona może jednak określić w tym oświadczeniu termin ustania umowy.


Wzór wypowiedzenia umowy zlecenia niezawierającej zapisów dotyczących jej rozwiązania

Mielców, 30 października 2012 r.

Marian Kowalski

zam. ul. Wrzosowa 23

76–450 Mielców

 

Bronisław Nowak

ul. Dębkowska 22/3

76–450 Mielców

 

 

Wypowiedzenie

umowy zlecenia zawartej w dniu 6 września 2012 r.

 

Niniejszym wypowiadam umowę zlecenia zawartą w dniu 6 września 2012 r.

Umowa rozwiąże się z dniem 10 listopada 2012 r.

 

 

Marian Kowalski

Strony mogą ponadto w umowie określić termin jej wypowiedzenia. Mogą przy tym zróżnicować zasady wypowiedzenia zlecenia w zależności od przyczyn je uzasadniających, a więc określić inne zasady wypowiedzenia z ważnych powodów, a inne w sytuacji ich braku.


Wzór wypowiedzenia umowy zlecenia zawierającej zapisy dotyczące jej rozwiązania

Mielców, 14 listopada 2012 r.

Marian Kowalski

zam. ul. Wrzosowa 23

76–450 Mielców

Bronisław Nowak

ul. Dębkowska 22/3

76–450 Mielców

 

Wypowiedzenie

umowy zlecenia zawartej w dniu 6 września 2012 r.

 

Niniejszym wypowiadam umowę zlecenia zawartą w dniu 6 września 2012 r., z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia (zgodnie z § 14 ust. 1 umowy zlecenia). Umowa ulegnie rozwiązaniu z dniem 14 grudnia 2012 r.

 

Marian Kowalski


Wzór wypowiedzenia umowy zlecenia w trybie natychmiastowym z ważnego powodu

Mielców, 1 października 2012 r.

Marian Kowalski

zam. ul. Wrzosowa 23

76–450 Mielców

Bronisław Nowak

ul. Dębkowska 22/3

76–450 Mielców

 

Wypowiedzenie

umowy zlecenia zawartej w dniu 6 września 2012 r.

 

Z dniem dzisiejszym, tj. 1 października 2012 r., wypowiadam umowę zlecenia, zawartą w dniu 6 września 2012 r., ze skutkiem natychmiastowym (zgodnie z § 14 ust. 3 umowy zlecenia) z powodu ciężkiego naruszenia postanowień umowy, polegającego na podjęciu przez Zleceniodawcę działalności konkurencyjnej.

 

Marian Kowalski


Jak ustalić moment rozwiązania umowy zlecenia

Strony mogą określić termin wypowiedzenia w dniach, tygodniach, miesiącach lub latach. Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było (29 lutego) – w ostatnim dniu tego miesiąca (28 lutego). Najczęściej w praktyce termin wypowiedzenia w umowie zlecenia określa się w miesiącach.

PRZYKŁAD

Termin wypowiedzenia umowy zlecenia, zgodnie z jej postanowieniami, wynosi 1 miesiąc. Zleceniodawca wypowiedział umowę 14 listopada br. Okres wypowiedzenia upłynie 14 grudnia br. Gdyby termin był np. 2-miesięczny, ostatnim dniem obowiązywania umowy byłby 14 stycznia 2013 r.

Jeżeli okres wypowiedzenia został określony w dniach, to okres ten kończy się z upływem ostatniego dnia. W przypadku gdy początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

PRZYKŁAD

Termin wypowiedzenia umowy zlecenia, zgodnie z jej postanowieniami, wynosi 5 dni. Zleceniodawca wypowiedział umowę 14 listopada br. Początek okresu wypowiedzenia należy liczyć od następnego dnia, tj od 15 listopada br. Zatem umowa rozwiąże się 19 listopada br.

Forma wypowiedzenia

Wypowiedzenie dokonywane jest przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego). Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego).

Dla skuteczności oświadczenia o wypowiedzeniu zlecenia nie jest wymagane zachowanie formy szczególnej. Jeżeli strony zastrzegły w umowie, że wypowiedzenie kontraktu powinno być dokonane w szczególnej formie, czynność ta dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy. Jednakże gdy strony zastrzegły dokonanie czynności w formie pisemnej, nie określając skutków niezachowania tej formy, poczytuje się w razie wątpliwości, że była ona zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych.

Odstąpienie od umowy o dzieło

Zakończenie stosunku prawnego łączącego strony umowy o dzieło następuje zasadniczo przez wydanie i odbiór dzieła oraz zapłatę wynagrodzenia. Przepisy nie przewidują wypowiedzenia takiej umowy, ale regulują możliwość odstąpienia od niej. W razie odstąpienia uznaje się, że umowa nie wywołuje skutków prawnych. Oznacza to, że między stronami powstaje taki stan, jakby do zawarcia umowy w ogóle nie doszło (wyrok SN z 14 października 1998 r., sygn. akt II CKN 5/98; OSNC 1999/3/62).

Strona, która odstępuje od umowy, zobowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na podstawie umowy. Może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, ale również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

ZWRÓĆ UWAGĘ!

Warunkiem skutecznego odstąpienia od umowy o dzieło nie jest jednoczesna zapłata wynagrodzenia wykonawcy.


Jednostronne odstąpienie od umowy może być zgłoszone wyłącznie w sytuacjach ściśle określonych przez Kodeks cywilny. Może to nastąpić, gdy:

  • w wyniku urzędowej zmiany cen lub stawek albo konieczności przeprowadzenia prac dodatkowych zaszła potrzeba znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego. W tym przypadku od umowy może odstąpić zamawiający. Musi on jednak uczynić to niezwłocznie, płacąc przyjmującemu zamówienie odpowiednią część umówionego wynagrodzenia (art. 631 Kodeksu cywilnego),
  • przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykonaniem dzieła w takim stopniu, że nie jest prawdopodobne, aby ukończył je w terminie. W tym przypadku odstąpienie może nastąpić bez wyznaczenia dodatkowego terminu i przed upływem terminu do wykonania dzieła (art. 635 Kodeksu cywilnego),
  • przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, a wyznaczony przez zamawiającego termin co do zmiany sposobu wykonania dzieła już upłynął (art. 636 Kodeksu cywilnego),
  • dzieło ma istotne wady, których nie da się usunąć lub z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć (art. 637 Kodeksu cywilnego).

Wykonanie prawa odstąpienia od umowy następuje przez złożenie przyjmującemu zamówienie jednostronnego oświadczenia woli, którego skuteczność jest uzależniona od dojścia do adresata w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią. Forma odstąpienia od umowy zależy natomiast od tego, w jakiej formie zawarto umowę o dzieło. W przypadku gdy umowa o dzieło została zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w innej formie szczególnej, odstąpienie powinno być dokonane w tej formie.

PRZYKŁAD

Przyjmujący zamówienie zobowiązał się do przetłumaczenia książki z języka polskiego na francuski. Termin ustalono na 31 października 2012 r. Wskutek wypadku przyjmujący zamówienie znalazł się w szpitalu. Taka okoliczność opóźniła wykonanie dzieła, co z kolei powoduje, że nie jest prawdopodobne, aby tłumacz zdołał ukończyć je w umówionym czasie. W tej sytuacji zlecający może odstąpić od umowy – bez wyznaczenia dodatkowego terminu do wykonania dzieła, chociaż opóźnienie nie jest zawinione przez tłumacza.

Dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili odstąpić od umowy, płacąc umówione wynagrodzenie. W takim przypadku zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła (np. materiały).

PRZYKŁAD

Ewelina K. zawarła umowę o dzieło z Martą W., która zobowiązała się wykonać kalendarze reklamowe. Przed wykonaniem zamówienia Ewelina K. złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy i wypłaciła wynagrodzenie przyjmującej zamówienie. Ewelina K. postanowiła zawiesić prowadzoną działalność i dlatego kalendarze przestały mieć dla niej znaczenie.

Jeżeli wykonanie dzieła zależy od osobistych przymiotów przyjmującego zamówienie, to umowa o dzieło rozwiązuje się na skutek jego śmierci lub niezdolności do pracy. W takim przypadku, jeśli materiał był własnością przyjmującego zamówienie, a częściowo wykonane dzieło przedstawia – ze względu na zamierzony cel umowy – wartość dla zamawiającego, przyjmujący zamówienie lub jego spadkobierca może żądać, aby zamawiający odebrał materiał w stanie, w jakim się znajduje, za zapłatą jego wartości i odpowiedniej części wynagrodzenia.

(!)

Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem 2 lat od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane – od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Podstawa prawna:

  • art. 61, art. 111, art. 112, art. 627, art. 631, art. 635, art. 636, art. 637, art. 646, art. 746 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.)
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...