Pobyt i praca obywatela UE, EOG i Szwajcarii w Polsce

Wojciech Napora
rozwiń więcej
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Pobyt i praca obywatela UE, EOG i Szwajcarii w Polsce - jakie warunki należy spełnić? / ShutterStock
Pobyt i praca obywatela UE, EOG i Szwajcarii w Polsce - jakie są przepisy prawne? Ile czasu może przebywać w Polsce bez dopełnienia dodatkowych formalności? Jakie warunki trzeba spełnić, aby legalnie przebywać dłużej?

Obywatel UE, EOG, Szwajcarii a praca w Polsce

Cudzoziemcy, którzy chcą pracować w Polsce powinni, co do zasady, posiadać zezwolenie na pracę. Są jednak przypadki, w których nie jest ono wymagane. Do grupy cudzoziemców, którzy nie potrzebują zezwolenia na pracę, aby pracować w Polsce, zaliczają się obywatele UE/EOG/Szwajcarii. Oni muszą jedynie zadbać o formalności związane z pobytem.

Autopromocja

Przepisy dotyczące zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce cudzoziemców z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii zapisano w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z art. 87 ust. 1 tego dokumentu, cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Polski – i nie musi mieć zezwolenia na pracę, m.in. jeżeli: jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej; jest obywatelem państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nienależącego do Unii Europejskiej; jest obywatelem państwa niebędącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, który może korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umowy zawartej przez to państwo ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi.

Obywatel UE, EOG, Szwajcarii a pobyt w Polsce

Zasady pobytu i pracy obywateli UE/EOG/Szwajcarii są proste, jeżeli porównamy je z formalnościami, których należy dopełnić, by przebywać i pracować w RP, będąc obywatelem kraju trzeciego. Cudzoziemcy z UE/EOG/Szwajcarii są na rynku pracy traktowani tak samo jak Polacy. Muszą jedynie zadbać o formalności związane z pobytem, i to tym, przekraczającym 3 miesiące.

Zgodnie z wyjaśnieniami Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, obywatele UE/EOG/Szwajcarii i członkowie ich rodzin, niebędący obywatelami UE/EOG/Szwajcarii mogą przebywać w Polsce przez maksymalnie 3 miesiące bez spełniania jakichkolwiek warunków pobytu. Konieczne jest jedynie posiadanie ważnego dokumentu podróży. Obywatel UE/EOG/Szwajcarii może posiadać inny ważny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo.

Obywatel UE/EOG/Szwajcarii, który wjechał do Polski w celu poszukiwania pracy może przebywać w Polsce bez konieczności spełniania warunków pobytu przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, chyba że po upływie tego okresu wykaże, że aktywnie kontynuuje poszukiwanie pracy i ma rzeczywiste szanse na zatrudnienie. W tym okresie obywatel ten jest obowiązany posiadać ważny dokument podróży albo inny ważny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo.

Ważne! Za członka rodziny obywatela UE/EOG/Szwajcarii należy rozumieć cudzoziemca, będącego lub niebędącego obywatelem UE/EOG/Szwajcarii:

  • małżonka obywatela UE/EOG/Szwajcarii,
  • bezpośredniego zstępnego obywatela UE/EOG/Szwajcarii lub jego małżonka, w wieku do 21 lat lub pozostającego na utrzymaniu obywatela UE/EOG/Szwajcarii lub jego małżonka,
  • bezpośredniego wstępnego obywatela UE/EOG/Szwajcarii lub jego małżonka, pozostającego na utrzymaniu obywatela UE/EOG/Szwajcarii lub jego małżonka – który dołącza lub przebywa z obywatelem UE/EOG/Szwajcarii.

Pobyt obywatela UE, EOG, Szwajcarii powyżej 3 miesięcy

Jeżeli pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej trwa dłużej niż 3 miesiące, obywatel UE/EOG/Szwajcarii oraz członek jego rodziny posiadający obywatelstwo UE/EOG/Szwajcarii zobowiązani są zarejestrować swój pobyt, a członek rodziny niebędący obywatelem UE/EOG/Szwajcarii jest obowiązany uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela UE/EOG/Szwajcarii.

Obowiązek zarejestrowania pobytu nie dotyczy obywatela UE/EOG/Szwajcarii posiadającego prawo pobytu w celu poszukiwania pracy.

Ważne! Obowiązek zarejestrowania pobytu obywatela UE/EOG/Szwajcarii to nie to samo co obowiązek meldunkowy. Pobyt cudzoziemca rejestruje wojewoda (urząd wojewódzki) właściwy ze względu na miejsce pobytu obcokrajowca. Meldunek załatwia się we właściwym organie gminy (wójt, burmistrz, prezydent miasta).

W celu zarejestrowania pobytu obywatela UE/EOG/Szwajcarii (w tym członków jego rodziny będących również obywatelami UE/EOG/Szwajcarii) oraz uzyskania karty pobytu członka rodziny obywatela UE/EOG/Szwajcarii wymagane jest, aby obywatel UE/EOG/Szwajcarii spełniał warunki prawa pobytu powyżej 3 miesięcy.

Pobyt dłuższy niż 3 miesiące - warunki

Obywatelowi UE/EOG/Szwajcarii przysługuje prawo pobytu przez okres dłuższy niż 3 miesiące, w przypadku gdy spełnia jeden z następujących warunków:

  1. Jest pracownikiem lub osobą pracującą na własny rachunek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. Posiada wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej, oraz posiada odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne;
  3. Studiuje lub odbywa szkolenie zawodowe w Rzeczypospolitej Polskiej oraz posiada wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej oraz posiada odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne,
  4. Jest małżonkiem obywatela polskiego.

Prawo stałego pobytu w Polsce

Po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatel UE/EOG/Szwajcarii nabywa prawo stałego pobytu. Członek rodziny niebędący obywatelem UE/EOG/Szwajcarii nabywa prawo stałego pobytu po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z obywatelem UE/EOG/Szwajcarii.

Pobyt na terytorium RP uważa się za nieprzerwany, w przypadku gdy przerwy w nim nie przekroczyły łącznie 6 miesięcy w roku.

Informacji na temat zatrudniania cudzoziemców w Polsce udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawa z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin.

Urząd Do Spraw Cudzoziemców.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...