Szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pracujących w Polsce podczas epidemii

Katarzyna Sędziak
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
rozwiń więcej
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pracujących w Polsce podczas epidemii - przedłużenie ważności dokumentów legalizujących pobyt i pracę w Polsce i inne rozwiązania. / fot. Shutterstock / shutterstock
Cudzoziemcy pracujący w Polsce podczas epidemii koronawirusa mają przedłużone dokumenty legalizujące pobyt i pracę w kraju. Jakie jeszcze rozwiązania zostały przewidziane?

Specjalne rozwiązania dla cudzoziemców w okresie epidemii

W związku z panującym stanem epidemii SARS-CoV-2 weszły w życie zmiany w prawie, które wprowadziły szczególne rozwiązania dla cudzoziemców przebywających i pracujących w Polsce.

Autopromocja

Wprowadzone rozwiązania pozwolą cudzoziemcom, przebywającym do tej pory w Polsce legalnie, pozostać na terytorium Polski w okresie stanu epidemii bez konieczności występowania w tym czasie z wnioskiem o przedłużenie zezwolenia pobytowego lub dokumentu legalizującego zatrudnienie.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Rozwiązania wynikające z „Ustawy specjalnej” w okresie epidemii Definicja Okres przedłużenia

1

Przedłużenie zezwolenia na pobyt czasowy Zezwolenie na pobyt czasowy wydawane jest przez wojewodę na okres nie dłuższy niż 3 lata. Okres ważności wydanej karty pobytu pokrywa się z okresem ważności udzielonego zezwolenia. Przepisy ustawy specjalnej zakładają, że jeśli ostatni dzień ważności któregoś z tych dokumentów przypada w okresie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, to okres ten ulega przedłużeniu do 30 dnia następującego po odwołaniu tego stanu, który obowiązywał jako ostatni.

2

Przedłużenie okresów pobytu i okresów ważności wiz krajowych Wiza krajowa to wiza długoterminowa wydawana przez polskie organy, uprawniająca do wjazdu na terytorium Polski i pobytu ciągłego lub kilku pobytów na tym terytorium, trwających łącznie nie dłużej niż 90 dni. Okres ważności wizy krajowej nie może przekroczyć 1 roku. j.w.

3

Przedłużenie krótkoterminowych tytułów pobytowych

Dotyczy cudzoziemców przebywających w Polsce w okresie epidemii na podstawie jednego z tytułów pobytowych:

  • w ramach ruchu bezwizowego;
  • wizy Schengen wydanej przez polski organ lub organ innego Państwa strefy Schengen;
  • wizy długoterminowej lub innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ innego państwa obszaru Schengen;
  • wizy długoterminowej lub innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ innego państwa UE, które nie jest członkiem strefy Schengen, jeśli zgodnie z prawem UE wiza ta uprawnia do pobytu na terytorium Polski;
  • zwolnienia z obowiązku posiadania wizy przez obywateli państw określonych w załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2018/1806 z dnia 14 listopada 2018r.;
  • umowy międzynarodowej, której stroną jest Polska;
  • jednostronnego zniesienia obowiązku wizowego przez Rzeczpospolitą Polską.
j.w.

4

Przedłużenie zezwoleń na pracę i zezwoleń na pracę sezonową oraz okresów wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi Zezwolenie na pracę wydawane jest przez wojewodę na okres nie dłuższy niż 3 lata. Szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę jest zezwolenie na pracę sezonową, które jest wydawane na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Inną formą zatrudnienia cudzoziemca jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Ta forma zatrudnienia kierowana jest do obywateli 6 państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy oraz uprawnia do wykonywania pracy na terytorium Polski przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. j.w.

5

Przedłużenie okresów ważności kart pobytu

Karta pobytu jest dokumentem pobytowym wydawanym cudzoziemcom, którym udzielono w Polsce zezwolenia na:

  • pobyt czasowy lub stały;
  • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
  • zgody na pobyt ze względów humanitarnych;
  • ochrony międzynarodowej (nadano w Polsce status uchodźcy lub udzielono ochrony uzupełniającej).

Karta pobytu, w okresie jej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Polski oraz uprawnia, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.

j.w.

6

Przedłużenie okresów ważności polskich dokumentów tożsamości cudzoziemców oraz dokumentów potwierdzających posiadanie zgody na pobyt tolerowany Polski dokument tożsamości cudzoziemca oraz dokument „zgoda na pobyt tolerowany” potwierdzają tożsamość cudzoziemców podczas pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, lecz nie potwierdzają ich obywatelstwa ani nie uprawniają do przekraczania granic. j.w.

7

Przedłużenie okresów ważności dokumentów wydawanych na czas określony obywatelom państw członkowskich UE, państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin, którzy z nimi przebywają lub do nich dołączają Dokumentami wydawanymi na czas określony obywatelom państw UE, państw członkowskich EFTA oraz stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin, którzy z nimi przebywają lub do nich dołączają są: - dokument potwierdzający prawo stałego pobytu; - karta pobytu członka rodziny obywatela UE; - karta stałego pobytu członka rodziny obywatela UE. j.w.

8

Przedłużenie terminów na złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, przedłużenie wizy lub pobytu w ramach ruchu bezwizowego Terminowe złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia, przedłużenie wizy czy pobytu w ramach ruchu bezwizowego determinuje to, że w toku postępowania pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej będzie uznawany za legalny bez względu na sposób zakończenia tego postępowania. j.w.

9

Przedłużenie terminów opuszczenia terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wynikających z art. 299 ust. 6 Ustawy o cudzoziemcach Art. 299 ust. 6 ustawy o cudzoziemcach określa termin opuszczenia terytorium Polski przez cudzoziemców, unikając tym samym narażenia się na zobowiązanie do powrotu. Przepis ten rozróżnia termin 30-dniowy dla cudzoziemców, wobec których wydano ostateczną decyzję zamykającą drogę do legalizacji pobytu. Natomiast  dotyczy cudzoziemców, których ze względu na stan zdrowia nie przekazano do państwa trzeciego, pomimo wydania decyzji o odmowie wjazdu. j.w.

10

Przedłużenie terminów dobrowolnego powrotu Decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu (decyzja o wydaleniu) określa termin dobrowolnego opuszczenia terytorium Polski w terminie od 15 do 30 dni. Zgodnie z art. 315 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach termin ten biegnie od daty doręczenia decyzji. j.w.

11

Przedłużenie okresów ważności tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemców Tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca jest dokumentem wydawanym cudzoziemcom ubiegającym się o udzielenie ochrony międzynarodowej. W okresie swojej ważności potwierdzają one tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawniają cudzoziemców i małoletnie dzieci objęte tymi zaświadczeniami do pobytu na terytorium Polski do zakończenia postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej decyzją ostateczną. j.w.

12

Możliwość zmiany warunków zatrudnienia cudzoziemca na skutek skorzystania z form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej

W przypadku zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wszystkie zmiany dotyczące warunków pracy i płacy wiążą się z obowiązkiem uzyskania przez ciebie nowego zezwolenia/oświadczenia dla cudzoziemca. Wyjątkiem od tej zasady jest:

  • zastąpienie umowy cywilnoprawnej umową o pracę (w przypadku zezwolenia na pracę/oświadczenia);
  • powierzenie cudzoziemcowi pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę na okresy łącznie nieprzekraczające 30 dni w roku kalendarzowym pod warunkiem zachowania pozostałych warunków określonych w zezwoleniu na pracę;
  • objęcie cudzoziemca obniżonym wymiarem czasu pracy (tylko w przypadku zezwolenia na pracę).

W tych przypadkach należy jedynie powiadomić pisemnie o tym fakcie odpowiednio wojewodę lub starostę w ciągu 7 dni od dnia zaistnienia tej zmiany. W okresie oczekiwania na wydanie nowego zezwolenia lub oświadczenia należy zapewnić cudzoziemcowi takie same warunki pracy i płacy oraz stanowisko, jakie zostały określone w dotychczasowym zezwoleniu/oświadczeniu.

Zmiana warunków umowy zawartej między pracodawcą a cudzoziemcem jest możliwa bez konieczności wydania nowego zezwolenia l oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Dzięki temu pracodawcy zatrudniający cudzoziemców i korzystający z form wsparcia tarczy antykryzysowej mogą, np. zmniejszyć wymiar czasu pracy cudzoziemca, obniżyć jego wynagrodzenie (nie mniej jednak niż do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto) czy też zlecić pracę zdalną poza siedzibą firmy. W przypadku wprowadzenia zmian warunków pracy określonych w wydanym zezwoleniu czy oświadczeniu nie ma obowiązku informowania organów administracyjnych o tych zmianach.

13

Dostęp do pracy sezonowej cudzoziemcom, którzy w okresie po 13 marca 2020 r. posiadali oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową lub przedłużenie któregoś z tych zezwoleń Praca sezonowa jest to praca wykonywana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie działalności określonych w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zezwolenie na pracę sezonową wydawane na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Cudzoziemiec może być zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę sezonową, aby móc tę pracę wykonywać, jeżeli w okresie po 13 marca 2020 r. posiadał oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisane do ewidencji oświadczeń, zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową lub przedłużenie jednego z tych zezwoleń. Podstawą zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia musi być pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku wizy krajowej lub zezwolenia na pobyt czasowy ułatwienie to zapewni pełny dostęp do rynku pracy również tym cudzoziemcom, których wizy krajowe lub zezwolenia przedłużyły się z mocy prawa w okresie epidemii.

Szczegółowe informacje na temat specjalnych rozwiązań dla cudzoziemców w okresie epidemii znajdują się na stronie internetowej Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach

https://udsc.gov.pl/epidemia-koronawirusa-specjalne-rozwiazania-dla-cudzoziemcow/

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...