Czy rozwiązanie umowy za pomocą faksu będzie skuteczne

Rafał Krawczyk
rozwiń więcej
Pracodawca podejrzewał, że jeden z pracowników kradnie firmowe komputery. Nie miał jednak dowodów na potwierdzenie tego faktu i chciał przeprowadzić wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Do czasu jego zakończenia pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Po dokonaniu wewnętrznego śledztwa pracodawca był już pewny, że kradzieży dokonał pracownik. Pracodawca wezwał pracownika do stawienia się w zakładzie pracy. Chciał rozwiązać z nim stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym. Pracownik zignorował jednak to wezwanie. W tej sytuacji pracodawca przesłał mu rozwiązanie umowy za pomocą faksu. Ponadto sporządził krótką wiadomość tekstową (sms) i przesłał ją na służbowy telefon komórkowy pracownika oraz przesłał e-mail na jego elektroniczną skrzynkę. Czy takie rozwiązanie umowy będzie skuteczne?
Rozwiązania umowy o pracę za pomocą każdego z wymienionych wyżej sposobów jest skuteczne. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia jest bowiem jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy i wywołuje skutek w chwili jego złożenia pracownikowi. Zgodnie zatem z art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p., oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

W praktyce istniały wątpliwości, czy wypowiedzenie złożone w formie elektronicznej odnosi skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy. Wątpliwości te wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z 2 października 2002 r. (III PZP 17/02, OSNP 2003/20/481), w której stwierdził, iż doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 par. 1 k.p. To, iż wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez ujawnienie jej w postaci elektronicznej, wynika również wprost z art.60 k.c.

Autopromocja

W analizowanej przez nas sytuacji, jeżeli pracownik odwoła się do sądu pracy, pracodawca będzie musiał udowodnić, że przesłane przez niego pracownikowi oświadczenie woli faktycznie odniosło skutek. Konieczne jest zatem wykazanie przez pracodawcę i ustalenie przez sąd, że adresat miał możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia. Dla skuteczności złożonego w ten sposób oświadczenia woli nie jest natomiast istotne to, czy pracownik faktycznie zapoznał się z jego treścią.

Skoro zatem dopuszcza się rozwiązanie umowy poprzez oświadczenie woli złożone ustnie bądź w sposób dorozumiany, to w równym stopniu skuteczne jest oświadczenie złożone za pomocą faksu, sms-a czy e-maila. Złożenie oświadczenia woli w formie elektronicznej niewątpliwie daje jednak pracodawcy, w przypadku sporu co do jego skuteczności, znaczne ułatwienia dowodowe. Na przykład dowodem na to, że adresat zapoznał się z oświadczeniem, będzie raport dostarczenia faksu lub wiadomości e-mail.

Tak więc oświadczenie woli dokonane za pomocą nawet jednego z wymienionych wyżej sposobów odnosi skutek w postaci rozwiązania umowy. Bez wątpienia jednak stanowi naruszenie art. 30 par. 3 k.p., ponieważ nie zostało dokonane w formie pisemnej.

RAFAŁ KRAWCZYK

sędzia Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie

PODSTAWA PRAWNA

Art. 30 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art.60, art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...