Zbiorcze świadectwa pracy

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Świadectwo pracy. /Fot. Fotolia / ShutterStock

Obowiązek wydania przez pracodawcę świadectwa pracy po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy uzależniony jest od rodzaju umów. Dotyczy tylko umów terminowych w postaci: umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.

Obowiązek wydawania świadectw pracy

Autopromocja

Zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy. Jest to na tyle ważne, że nie można uzależniać wydania świadectwa pracy od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Zobacz: Świadectwo pracy - kiedy trzeba je wydać

Odpowiedzialność pracodawcy

Niedopełnienie powyższego obowiązku stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Na podstawie art. 282 Kodeksu pracy, kto wbrew określonemu obowiązkowi nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł. Co więcej, pracownik, który nie otrzymał wymaganego dokumentu, może domagać się od pracodawcy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy będący konsekwencją niewydania świadectwa pracy.

Zobacz również: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Termin 24 miesięcy

21 marca 2013 r. mija dwuletni termin od wejścia w życie ustawy zmieniającej Kodeks pracy, która wprowadziła obowiązek wydawania świadczeń pracy po 2 latach zatrudnienia na podstawie umów terminowych u jednego pracodawcy. Zgodnie z art. 97 § 11 Kodeksu pracy jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Zobacz: Nowe zasady wydawania świadectwa pracy

W związku z powyższym pracodawca zatrudniający pracownika od 21 marca 2011 r. na podstawie umów terminowych do 21 marca 2013 r. w tym drugim terminie będzie musiał wystawić mu świadectwo pracy. Miało to na celu zmniejszenie liczby wydawanych zaświadczeń. W praktyce stało się zupełnie inaczej. Wiąże się to z tym, że pracownikom przysługuje prawo żądania wydania świadectwa po rozwiązaniu każdej z umów terminowych.

Zobacz: Jak wydawać świadectwo pracy po zmianie przepisów

Dzień upływu terminu

Pracodawca wydaje świadectwo pracy w dniu upływu terminu. Gdyby rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypadało po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.

Żądanie wydania świadectwa przy każdej umowie

Co więcej, pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej wyżej wymienionej umowy o pracę. Może również żądać wydania świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Na pracodawcy ciąży obowiązek wydania świadectwa pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.

Składniki świadectwa pracy

W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące:

  • okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
  • zajmowanych stanowisk,
  • trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,
  • zajęcia wynagrodzenia za pracę w myśli przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

Świadectwo pracy powinno zawierać także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Co więcej, na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy umieścić wzmiankę o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Zobacz: 10 najczęstszych błędów popełnianych przy wypełnianiu świadectwa pracy

Sprostowanie

Pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Może uczynić to w ciągu 7 dni od otrzymania dokumentu. Gdyby wniosek nie został uwzględniony, zatrudniony ma prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Powinien w tym celu dochować terminu. Na dokonanie tej czynności ma 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy.

Podsumowanie

Podsumowując, po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy. W przypadku nawiązania z dotychczasowym pracodawcą kolejnej umowy o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę, zatrudniający zobowiązany jest wydać świadectwo pracy tylko na żądanie pracownika. W związku z tym nawiązanie kolejnego stosunku pracy, które nie następuje bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy nie rodzi obowiązku wydania świadectwa pracy.

Zobacz również: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Pracodawca dopiero wraz z upływem 24 miesięcy wydaje zbiorcze świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia terminowych umów o pracę trwających w tym czasie. W przypadku zawierania kolejnych umów terminowych z jednym pracownikiem, których łączny okres zatrudnienia wynosi co najmniej 24 miesiące, obowiązek wydania świadectwa pracy nie powstaje wraz z rozwiązaniem każdej z umów, lecz z upływem określonego w ustawie terminu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...