Czy można uzupełnić uzasadnienie przyczyny wypowiedzenia

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Kierowniczka działu księgowości 27 stycznia 2012 r. otrzymała 1-miesięczne wypowiedzenie ze względu na niewłaściwy nadzór nad pracownikami. Po złożeniu wypowiedzenia okazało się, że kierowniczka przekazała na konto naszego kontrahenta kwotę 42 tys. zł z 2-miesięcznym opóźnieniem, za co grożą nam ustawowe odsetki. Czy w tej sytuacji możemy jeszcze raz wręczyć kierowniczce wypowiedzenie w lutym br., dopisując do uzasadnienia dodatkowo to uchybienie? Czy może powinniśmy napisać aneks do wypowiedzenia rozszerzający przyczynę zwolnienia o niezachowanie terminu przelewu?

Wręczenie pracownicy w lutym br. kolejnego wypowiedzenia umowy o pracę jest niedopuszczalne, ponieważ umowa rozwiąże się z końcem lutego na podstawie pierwszego wypowiedzenia. Ponowne wypowiedzenie umowy o pracę może być dokonane jedynie po wyrażeniu zgody przez pracownicę na cofnięcie wcześniejszego wypowiedzenia. Nie wolno także uzupełniać przyczyn zawartych w złożonym wypowiedzeniu.

Autopromocja

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy (art. 30 § 4 Kodeksu pracy). Zatem uzasadnienie musi być zawarte w dokumencie o wypowiedzeniu, a nie w późniejszym aneksie. Przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę powinna istnieć przed złożeniem przez pracodawcę wypowiedzenia.

Nie mogą Państwo także uzupełnić przyczyny wypowiedzenia w toku ewentualnego postępowania sądowego, gdyż sąd pracy będzie rozpatrywał tylko te przyczyny, które są podane w piśmie wypowiadającym umowę o pracę. W omawianej sytuacji nie ma także możliwości jednostronnego cofnięcia przez Państwa skutecznie złożonego kierowniczce wypowiedzenia, ponieważ dotarło ono już do pracownicy. Odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracownikowi, może być skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 Kodeksu cywilnego).

WAŻNE!

Skuteczne cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę wymaga zgody pracownika.

W momencie doręczenia Państwa pracownicy pisma wypowiadającego umowę o pracę nastąpił skutek prawny i wypowiedzenie rozpoczęło swój bieg. Okres wypowiedzenia rozpoczął się 1 lutego 2012 r. i zakończy z końcem tego miesiąca. Nie mogą więc Państwo sporządzić nowego pisma o wypowiedzeniu umowy o pracę w lutym br. i dopisać w nim dodatkowej przyczyny, ponieważ rozwiązanie umowy nastąpi na podstawie pierwszego wypowiedzenia z końcem lutego br.

Złożenie drugiego wypowiedzenia w lutym br. skutkowałoby rozwiązaniem umowy o pracę dopiero z końcem marca br. Wówczas pracownica nie byłaby już od miesiąca u Państwa zatrudniona. Złożenie kolejnego wypowiedzenia w okresie już trwającego wypowiedzenia jest nieprawidłowe ze względu na to, że pierwsze z tych wypowiedzeń powoduje skutek prawny w postaci rozwiązania umowy o pracę. Drugie wypowiedzenie nie może zatem wywołać skutków prawnych.


Brak możliwości złożenia drugiego wypowiedzenia w okresie trwającego już wypowiedzenia potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 23 października 1986 r. (III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156). Inaczej jednak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I PK 49/02, OSNP 2004/13/220). W tym wyroku SN stwierdził, że „pracodawca, który wypowiedział umowę o pracę, może do czasu rozwiązania stosunku pracy dokonać ponownego jej wypowiedzenia, bez potrzeby uzyskania zgody pracownika na cofnięcie wcześniejszego wypowiedzenia”. Wyrok ten jest jednak krytykowany przez większość ekspertów prawa pracy. Sąd nie wziął bowiem pod uwagę, że dokonanie kolejnego wypowiedzenia w trakcie trwania wypowiedzenia umowy o pracę powoduje, że nie będzie ono miało skutków prawnych, ponieważ umowa o pracę z pracownikiem rozwiąże się wcześniej.

Należy natomiast przyjąć, że dopuszczalne będzie dokonanie kolejnego wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli nie rozpoczął się bieg okresu wypowiedzenia pierwszego pisma wypowiadającego. Dojdzie wówczas do rozwiązania umowy z pracownikiem w tym samym dniu, co na podstawie wcześniej dokonanego wypowiedzenia. Wówczas sąd, w razie odwołania się pracownika od złożonych wypowiedzeń, będzie analizował zasadność dokonania każdego wypowiedzenia odrębnie.

PRZYKŁAD

Pracodawca 10 stycznia 2012 r. wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracownikowi przysługuje 1-miesięczny okres wypowiedzenia. W wypowiedzeniu pracodawca podał pracownikowi jako przyczynę zwolnienia nieprawidłową obsługę klientów polegającą na podawaniu im nieprawdziwych informacji. 31 stycznia 2012 r. pracodawca złożył pracownikowi kolejne pismo wypowiadające umowę o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia i podał jako przyczynę zwolnienia niewykonanie polecenia przełożonego. Oba wypowiedzenia są skuteczne i spowodują rozwiązanie umowy o pracę z końcem lutego 2012 r.

W przedstawionej sytuacji mogą Państwo rozważyć wręczenie pracownicy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jest to dopuszczalne w trakcie okresu wypowiedzenia, ponieważ pracownik pozostaje w zatrudnieniu do końca tego okresu. Poza tym, zwolnienie dyscyplinarne powoduje natychmiastowe rozwiązanie umowy przed upływem okresu wypowiedzenia. Rozwiązania umowy w tym trybie można dokonać m.in. z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych można potraktować niedopełnienie obowiązków pracowniczych, w wyniku którego pracodawca musi zapłacić wysokie odsetki.

PRZYKŁAD

Kierownik działu kadr wręczył kierownikowi działu marketingu rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Po kilku dniach radca prawny zwrócił uwagę, że w piśmie wypowiadającym podano niekonkretną przyczynę wypowiedzenia. Przekazano więc pracownikowi kolejne pismo, w którym wskazano, że pracodawca cofa złożone wypowiedzenie. Kierownik nie wyraził zgody na to cofnięcie i odwołał się do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne. W czasie biegnącego wypowiedzenia okazało się, że kierownik działu marketingu podpisał niekorzystną umowę z kontrahentem firmy, która spowodowała duże straty finansowe dla pracodawcy. Z tego powodu z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Takie postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 30 § 4, art. 36 § 1, art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy,
  • art. 61 Kodeksu cywilnego.
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...