Czy można rozwiązać umowę na czas wykonania określonej pracy

Anna Szewczyk
rozwiń więcej
1 października podpisaliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas wykonania remontu dachu kamienicy. Od 1 listopada pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie przychodzi do pracy. W tej sytuacji do wykonywania prac remontowych musieliśmy zatrudnić nową osobę. Czy w tym przypadku możemy jak najszybciej zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

Pracodawca będzie mógł zwolnić chorego pracownika dopiero po trzech miesiącach jego nieobecności. Dopiero po takim okresie niezdolności do pracy związanej z chorobą można rozwiązać umowę z osobą zatrudnioną u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy.

Autopromocja

W przypadku zawarcia umowy na czas wykonania określonej pracy stosunek pracy ustaje z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania umowa została zawarta, a więc automatycznie, bez konieczności składania zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń woli (art. 30 § 1 pkt 5 k.p.) Z tego powodu umowa na czas wykonania określonej pracy gwarantuje pracownikowi pełną stabilizację stosunku pracy – na podstawie przepisów kodeksu pracy ten rodzaj umowy nie podlega wypowiedzeniu. Strony stosunku pracy nie mogą zawrzeć w treści umowy klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia, tego rodzaju postanowienie będzie nieważne z mocy prawa. Zupełnie wyjątkowo można wypowiedzieć umowę na czas wykonania określonej pracy w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, a także w przypadku zwolnień grupowych (wówczas tego rodzaju umowa może zostać rozwiązana za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia).

Umowa na czas wykonania określonej pracy ulega rozwiązaniu, jak każda inna umowa o pracę, na mocy porozumienia stron. Może zostać rozwiązana przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 52 (np. gdy pracownik dopuści się ciężkiego naruszenia swoich obowiązków) i 53 k.p. (np. gdy pracownik nie wykonuje pracy w związku z chorobą przez wiele miesięcy). Może również zostać rozwiązana przez pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 55 k.p. (gdy wykonywana praca ma szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika, a także w razie ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę wobec pracownika).

Jeżeli nieobecność pracownika jest spowodowana chorobą, pracodawca może skorzystać z prawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia po upływie okresu, podczas którego stosunek pracy pracownika podlega ochronie. Okres ochronny zależy od stażu pracy pracownika w danej firmie. Jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż sześć miesięcy, pracodawca może go zwolnić dopiero po trzech miesiącach nieobecności spowodowanej chorobą.

A zatem w opisywanej sytuacji zwolnienie pracownika będzie możliwe dopiero w lutym 2011 r. Pod warunkiem, że pracownik nie stawi się do pracy wcześniej w związku z ustaniem przyczyny jego nieobecności. Wówczas pracodawca nie będzie mógł rozwiązać z nim umowy.

Podstawa prawna

  • Art. 30 § 1 pkt 5, 52, 53, 55 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
Kadry
Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?
08 maja 2024

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.
08 maja 2024

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

pokaż więcej
Proszę czekać...