Jak rozliczyć karę za niedotrzymanie umowy przedwstępnej

Izabela Nowacka
rozwiń więcej
W związku z planowaną inwestycją ogłosiliśmy nabór kandydatów na stanowisko kierownika budowy. Z jedną z osób wyłonionych spośród kilku ofert zawarliśmy przedwstępną umowę o pracę. Nie od razu doszło do podpisania umowy o pracę ze względu na trwające jeszcze przygotowania i oczekiwanie na finalizację umowy kredytowej. W umowie przedwstępnej uzgodniliśmy kwotę odszkodowania na wypadek wycofania się jednej ze stron z przyrzeczenia zawarcia umowy o pracę. Na tydzień przed terminem podjęcia zatrudnienia przez tę osobę okazało się, że bank odmówił nam kredytu. Dla nas oznacza to przesunięcie w czasie rozpoczęcia prac. Poinformowaliśmy naszego kandydata, że jesteśmy zmuszeni zerwać umowę przedwstępną. Czy odszkodowanie z tytułu niedotrzymania warunków przedwstępnej umowy o pracę, jakie będziemy zobowiązani wypłacić kandydatowi, podlega opodatkowaniu i składkom na ZUS? Jeśli tak, to jak je rozliczyć?

Otrzymane odszkodowanie stanowi u niedoszłego pracownika przychód podlegający opodatkowaniu. Przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł. Nie mają Państwo obowiązku odprowadzania od niego podatku do urzędu skarbowego. Po zakończeniu roku podatkowego powinni Państwo wystawić kandydatowi informację PIT-8C. Na tej podstawie podatnik powinien rozliczyć się samodzielnie z urzędem skarbowym. Od kwoty odszkodowania nie należy odprowadzać składek do ZUS.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Instytucji przedwstępnej umowy o pracę nie ma w prawie pracy. Nie oznacza to jednak niemożności zawarcia takiej umowy, jeżeli jej cel służy interesom obu stron.

Umowa przedwstępna występuje w przepisach Kodeksu cywilnego. Jej zastosowanie jest dopuszczalne także w stosunkach pracy. Kodeks pracy stanowi, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy należy stosować odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy (art. 300 Kodeksu pracy). Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy, który w wyroku z 21 czerwca 1972 r. (III PZP 13/72, OSNC 1972/11/201) uznał dopuszczalność podpisywania przedwstępnych umów o pracę.

WAŻNE!

Pracodawca może podpisać z kandydatem do pracy przedwstępną umowę o pracę.


Umowa przedwstępna ma charakter zobowiązaniowy, co oznacza, że jedna ze stron lub obydwie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy – w omawianym przypadku umowy o pracę. Taka umowa powinna określać istotne elementy właściwej umowy o pracę (art. 389 § 1 k.c.). Zatem strony, w drodze negocjacji, umawiają się co do warunków pracy i płacy przyszłego zatrudnienia. Umowa przedwstępna daje korzyści zarówno przyszłemu pracodawcy, jak i przyszłemu pracownikowi. Przyszły pracodawca zyskuje gwarancję obsadzenia stanowiska właściwą osobą (z odpowiednimi kwalifikacjami, doświadczeniem), a kandydat do pracy – gwarancję podjęcia pożądanej pracy w oznaczonym terminie.

WAŻNE!

Warunki pracy i płacy zawarte w przyszłej umowie o pracę powinny być takie same lub lepsze niż określone w umowie przedwstępnej.

W obrocie gospodarczym takie rozwiązanie przydaje się w sytuacji, gdy jedna ze stron lub obydwie – z różnych względów – nie decydują się od razu na podpisanie umowy o pracę. Powodem zawarcia przedwstępnej umowy o pracę mogą być przyczyny leżące po stronie zakładu pracy, np. proces tworzenia stanowiska pracy, oczekiwanie na uzyskanie pozwolenia czy koncesji, prowadzenie prac kończących uruchomienie nowego oddziału. Z kolei przyszły pracownik może odwlec zawarcie umowy o pracę z powodu pozostawania w stosunku pracy z poprzednim pracodawcą, przeprowadzki z innej miejscowości lub zdobywania uprawnień zawodowych. Umowa przedwstępna daje więc stronom czas na przygotowanie się do nawiązania stosunku pracy.

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, jaką w związku z tym poniosła. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania (art. 390 § 1 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że mogą się one zabezpieczyć na wypadek niedotrzymania obietnicy podpisania umowy w przyszłości, ustanawiając odszkodowanie.

Zarówno przyszły pracodawca, jak i przyszły pracownik mogą stracić na zerwaniu umowy przedwstępnej. Pracodawca ponownie musiałby szukać kandydata do pracy, a pracownik – nowej posady. Poza tym odszkodowanie ma, po pierwsze, zniechęcić zainteresowane strony do ewentualnego odstąpienia od zawarcia umowy przyrzeczonej, a po drugie, gdy już do tego doszło, zrekompensować wydatki pracodawcy poczynione w związku z przyjęciem do pracy (badania lekarskie, wyposażenie miejsca pracy itp.).

Zagrożenie

Uchylanie się pracodawcy od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę stanowi dla niedoszłego pracownika podstawę do ubiegania się o wypłatę odszkodowania.


Odszkodowanie otrzymane przez przyszłego pracownika stanowi jego przychód. Nie będzie to jednak przychód ze stosunku pracy, ponieważ nie doszło do zawarcia umowy o pracę. Właściwym źródłem przychodu będą zatem „inne źródła” (art. 10 ust. 1 pkt 9 updof).

Odszkodowanie to nie jest zwolnione z podatku. Podatku nie należy odprowadzać jedynie od otrzymanych odszkodowań lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 3 updof). Natomiast w tym przypadku wypłata odszkodowania jest skutkiem niedotrzymania warunków umowy przedwstępnej.

Kodeks cywilny dopuszcza możliwość dochodzenia odszkodowania, ale nie określa zasad jego ustalania ani wysokości. W związku z tym strona wypłacająca odszkodowanie nie ma obowiązku naliczenia i odprowadzenia zaliczki na podatek za podatnika. On sam, jako uzyskujący przychód, musi wykazać kwotę otrzymanej rekompensaty w zeznaniu rocznym i zapłacić od niej podatek. Obowiązkiem wypłacającego odszkodowanie jest tylko wystawienie i przekazanie podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C w terminie do końca lutego następnego roku.

WAŻNE!

Strony mogą określić w umowie przedwstępnej wysokość kary umownej.

W omawianym przypadku stosunek pracy ani żaden inny stosunek prawny, który stanowiłby tytuł do ubezpieczeń społecznych i/lub do ubezpieczenia zdrowotnego, nie został nawiązany. W konsekwencji, nie ma podstaw do naliczenia i przekazania składek do ZUS od kwoty wypłaconego odszkodowania.

Podstawa prawna

  • art. 389, art. 390 Kodeksu cywilnego,
  • art. 9, art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...