Brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Katarzyna Tomaszewska
rozwiń więcej
Mój pracownik wystąpił z propozycją rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Swoją ofertę złożył na piśmie, proponując termin, w którym miałby ustać stosunek pracy. Nie wyraziłem zgody na rozwiązanie umowy w terminie zaproponowanym przez pracownika. Czy powinienem zrobić jakąś adnotację na piśmie pracownika lub sporządzić osobne pismo, że nie wyraziłem zgody? Czy w takim razie zaczyna biec pracownikowi okres wypowiedzenia?

Strony stosunku pracy mogą rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 k.p). Jest to najmniej sformalizowany sposób rozwiązania umowy o pracę. I oznacza to, że zawarcie takiego porozumienia zostało pozostawione prawie całkowicie woli stron stosunku pracy. Jedynym warunkiem jest, aby strony wyraziły zgodę na rozwiązanie umowy w tym trybie. W tym przypadku, jeśli pracodawca nie wyraził takiej zgody, to do zawarcia porozumienia nie doszło.

Autopromocja

Jeśli chodzi o adnotacje na piśmie pracownika, to są one nieobowiązkowe, ale mogą okazać się pożyteczne. Kodeks pracy stawia wymogi dotyczące zachowania formy pisemnej jedynie w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem albo bez wypowiedzenia, czyli w drodze jednostronnej czynności pracodawcy lub pracownika. Jeśli chodzi o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, to jest ono możliwe nawet w formie ustnej. Na mocy art. 60 k.c. (w związku z art. 300 k.p.) wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. W związku z tym należy przyjąć, że do zawarcia porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy, jak również do odrzucenia takiej propozycji wystarczy ustne oświadczenie drugiej strony. Zachowanie w tym przypadku formy pisemnej ma znaczenie jedynie ze względów dowodowych, ponieważ prosto będzie udowodnić fakt braku porozumienia stron, jeśli jego prawdziwość potwierdza pismo. W związku z powyższym oczywiście pracodawca nie musi adnotować na piśmie pracownika swojego braku zgody, ale warto jednak to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Może to mieć znaczenie w sytuacji, gdyby pracownik chciał przed sądem dowodzić, że pracodawca zawarł z nim takie porozumienie, a chce go zwolnić za wypowiedzeniem. Wtedy adnotacja na piśmie z informacją o braku zgody na porozumienie stron może ułatwić dowodzenie prawdy przed sądem.

W przypadku gdy pracodawca nie wyraził zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, nie oznacza to, że automatycznie zaczyna pracownikowi biec okres wypowiedzenia. Stało by się tak, gdyby pracownik w propozycji porozumienia zastrzegł, że w przypadku odmowy pracodawcy, to pismo jest wypowiedzeniem umowy o pracę. W sytuacji braku takiego zastrzeżenia pracownik nadal jest zatrudniony, a okres wypowiedzenia nie biegnie.

Podstawa prawna

  • art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Kadry
Zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak obliczać minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2024 r.
12 maja 2024

Od 1 lipca 2024 r. zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jakie składniki pensji pracownika należy uwzględnić w lipcu przy jego obliczaniu?

Dłuższy urlop w 2024 r. dla osób niepełnosprawnych
12 maja 2024

Dłuższy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2024 roku – ile wynosi? Od kiedy przysługuje dodatkowy urlop niepełnosprawnych? Kiedy osoba niepełnosprawna nie skorzysta z dodatkowego urlopu z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Czy niewykorzystany dodatkowy urlop przechodzi na kolejny rok? Czy przysługuje za niego ekwiwalent?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.
12 maja 2024

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 roku? Ile wynosi współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop? Czy zawsze trzeba wypłacać ekwiwalent?

ZUS szykuje rekordową waloryzację kont i subkont emerytalnych. O ile wyższe nowe emerytury będzie wypłacał od lipca
13 maja 2024

Nadchodzi bardzo ważny dzień dla przyszłych emerytów. W przyszłym tygodniu ZUS poinformuje, o ile podwyższy środki zgromadzone na kontach i subkontach emerytalnych z dniem 1 czerwca 2024 roku. Według nieoficjalnych informacji szykuje się rekordowa waloryzacja, wyższa nawet od tej, która miała miejsce przed rokiem. Dzięki podwyższeniu kwot na koncie i subkoncie wyliczana przez ZUS od 1 lipca 2024 roku emerytura będzie wyższa o kilkanaście procent od tej, którą z tych samych składek ZUS wylicza teraz lub w czerwcu.

MSWiA: Wrócił temat zrównania w 2025 r. Policji i Wojska co do świadczeń dodatkowych [mieszkaniowe i waloryzacja ekwiwalentów]
11 maja 2024

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów. Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r.

Przepracowani przez złą lub niezrozumiałą organizację pracy, wypaleni zawodowo, niedoceniani. Zatrudnieni wystawiają kiepską cenzurkę polskim firmom
13 maja 2024

Czasem wystarczy proste „dziękuję", czasem rozmowa oparta na empatii i zrozumieniu. Trzeba pamiętać, że o dobrostanie pracowników nie świadczy wysokość uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia, a ich lojalność wobec firmy i motywacja do działania.

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

Dodatki do emerytury w 2024 r. Stawki i warunki przyznawania świadczeń
10 maja 2024

Dodatki do emerytury to dodatkowe świadczenia przyznawane emerytom i rencistom w celu poprawy ich sytuacji życiowej. Przyznanie dodatku jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakie dodatki do emerytury są dostępne w 2024 roku i ile wynoszą?

Wkrótce zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy. Ile wyniesie?
10 maja 2024

Pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku do wynagrodzenia. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wkrótce zmieni się wysokość podstawy, od której dodatek jest naliczany. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy?

Jak radzić sobie ze złością? Kilka praktycznych strategii od psychologa
10 maja 2024

Niniejszy artykuł stanowi poradnik psychologa o tym, jak radzić sobie ze złością. Złość to emocja, która może być trudna do opanowania. Wpływa wówczas destrukcyjnie na relacje i ogólny dobrostan. Oto kilka praktycznych strategii radzenia sobie ze złością w konstruktywny sposób.

pokaż więcej
Proszę czekać...