Czynniki wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego

Wojciech Brzeziński
rozwiń więcej
Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okres faktycznego wykonywania pracy zawodowej, ale także inne określone przepisami prawa okresy, np. czas odbywania służby wojskowej.

Do okresów wliczanych do stażu urlopowego należy zaliczyć m.in. okres pobierania nauki (w tym przypadku istotny jest rodzaj ukończonej przez pracownika szkoły), okres odbywania zasadniczej służby wojskowej, czas poświęcony przez pracownika na szkolenia w Narodowych Siłach Rezerwowych, a także okresy pracy w gospodarstwie rolnym.

Autopromocja

Wymiar urlopu

Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni. Liczba dni urlopu uzależniona jest od stażu zawodowego pracownika.

Przepisy Kodeksu pracy nie stoją na przeszkodzie, aby w regulacjach zakładowych (np. układzie zbiorowym pracy) lub w umowie o pracę ustalić korzystniejszy wymiar urlopu. W żadnym jednak razie pracodawca nie może obniżyć wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi z mocy prawa stosownie do jego stażu pracy. Tak samo w umowie lub w akcie prawa wewnątrzzakładowego pracodawca może określić dodatkowe wymagania, jakie musi spełnić pracownik, aby uzyskać urlop w wyższym wymiarze niż przewiduje to Kodeks pracy.

Wyjątek od zasady udzielania urlopu w całości w wymiarze 20 lub 26 dni stanowi urlop udzielany proporcjonalnie. W tym przypadku urlopu udziela się w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym.

Zasada proporcjonalnego urlopu ma zastosowanie do pracowników:

  • zmieniających pracodawcę w ciągu roku,
  • pracujących jedynie przez część roku kalendarzowego,
  • zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Zasady udzielania urlopu proporcjonalnego

Udzielając urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym, należy pamiętać o obowiązujących zasadach związanych z ustalaniem wymiaru tego urlopu. Zasady te są następujące:

  • przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi na podstawie art. 154 § 1 k.p., analogicznie należy ustalać wymiar dodatkowego urlopu przysługującego pracownikom na podstawie przepisów odrębnych,
  • niepełny miesiąc urlopu zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, ale jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i podjęcie zatrudnienia u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia w górę dokonuje tylko dotychczasowy pracodawca,
  • przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego nie uwzględnia się niepełnych miesięcy kalendarzowych urlopu bezpłatnego lub innego okresu niewykonywania pracy, w ciągu którego nie nabywa się prawa do urlopu; w przypadku kiedy wyżej wymienione okresy obejmują części miesięcy kalendarzowych, za miesiąc uważa się 30 dni,
  • przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego przysługującego pracownikowi w roku, w którym nabył on u tego pracodawcy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ustala się urlop, uwzględniając wyższy jego wymiar.

Zasada udzielania urlopu w wymiarze proporcjonalnym dotyczy tylko kolejnych urlopów, a zatem nie będzie miała ona zastosowania do urlopu wypoczynkowego udzielanego pracownikowi w pierwszym roku zatrudnienia.


Przykład

30 września pracodawca rozwiązał z pracownicą stosunek pracy w związku z likwidacją oddziału. Urlop wypoczynkowy będzie jej przysługiwał za 9 miesięcy pracy. Z uwagi na to, że pracownica ma prawo do 26 dni urlopu, będzie mogła wykorzystać 20 dni urlopu (9/12 x 26 = 19,5; po zaokrągleniu 20 dni).

Nauka a staż urlopowy

Do okresu, od którego zależy wymiar urlopu, zaliczamy także okres nauki. Podlega on jednak wliczeniu zgodnie z normatywnie ustalonym stażem pracy. Lata nauki nie pokrywają się ściśle z latami pracy.

Staż urlopowy wynikający z pobierania nauki uzależniony jest od zdobytego poziomu wykształcenia. Wlicza się zatem:

  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata – z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej,
  • 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych,
  • 4 lata – z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej,
  • 6 lat – z tytułu ukończenia szkoły policealnej,
  • 8 lat – z tytułu ukończenia szkoły wyższej.

Należy zaznaczyć, że okresy nauki nie podlegają sumowaniu i jeżeli pracownik ukończył kolejno kilka szkół, zawsze bierze się pod uwagę jedną szkołę, której ukończenie daje pracownikowi najkorzystniejszy staż. Sumowaniu nie podlega także ukończenie więcej niż jednej szkoły tego samego typu, np. uzyskanie dyplomu dwóch szkół wyższych.

Przy wliczaniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, nauki należy brać pod uwagę wyłącznie okres nauki ukończonej, tj. stwierdzonej świadectwem lub dyplomem ukończenia szkoły, zgodnie z obowiązującymi w szkolnictwie przepisami. Jeżeli pracownik równocześnie pobiera naukę i pracuje, okres nauki wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, tylko wówczas, gdy będzie to korzystniejsze dla pracownika.

Pracownik w NSR

Okres czynnej służby wojskowej jest zaliczany do pracowniczego stażu pracy na warunkach określonych w art. 120 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej i zależy od terminu podjęcia pracy po zakończeniu służby.

Tylko takiemu pracownikowi, który w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas jej odbywania wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy – w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy.

Przykład

Pracownik wstąpił do NSR i w związku z tym został powołany do odbycia obowiązkowych ćwiczeń na poligonie. Na czas ich odbywania pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jednak ten okres zalicza się pracownikowi zarówno do ogólnego stażu zawodowego, jak również do zakładowego stażu pracy, pod warunkiem że podjął zatrudnienie w ciągu 30 dni od zakończenia ćwiczeń.

Podstawa prawna:

  • art. 120, art. 124 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2012 r. poz. 461 ze zm.),
  • art. 152 i nast. Kodeksu pracy.

 

Kadry
To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

pokaż więcej
Proszę czekać...