Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Beata Tofiluk
rozwiń więcej
Pracownica dostarczyła do zakładu zaświadczenie lekarskie z kodem B. Nie przedstawiła nam jednak zaświadczenia lekarskiego o tym, że jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji wobec tej pracownicy powinniśmy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży, np. zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?

Jeśli pracownica dostarczyła do zakładu pracy zwolnienie lekarskie, na którym lekarz wskazał kod B, co oznacza, że pracownica jest niezdolna do pracy w okresie ciąży, należy uznać to za powiadomienie pracodawcy o ciąży. Od tego momentu pracownica będzie korzystać z przywilejów związanych z ochroną pracy kobiet w ciąży.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W okresie ciąży pracownicy przysługują szczególne uprawnienia pracownicze. Podstawą do skorzystania z nich przez pracownicę jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ciążę (art. 185 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli jednak kobieta nie przedstawi stosownego zaświadczenia, a stan ciąży jest widoczny w sposób niebudzący wątpliwości lub jeżeli pracownica przedłoży jakiekolwiek oświadczenie podpisane przez lekarza, w którym jest informacja o ciąży, pracodawca ponosi odpowiedzialność wobec tej pracownicy za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie pracy kobiet w ciąży.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Przepisy nie przewidują żadnych szczególnych wymagań dotyczących zaświadczenia o stanie ciąży. Nie ma zatem sztywnych ram ani co do formy takiego zaświadczenia, ani co do jego treści. Istotne jest jedynie, aby zostało wydane przez lekarza i stwierdzało jednoznacznie ciążę pracownicy. Tylko w przypadku umów terminowych, których termin rozwiązania przypadałby przed dniem porodu, należy uznać, że niezbędne jest wskazanie w takim zaświadczeniu przewidywanego tygodnia trwającej ciąży w celu ustalenia, czy umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.

Muszą Państwo także pamiętać, że pracownica nie jest związana żadnym terminem, w którym powinna poinformować pracodawcę o ciąży. Może zatem to zrobić w dowolnym momencie.

WAŻNE!

Pracownica może poinformować pracodawcę o ciąży w dowolnym momencie.

Zalecane jest jednak, aby informacja o stanie ciąży została przekazana pracodawcy jak najwcześniej, aby pracownica mogła korzystać ze szczególnych uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy. Nawet powiadomienie pracodawcy o ciąży już po rozwiązaniu umowy o pracę nie powoduje utraty jej roszczenia dotyczącego przywrócenia do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95, OSNP 1995/22/276).

Największym przywilejem, jaki przysługuje pracownicom w ciąży, jest ochrona przed zwolnieniem z pracy. Wyjątkową ochroną objęte są umowy zawarte na czas nieokreślony, których w okresie ciąży pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Pracodawca może też wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży w razie ogłoszenia likwidacji lub upadłości firmy, w której ona pracuje.

Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem dotyczy również umów terminowych. Kończy się jednak z upływem okresu, na który taka umowa była zawarta, jeżeli miałaby ona ulec rozwiązaniu przed upływem 3. miesiąca ciąży. Jeżeli jednak umowy zawarte na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy oraz na okres próbny przekraczający 1 miesiąc uległyby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, przedłużają się z mocy prawa do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Nie ulega przedłużeniu do dnia porodu umowa o pracę na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Ochroną trwałości stosunku pracy nie są objęte również umowy zawarte na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca.

Kodeks pracy nie tworzy odrębnych regulacji dotyczących czasu pracy kobiet w ciąży. Wprowadza jednak odstępstwa od ogólnych zasad obowiązujących w tym zakresie. Ograniczenia te dotyczą możliwości zatrudniania kobiet w ciąży w systemach i rozkładach czasu pracy, w których dopuszczalne jest wydłużanie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin. Nie mogą Państwo zatem swobodnie dysponować czasem pracy ciężarnych pracownic zatrudnionych w ramach systemu równoważnego czasu pracy, skróconego tygodnia pracy i pracy weekendowej, a także wykonujących pracę w ruchu ciągłym. W tych systemach czasu pracy pracownica w ciąży nie może bowiem pracować dłużej niż 8 godzin i to niezależnie od obowiązującego ją rozkładu czasu pracy (art. 148 Kodeksu pracy). Pracownica nie może ponosić ujemnych konsekwencji finansowych z tytułu zakazu pracy powyżej 8 godzin w tych systemach czasu pracy.

Zagrożenie (–)

Pracownica w ciąży nie może wykonywać pracy powyżej 8 godzin na dobę.

Muszą Państwo także pamiętać o zakazie zatrudniania ciężarnej pracownicy w godzinach nadliczbowych (art. 178 § 1 Kodeksu pracy). Zakaz ten jest bezwzględny, co oznacza, że pracownik i pracodawca nie mogą postanowić o jego niestosowaniu np. w przepisach wewnątrzzakładowych. Zakaz bezwzględny dotyczy także wykonywania przez pracownicę w ciąży pracy w porze nocnej. Jeżeli zatrudniają Państwo pracownicę w porze nocnej, na okres ciąży konieczne jest dokonanie zmian w jej rozkładzie czasu pracy, tak aby pracownica nie pracowała w nocy. Jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, należy przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości - zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

  • art. 148, art. 177, art. 178 § 1, art. 185 § 1 Kodeksu pracy.
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...