Czy do nagrody jubileuszowej wliczamy okres pracy u danego pracodawcy zakończony dyscyplinarnym zwolnieniem

Arkadiusz Mika
rozwiń więcej
Jesteśmy zakładem pracy z sektora budżetowego. Wypłacamy nagrody jubileuszowe stosując do ich przyznawania przepisy zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1989 r. Jeden z pracowników dostarczył świadectwo pracy, z którego wynika, że został zwolniony dyscyplinarnie. Świadectwo pracy dokumentuje jednak dość długi okres zatrudnienia, w ramach którego, jak twierdzi pracownik, najpierw był zatrudniony na okres próbny, następnie na podstawie dwóch umów na czas określony i dopiero na podstawie umowy bezterminowej. To ta ostatnia umowa zakończyła się zwolnieniem dyscyplinarnym z pracy. W związku z tym mamy pytanie, czy stosunek pracy zakończony dyscyplinarnym zwolnieniem pracownika nie podlega wliczeniu do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej? Czy dotyczy to wyłącznie ostatniej umowy o pracę (w ten sposób zakończonej) i w tym przypadku nie dotyczy okresu próbnego i umów na czas określony?

RADA

Autopromocja

 Nie mogą Państwo uwzględnić przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej pracownika całego okresu zatrudnienia zakończonego dyscyplinarnym zwolnieniem. Niewliczany okres zatrudnienia obejmuje w tym przypadku wszystkie 4 umowy.

UZASADNIENIE

Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej nie należy wliczać okresów zatrudnienia zakończonych rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (§ 2 ust. 2 zarządzenia w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania). Aby odpowiedzieć na Państwa pytanie, należy rozstrzygnąć, co trzeba rozumieć przez pojęcie „okres zatrudnienia”. Ponieważ zarządzenie z 1989 r. nie definiuje pojęcia okresów zatrudnienia, właściwe będzie odwołanie się w tej sytuacji do innych aktów prawa, a w szczególności do Kodeksu pracy. Kodeks także nie zawiera definicji okresu zatrudnienia, ale po znaczeniu, które nadaje temu pojęciu posługując się nim, możliwe jest stworzenie definicji „zatrudnienia”.

Długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony uzależniona jest od długości okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy (art. 36 Kodeksu pracy). Okres zatrudnienia obejmuje tu wszystkie umowy o pracę zawarte między tym samym pracownikiem a pracodawcą. Od okresu zatrudnienia, rozumianego jako długość całej „kariery” zawodowej pracownika w danym zakładzie pracy, uzależniona jest również wysokość odprawy pośmiertnej (art. 93 § 2 Kodeksu pracy). „Zatrudnienie” jest użyte w takim samym znaczeniu w ustawie o zwolnieniach grupowych (art. 8 ust. 1), gdzie od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (całokształtu okresów pracy dla danego zakładu), uzależniona jest wysokość odprawy.

Z uwagi na użyte w zarządzeniu z 1989 r. wyrażenie „okresy zatrudnienia” należy rozumieć pełne okresy pracy na rzecz poszczególnych pracodawców.

Oznacza to, że ilekroć dany okres pracy pracownik udowadnia świadectwem pracy, w którym widnieje jako podstawa rozwiązania stosunku pracy art. 52, to całego okresu, na jaki jest wystawione świadectwo, nie mogą Państwo zaliczyć do okresu wliczanego do uzyskania nagrody jubileuszowej. Gdy pracownik posiada więcej niż jedno świadectwo pracy od danego pracodawcy, a z jednego z nich wynika, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, to nie można zaliczać do nagrody jubileuszowej okresów pracy potwierdzonych również innymi świadectwami pracy wystawionymi wcześniej przez tego pracodawcę. Należy bowiem pamiętać, że pracodawca, na żądanie pracownika, ma obowiązek wydać świadectwo pracy, jeśli skończyła się zawarta między stronami umowa o pracę, mimo że od razu zawierana jest kolejna umowa.


PRZYKŁAD

Jan T. został zatrudniony jako kierowca przez firmę transportową „Szeroka droga” na 3-miesięczny okres próbny. Po zakończeniu okresu próbnego pracodawca i pracownik ustalili zawarcie umowy bezterminowej. Jan T. poprosił pracodawcę o wystawienie świadectwa pracy potwierdzającego to 3-miesięczne zatrudnienie. Jako tryb rozwiązania umowy w świadectwie pracy pracodawca wskazał (art. 30 § 1 pkt 4) upływ czasu, na jaki została zawarta. Pół roku później Jan T. przyszedł do pracy nietrzeźwy, zajął miejsce w szoferce przydzielonej mu ciężarówki i usiłując wyjechać z bazy uderzył w słup elektryczny. Został zwolniony dyscyplinarnie. W tej sytuacji pracodawca wystawił mu świadectwo pracy nie na cały okres zatrudnienia, lecz jedynie na czas zatrudnienia na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jeżeli Jan T. przedstawi u kolejnego pracodawcy (naliczającego nagrody jubileuszowe na podstawie przepisów zarządzenia z 1989 r.) obydwa te świadectwa pracy, to cały okres zatrudnienia na podstawie tych 2 umów nie powinien być wliczony do okresu zatrudnienia uprawniającego do nagrody.

W przypadku kilku świadectw pracy od jednego pracodawcy, gdy z jednego z nich wynika zakończenie stosunku pracy na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, nie możemy bez dokładnej ich analizy „z góry” założyć, że całego okresu, na który zostały wystawione, nie można pracownikowi wliczyć do stażu (do nagrody). Nie podlegają wliczeniu okresy pracy potwierdzone świadectwami wystawionymi wcześniej, niż to, które potwierdza okres zakończony dyscyplinarnym zwolnieniem lub porzuceniem pracy. Jednak późniejszy okres pracy potwierdzony świadectwem pracy będzie podlegał wliczeniu pod warunkiem, że ustał w inny sposób. Kolejna umowa zawarta z tym samym pracodawcą, po wcześniejszym dyscyplinarnym zwolnieniu lub porzuceniu pracy, zakończona w inny sposób (np. wypowiedzeniem) nie mieści się już w pojęciu okresu zatrudnienia zakończonego rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Mimo tych samych stron stosunku pracy będzie to już w rozumieniu przepisów zarządzenia nowy okres zatrudnienia. Należy jednak zauważyć, że z taką sytuacją w praktyce nieczęsto możemy mieć do czynienia, gdyż pracodawcy unikają zatrudniania osób, które wcześniej zwolnili dyscyplinarnie.

PRZYKŁAD

Romuald F. rozpoczął swoją karierę zawodową na stacji benzynowej „Paliwo”. W związku z niestawianiem się do pracy pracodawca rozwiązał z nim umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Po 6 latach Romuald F. został ponownie przyjęty do pracy na tej stacji benzynowej. Stosunek pracy został tym razem rozwiązany na mocy porozumienia stron po 2 latach pracy. Kolejny pracodawca pana Romualda (stosujący zarządzenie z 1989 r.) nie zaliczy mu do nagrody jubileuszowej pierwszego okresu pracy na stacji benzynowej, gdyż został on zakończony dyscyplinarnym zwolnieniem. Powinien jednak zaliczyć kolejne zatrudnienie na tej stacji.

• § 2 ust. 2 zarządzenia z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 ze zm.),

• art. 36, art. 52, art. 93 § 2, art. 97 § 11 Kodeksu pracy,

• art. 8 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Gratyfikacja jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym i przepisy płacowe mogą kształtować do niej prawo w sposób samodzielny i swobodny. Jednakże pominięcie przy ustalaniu prawa do gratyfikacji pewnych okresów pozostawania w zatrudnieniu, a uwzględnienie innych, wymaga wyraźnej regulacji. Zmiany własnościowe po stronie pracodawcy nie powodują zmiany podmiotowości w stosunkach pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 22 stycznia 2002 r., I PKN 820/00, Pr. Pracy 2002/7-8/49)

Kadry
Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu?
28 wrz 2024

Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu? Czy pracodawca może przesunąć urlop pracownikowi? Co w przypadku, gdy pracownik jest w okresie wypowiedzenia?

Sąd: MOPS nie sprawdził zasiłku pielęgnacyjnego w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności
27 wrz 2024

Do MOPS nie trafiło orzeczenie o niepełnosprawności (w 2021 r). Bo opiekun sądził, że nie musi go składać (rząd wtedy przedłużał orzeczenia z urzędu). MOPS wypłacał przez 2 lata zasiłek pielęgnacyjny. I teraz żąda zwrotu pieniędzy. Pomimo, że było orzeczenie o niepełnosprawności tylko nie zostało doniesione do MOPS.

ZUS: Setki wniosków o nowe terminy płatności składek i umorzenie należności
27 wrz 2024

Na terenach objętych powodzią przedsiębiorcy wnieśli do ZUS około 700 wniosków. Większość z nich dotyczy nowego terminu płatności składek. Pozostałe odnoszą się do umorzenia należności z tytułu składek lub rozłożenia ich na raty.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia
27 wrz 2024

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]
26 wrz 2024

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?
26 wrz 2024

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

Dodatek z okazji Dnia Nauczyciela [ile, dla kogo i kiedy]. Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października
26 wrz 2024

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w szkołach? Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy? Czy nauczyciele w 2024 r. dostaną dodatek z okazji dnia nauczyciela? Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek na start?

Komunikat ZUS: Odmowa wykonania wyroku TK w sprawie emerytów czerwcowych [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]
28 wrz 2024

Redakcja Infor.pl zwróciła się do służb prasowych ZUS z pytaniami o to, co mają zrobić tzw. emeryci „czerwcowi”. Sami siebie określają w ten sposób, gdyż uprawnienia zostały im przyznane na podstawie wyroku, który zapadł w czerwcu 2024 r. W odpowiedzi ZUS jasno zadeklarował, że załatwi negatywnie każdy wniosek (wzór w artykule) o wznowienie postępowania. Ale też ZUS poinformował, że każdy niezadowolony z ZUS emeryt ma prawo skierować sprawę do sądu. Dziś nie wiemy, jakie będzie stanowisko sądów wobec postawy ZUS. To jest największy problem - nie pismo do ZUS (nie ma znaczenia jak zostanie napisane - ZUS i tak nie przeliczy emerytury). Co zrobi sąd z odwołaniem?

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]
25 wrz 2024

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej
25 wrz 2024

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...