Ekonomiczne i praktyczne korzyści wynikające z leasingu pracowników

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
rozwiń więcej
Ekonomiczne i praktyczne korzyści wynikające z leasingu pracowników/shutterstock.com / www.shutterstock.com
W najbliższych latach z całą pewnością będzie umacniał się trend „rynku pracownika”, o czym wie już niemal każda firma. Procesy rekrutacji kandydatów na stanowiska pracy stały się zadaniem czasochłonnym i kosztownym, wymagającym zaangażowania zasobów osobowych, finansowych firmy oraz obudowane są rozlicznymi obowiązkami dla pracodawcy, wynikającymi z przepisów polskiego i unijnego prawa pracy. Alternatywne formy współpracy takie jak leasing pracowniczy mogą stanowić zarówno korzyści, ale kryją również w sobie pewne wady.

Kiedy warto skorzystać z leasingu pracowników?

Leasing pracowniczy zyskuje coraz większą popularność wśród polskich pracodawców, szczególnie w sytuacjach, w których niezbędne jest szybkie pozyskanie do zrealizowania zadania w określonym czasie odpowiedniej liczby, właściwie wykwalifikowanych pracowników. Przed podjęciem tej formy współpracy warto zapoznać się z wymogami prawnymi tej formy zatrudnienia.

Autopromocja

Pracodawca może liczyć na „wypożyczenie” specjalistów na poszczególnych stanowiskach (tzw. body leasing) lub całych zespołów o określonych kompetencjach (team leasing), na czas niezbędny do zrealizowania umówionego zadania. Leasing pracowniczy najczęściej jest wykorzystywany:

  • gdy powstaje potrzeba wykonania jednorazowego lub rzadko powtarzającego się zadania,
  • w celu zastąpienia nieobecnych pracowników na czas przebywania przez nich na urlopach, zwolnieniach, czy urlopach związanych z rodzicielstwem,
  • gdy pojawiają się zadania, do których zatrudnieni pracownicy nie posiadają niezbędnych uprawnień,
  • gdy niezbędne jest czasowe zwiększenie zatrudnienia z powodu intensyfikacji zadań w danym okresie,
  • w celu optymalizacji procesu zatrudnienia w firmie dzięki możliwości przeniesienia kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników w ramach przepisów prawa pracy w koszty usługi zewnętrznej.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Jakich korzyści może spodziewać się pracodawca, który zdecyduje się na skorzystanie z alternatywy do tradycyjnego rekrutowania i zatrudniania pracowników?

Główną zaletą tego rodzaju rozwiązań jest przeniesienie kosztów zadań związanych z poszukiwaniem odpowiedniego kandydata a także obsługą kadrowo-płacową pracowników na leasingodawcę, czyli np. wyspecjalizowaną w danym obszarze firmę outsourcingową. Spodziewanych i możliwych korzyści z takiej formy współpracy może być jednak znacznie więcej. Do najczęściej wymienianych przez pracodawców korzyści należą:

  • pozyskanie w krótkim czasie pracownika do wykonania określonych zadań;
  • wyeliminowanie kosztów związanych z prowadzeniem często czasochłonnych i długotrwałych procesów rekrutacyjnych;
  • przeniesienie obowiązków wynikających z Kodeksu Pracy i zadań w zakresie obsługi kadrowo-płacowej na leasingobiorcę;
  • brak jakichkolwiek zobowiązań leasingodawcy wobec pracownika świadczącego pracę w formie leasingu, zarówno podczas świadczenia pracy jak i po ustaniu leasingu;
  • możliwość zrezygnowania z usług osoby, która nie wywiązuje się ze swoich zadań i wymiany na innego pracownika bez ponoszenia ryzyka i ewentualnych kosztów sporów sądowych;
  • potraktowanie okresu leasingu jako rodzaju okresu próbnego i w efekcie podjęcie decyzji o zatrudnieniu pracownika po upływie okresu leasingu, bez ponoszenia ryzyka;
  • zmniejszenie kosztów pracodawcy wynikających z prawa pracy.

W tradycyjnym procesie pracodawca zatrudniający pracownika ponosi wszelkie koszty związane z zadaniami z przeprowadzaniem procesu rekrutacji i selekcji odpowiedniej liczby kandydatów. koszty badań lekarskich, szkoleń BHP oraz innych szkoleń wdrożeniowych do pracy na danym stanowisku. Jest też odpowiedzialny każdorazowo za dopełnienie wszelkich obowiązków związanych ze zgłoszeniem pracownika i/lub członków jego rodziny do ZUS, prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, rozliczaniem pracownika po zakończeniu realizacji zadania, etc.

W przypadku leasingu pracowniczego, wszystkie te obowiązki bierze na siebie leasingodawca - wykwalifikowana firma outsourcingowa posiadająca duże doświadczenie w przeprowadzaniu selekcji kandydatów, wiedzę merytoryczną oraz kompetencje - koncentrując swoje zasoby na przedstawieniu leasingobiorcy odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz praktycznym przygotowaniu pracownika do profesjonalnego, zgodnego z oczekiwaniami klienta wykonywania zadań.

Leasingodawca bierze na siebie całą odpowiedzialność za proces zatrudnienia i ewentualnego rozliczenia się z pracownikiem, w przypadku rozwiązania stosunku pracy oraz za realizację wszelkich obowiązków kadrowo-płacowych wobec tego pracownika.

Dla równowagi warto też przedstawić te elementy leasingu pracowniczego, które mogą być postrzegane jako jego wady. Często wskazuje się tutaj:

  • niestabilność i zmienność zespołu pracowniczego;
  • brak identyfikacji z firmą ze strony pracownika świadczącego pracę w ramach leasingu, miedzy innymi przez fakt krótkotrwałego związania się z daną firmą, tylko na okres zatrudnienia wykonywania określonej pracy czy zastępowania danego pracownika;
  • trudność z motywowaniem do wysokiej wydajności pracy pracowników tymczasowych a tym samym ograniczony wpływ na możliwość zwiększania ich zaangażowania i efektywności pracy;
  • trudności w ramach komunikacji pomiędzy pracownikami tymczasowymi oraz zatrudnionymi na stałe.

Dane rynkowe wskazują na rozwój tej dziedziny usług a także coraz większe zainteresowanie leasingiem zarówno ze strony pracodawców jak i samych pracowników, którzy w tej formie współpracy dostrzegają dla siebie szanse na elastyczność i rozwój swoich kompetencji, wskazują na przewagę zalet stosowania nowych rozwiązań w zakresie zatrudniania pracowników.

Jednak biorąc pod uwagę zarówno liczne korzyści jak i potencjalne trudności takich rozwiązań jak leasing pracowniczy, to do pracodawców ostatecznie należy ocena jaka forma zatrudnienia pracownika czy zespołów pracowników jest dla nich w tym momencie bardziej korzystna zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i praktycznym.

Autor: Ilona Węgłowska-Hajnus, Payroll Supervisor

Źródło: Accace Sp. zo.o.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...