Czy pobicie współpracownika może stanowić przesłankę do zwolnienia?

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
rozwiń więcej
Sosnowski Krzysztof
Radca prawny. Z Kancelarią Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy związany od 2011 roku. Pracuje głównie przy projektach: dotyczących wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy (regulaminy, zakładowe układy zbiorowe pracy, porozumienia z organizacjami związkowymi), w obszarze relacji ze związkami zawodowymi i zbiorowego prawa pracy głównie w związku z restrukturyzacją przedsiębiorstw, w tym również organizacji i współpracy z radami pracowników, dotyczących indywidualnych stosunków pracy, przygotowania umów oraz w bieżącej obsłudze klientów. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Współautor publikacji: Musisz to wiedzieć! (Infor Biznes 2020), Elastyczne formy zatrudnienia (Infor 2019).
rozwiń więcej
Czy pobicie współpracownika może stanowić przesłankę do zwolnienia?/fot. Fotolia
Miejsce pracy to szczególne środowisko życia, w którym często dochodzi do konfliktów pomiędzy pracownikami. Zarzewiem sporów mogą być znaczne różnice w wynagrodzeniu na tym samym stanowisku, ale także tak błahe rzeczy jak umycie kilku filiżanek po kawie. Czasem zdarza się, iż dochodzi między pracownikami także do stosowania przemocy, nierzadko nawet w godzinach pracy.

Pracownicy dopuszczający się bójek/pobić w pracy zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 1997 r., sygn. akt IPKN 73/96, wypełniają znamiona przesłanki uzasadniającej zastosowanie względem nich tak zwanej dyscyplinarki zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy (K.p.) (rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika). Zdaniem sądu naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w takim wypadku polega na zakłóceniu porządku i spokoju w miejscu pracy.

Autopromocja

Ponadto w takim wypadku zwolnienie dyscyplinarne jest uzasadnione także w związku z brzmieniem art. 100 § 2 pkt 6 K.p., który traktuje o przestrzeganiu w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Stosowanie przemocy fizycznej przez pracowników w miejscu pracy niewątpliwie narusza ten obowiązek. Dopuszczenie się przemocy fizycznej względem współpracownik spoza godzinami pracy, ale na terenie zakładu pracy, także niewątpliwie uzasadnia złożenie pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, a w ciężkich przypadkach zwolnienie dyscyplinarne.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Inaczej natomiast kształtuje się sytuacja pracowników, którzy dopuścili się względem siebie przemocy fizycznej już po godzinach pracy oraz poza terenem zakładu pracy. Wskazane powyżej przyczyny w takim wypadku nie uzasadniają zarówno wypowiedzenia jak i rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika przez pracodawcę. Takie zdarzenie co do zasady należy traktować jako okoliczność z strefy prywatnej pracowników. Mimo to nawet działania na poziomie sfery prywatnej mogą być powodem do zwolnienia pracownika.

Takie działanie może być uzasadnione przede wszystkim obowiązkiem dbania przez pracownika o dobro zakładu pracy przewidziane w art. 100 § 2 pkt 4 K.p. W sytuacji, gdy bójka pracowników będzie mogła mieć rzeczywisty wpływ na wizerunek pracodawcy pracownicy niewątpliwie dopuszczą się naruszenia obowiązków pracowniczych. Taka sytuacja będzie miała miejsce przede wszystkim we wszelkiego firmach, które swoją ofertę kierują do rodzin bądź propagują przyjazną atmosferę wśród pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Kadry
Boże Ciało - kolejny długi weekend w maju
06 maja 2024

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kiedy wypadają Zielone Świątki? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Maj 2024 r. ma 20 dni roboczych. W maju licząc z niedzielami, sobotami i świętami jest aż 11 dni wolnych od pracy. Ponadto w maju wypadają aż 4 święta ustawowo wolne od pracy, tj. 1 maja, 3 maja, 19 maja (z tym, że jest to niedziela) i 30 maja - Boże Ciało.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

pokaż więcej
Proszę czekać...