Karta obiegowa

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
Od kilku miesięcy prowadzę małą firmę i zatrudniam czterech pracowników. Jeden z pracowników złożył wypowiedzenie. Słyszałem, że w takich wypadkach muszę wydać mu kartę obiegową. Jednak nie mogę nigdzie znaleźć wzoru takiej obiegówki. Co powinna zawierać i czy jest obowiązkowa?

Przepisy prawa pracy nie zawierają wzoru karty obiegowej. Obowiązek wypełnienia takiej karty może wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych, np. z regulaminu pracy.

Autopromocja

Karta obiegowa zwana powszechnie obiegówką nie jest obowiązkowa i nie musi być stosowana. W praktyce służy do rozliczenia pracownika z firmowego mienia, powierzonego mu z obowiązkiem zwrotu, np. telefonu służbowego, odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej, kluczy, narzędzi, firmowego samochodu, laptopa itp. W praktyce jest on stosowany w większych zakładach pracy, gdzie firmowym mieniem zarządzają różne działy, wydziały i taki dokument faktycznie pomaga przy rozliczeniu pracownika. Jego wypełnienie przez upoważnione do tego osoby bez zastrzeżeń stwarza domniemanie, że pracownik zwrócił wszystko, co zostało mu powierzone i nie dysponuje już żadnym mieniem stanowiącym własność pracodawcy.

Wprawdzie, mimo że stosowanie obiegówki nie jest obowiązkowe, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracodawca sporządził na własne potrzeby wzór takiej obiegówki i polecił pracownikom jej stosowanie jako dokumentu pomocniczego przy rozliczaniu się z mienia powierzonego w sytuacji ustania stosunku pracy. Aby taka obiegówka spełniła swoją funkcję, dokument ten należy przygotować w taki sposób, by osoby wyznaczone przez pracodawcę odpowiedzialne za powierzanie firmowego mienia i reprezentujące poszczególne działy zakładu pracy (wydziały, komórki organizacyjne lub wyznaczone samodzielne stanowiska) potwierdzały rozliczenie się przez pracownika z poszczególnych elementów mienia zakładowego. Taki dokument może zostać sporządzony w formie druku do uzupełnienia, w którym poszczególni pracownicy będą wpisywali dział lub rodzaj powierzonego mienia, fakt rozliczenia się z tego mienia, stan zwróconego mienia oraz potwierdzali to własnoręcznym podpisem i pieczątką. Wygodną formą jest również tabela, w której znajdą się wymienione powyżej informacje oraz własnoręczne podpisy i pieczęcie osób przyjmujących od pracownika zwracane mienie.

Wprowadzając taki obowiązek, warto określić także termin, do którego wypełniona obiegówka powinna zostać przedłożona pracodawcy. Ze swej istoty powinna być wypełniana ostatniego dnia pracy lub w ciągu kilku ostatnich dni pracy.

Kadry
MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

pokaż więcej
Proszę czekać...