Uprawnienia pracownicze po przywróceniu do pracy

Anna G. Dębińska
rozwiń więcej
Zachowanie ciągłości okresu zatrudnienia pracownika w sytuacji, gdy została mu bezprawnie wypowiedziana umowa o pracę, a następnie pracownik został przywrócony do pracy lub uzyskał z tego tytułu odszkodowanie, w praktyce budzi wiele wątpliwości.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia (art. 51 § 1 k.p.).

Autopromocja

Wliczenie okresu pozostawania bez pracy

Wskazane w cytowanym powyżej przepisie określenie „okres pozostawania bez pracy” dotyczy zakresu czasowego, w którym pracownik nie świadczył pracy na rzecz pracodawcy, który rozwiązał z nim umowę z naruszeniem przepisów prawnych. W istocie w przypadku przywrócenia pracownika do pracy i zasądzenia wynagrodzenia, po takim nieuzasadnionym wypowiedzeniu umowy o pracę, nie można uznać całego czasu pozostawania bez pracy za okres zatrudnienia.

Ustawodawca wskazuje jedynie, że okres ten ulega zaliczeniu do okresu zatrudnienia danego pracownika pod warunkiem podjęcia przez niego pracy lub co najmniej zgłoszenia gotowości do podjęcia pracy.

Za zastosowaniem takiej wykładni ww. przepisów przemawia również aktualna linia orzecznictwa. Zdaniem Sądu Najwyższego, przez pojęcie „okres pozostawania bez pracy”, o którym mowa w art. 51 § 1 k.p., należy rozumieć okres nieświadczenia pracy u pracodawcy, który dokonał wypowiedzenia niezgodnie z prawem. Przepis ten nie nakazuje uznania okresu pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, za okres zatrudnienia, lecz jedynie wliczenie tego okresu do okresu zatrudnienia. Okres pozostawania bez pracy może zostać zaliczony do okresu zatrudnienia (stażu pracy) tylko wtedy, gdy pracownik podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Przepis ten nie wprowadza natomiast fikcji prawnej, że pracownik przywrócony do pracy w okresie pozostawania bez pracy pozostawał w stosunku pracy. Za okres pozostawania bez pracy pracownikowi przywróconemu do pracy orzeczeniem sądu, który podjął pracę u dotychczasowego pracodawcy, nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego (wyrok z 12 kwietnia 2007 r., I PK 261/06).

Prawo do urlopu wypoczynkowego

Treść cytowanego powyżej przepisu mogłaby sugerować, że pracownik, którego na mocy orzeczenia sądu przywrócono do pracy, posiada wszystkie uprawnienia przysługujące mu, gdyby bez przerwy świadczył pracę na rzecz pracodawcy. Tymczasem jest jednak inaczej. Zwolniony pracownik za czas pozostawania bez pracy nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego ani nie może wykorzystać nabytego wcześniej uprawnienia urlopowego. Urlop wypoczynkowy jest prawem majątkowym polegającym na zwolnieniu pracownika od obowiązku wykonywania pracy w celu wypoczynku, przy jednoczesnym zapewnieniu przez ten czas wynagrodzenia (urlopowego).

Zdaniem Sądu Najwyższego, przy nabywaniu prawa do urlopu decydujące znaczenie ma pozostawanie w stosunku pracy, a nie samo świadczenie pracy (uzasadnienie uchwały z 4 kwietnia 1995 r., I PZP 10/95). Podobny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z 28 września 1990 r., przyjmując w uzasadnieniu, że prawo do urlopu wypoczynkowego zależy od pozostawania w stosunku pracy (III PZP 15/90).


Do istoty stosunku pracy należy również to, że urlop przysługuje pracownikowi w wymiarze określonym przepisami prawa pracy i w czasie ustalonym przez pracodawcę. Ze względu na swój cel urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze i w całości, a zamiana urlopu na ekwiwalent pieniężny możliwa jest tylko w przypadkach ściśle określonych przepisami prawa pracy.

Aktualne orzecznictwo wskazuje również, że w tym okresie pracownikowi nie przysługują również inne świadczenia, które wynikają ze stosunku pracy, m.in. prawo do świadczeń socjalnych lub tzw. trzynastki.

Podstawa wliczenia do okresu zatrudnienia

Jak zostało już wskazane powyżej, pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który zostało mu przyznane wynagrodzenie. Jednocześnie okres pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, która powoduje utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego pozostawania w zatrudnieniu. Jeżeli sąd pracy zasądza na rzecz pracownika odszkodowanie w związku z bezpodstawnym lub niezgodnym z prawem wypowiedzeniem przez pracodawcę umowy o pracę, wliczenie czasu, za który sąd przyznał odszkodowanie, do okresu zatrudnienia następuje na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

Mimo że w związku z rozwiązaniem lub wypowiedzeniem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 § 1 zd. 1 k.p.), pracownik nie może skuteczenie żądać od pracodawcy, aby ten wskazał w świadectwie pracy informację o przyznanym przez sąd pracy odszkodowaniu. Na pracodawcę nie został bowiem nałożony obowiązek wskazywania w świadectwie pracy informacji o fakcie przyznania pracownikowi odszkodowania przez sąd pracy.

W praktyce świadectwo pracy jest dokumentem wystawianym najczęściej w dniu rozwiązania umowy o pracę. Tymczasem wystąpienie przez pracownika z roszczeniem odszkodowaczym z powodu bezprawnego lub niezgodnego z prawem wypowiedzeniem umowy o pracę następuje po wydaniu świadectwa pracy.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo żądać wliczenia okresu pozostawania bez pracy do okresu zatrudnienia na podstawie prawomocnego wyroku sądu pracy, zasądzającego odszkodowanie.

W zależności od treści orzeczenia sądu zaliczenia okresu pozostawania bez pracy do ogólnego czasu pracy dokonuje poprzedni bądź nowy pracodawca. W przypadku wydania przez sąd pracy wyroku nakazującego przywrócenie do pracy zaliczenia okresu pozostawania bez pracy dokonuje pracodawca, który zatrudniał pracownika na dotychczas zajmowanym stanowisku. Natomiast w sytuacji gdy sąd pracy zasądza na rzecz pracownika odszkodowanie, zaliczenie do stażu pracy okresu pozostawania bez pracy dokonuje nowy pracodawca, u którego pracownik podejmie pracę.

Wliczenie przez nowego pracodawcę do pracowniczego stażu okresu pozostawania bez pracy, za który przyznano odszkodowanie, następuje na podstawie świadectwa pracy – uzupełnionego na wniosek pracownika – wydanego przez poprzedniego pracodawcę (§ 5 ust. 3 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania – DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).

Podstawa prawna:

  • art. 51, 56, 97, 152 Kodeksu pracy,
  • orzeczenia Sądu Najwyższego:

– wyrok z 12 kwietnia 2007 r. (I PK 261/06, niepubl.),

– uchwała z 28 września 1990 r. (III PZP 15/90, OSNC 1991/4/45),

– uchwała z 4 kwietnia 1995 r. (I PZP 10/95, OSNP 1995/18/228).

Kadry
W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat
06 wrz 2024

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują
06 wrz 2024

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?
06 wrz 2024

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]
06 wrz 2024

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?
06 wrz 2024

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują
05 wrz 2024

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku
05 wrz 2024

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

ZUS: Kolejne terminy wypłaty czternastych emerytur
05 wrz 2024

W piątek, 6 września, ZUS wypłaci kolejną transzę tzw. czternastej emerytury. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld zł. W jakich terminach czternaste emerytury otrzymają pozostali świadczeniobiorcy?

pokaż więcej
Proszę czekać...