Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika za przewinienie, za które został wcześniej ukarany karą porządkową

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Ukaraliśmy pracownika karą nagany za przebywanie w pracy w stanie nietrzeźwości. Na drugi dzień pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie. Zostawił niezałatwioną terminową sprawę. Czy w takiej sytuacji możemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie z tego samego powodu, za który został ukarany karą nagany?

 Tak, stan nietrzeźwości pracownika jest dostatecznym powodem, aby mogli Państwo rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, niezależnie od zastosowanej wcześniej kary porządkowej.

Autopromocja

UZASADNIENIE

 W przedstawionej sytuacji nie dojdzie do naruszenia przepisów, jeżeli zwolnią Państwo dyscyplinarnie pracownika ukaranego wcześniej karą nagany. Zastosowanie wobec pracownika kary nagany z powodu jego nietrzeźwości nie wyklucza możliwości rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownika. Przedstawiona sytuacja może być zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Stan nietrzeźwości pracownika dezorganizuje pracę i zagraża porządkowi pracy, uzasadnia więc natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika.

Za naruszenie tych samych obowiązków pracowniczych nie mogliby Państwo nałożyć na pracownika dwóch kar porządkowych, np. kary upomnienia i kary pieniężnej. Natomiast rozwiązanie umowy o pracę nie jest karą porządkową, lecz sposobem rozwiązania istniejącego stosunku pracy. W praktyce dość często zwolnienie dyscyplinarne jest poprzedzone wcześniejszym stosowaniem kar porządkowych za naruszanie obowiązków pracowniczych.

PRZYKŁAD

Pracownik pracujący na dwie zmiany w magazynie części zamiennych często spóźniał się do pracy. Powodowało to konieczność przedłużania godzin pracy innego pracownika, aby zapewnić ciągłość pracy magazynu. Nakładane kary porządkowe nie odnosiły żadnego skutku. Zakład wypowiedział umowę pracownikowi z powodu nagminnego spóźniania się do pracy, co powodowało dezorganizację pracy magazynu. Od decyzji zakładu pracownik odwołał się do sądu pracy. Po rozpatrzeniu sprawy sąd nie uwzględnił odwołania pracownika i nie przywrócił go do pracy.

Pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika nawet wówczas, gdy nie był on wcześniej ukarany karą porządkową.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na stanowisku mechanika bezpodstawnie odmówił polecenia dotyczącego konieczności wykonywania pracy w odzieży roboczej wydanej mu przez zakład. Na drugi dzień pracownik otrzymał „dyscyplinarkę” za bezzasadną odmowę wykonania polecenia służbowego, mimo że wcześniej nie był karany karami porządkowymi. Takie postępowanie pracodawcy nie narusza przepisów prawa pracy.

Należy pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 Kodeksu pracy). W przypadku Państwa pracownika termin ten liczymy od dnia, w którym znajdował się w pracy w stanie nietrzeźwości.

Kwestia przestrzegania trzeźwości pracowników powinna być szczegółowo uregulowana w regulaminie pracy, gdzie postanowienia regulaminu należy dostosować do specyfiki konkretnej firmy. Rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym może nastąpić zawsze wtedy, gdy pracownik ciężko narusza swoje obowiązki, które będą wymienione w regulaminie pracy.

Podstawa prawna

  • art. 52 § 1, § 2, art. 108 Kodeksu pracy.
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...