Odpowiedzialność pracownika

Paweł Łukaszuk
rozwiń więcej
Jestem zatrudniony w firmie produkcyjnej. 8 lipca jedna z maszyn uległa awarii i produkcja w całym zakładzie została wstrzymana. Uszkodzenie nastąpiło w wyniku błędu popełnionego przez pracownika. Co możemy w takiej sytuacji zrobić. Czy możemy żądać od pracownika odszkodowania?

Tak, w takiej sytuacji pracodawca może domagać się od pracownika odszkodowania, jeśli odpowiedzialność za awarię maszyny ponosi pracownik. Jednak między awarią maszyny a działaniem lub zaniechaniem pracownika musi istnieć związek przyczynowy.

Autopromocja

Warunkami odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy są:

  • powstanie szkody w majątku pracodawcy, która jest skutkiem działania lub zaniechania pracownika,
  • wina pracownika, pracownik odpowiada za wyrządzoną szkodę bez względu na to, czy została wyrządzona umyślnie czy nie,
  • niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych (art. 114 k.p.).

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, a dodatkowo pracodawca udowodni, że pracownik ponosi winę za uszkodzenie maszyny, wtedy może domagać się odszkodowania od pracownika.

Wysokość odszkodowania jest zależna od tego, czy pracownik wyrządził szkodę z winy umyślnej (chciał wyrządzić szkodę) czy też szkoda nastąpiła w wyniku działania lub zaniechania nieumyślnego (mógł przewidzieć powstanie szkody lub co najmniej godził się na jej powstanie).

W przypadku wyrządzenia szkody umyślnej pracownik odpowiada za szkodę w pełnej wysokości, tzn. ponosi odpowiedzialność za rzeczywistą szkodę powstałą w majątku pracodawcy oraz za utracone korzyści, jakie pracodawca mógłby uzyskać, gdyby nie błędne zachowanie pracownika (art. 122 k.p.).

Natomiast w przypadku nieumyślnego wyrządzenia szkody pracownik odpowiada jedynie za rzeczywistą szkodę powstałą w majątku pracodawcy. W tym wypadku odszkodowanie ustala się w wysokości szkody, jednak pracownik odpowiada tylko do wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, jakie otrzymywał w dniu wyrządzenia szkody (art. 119 k.p.).

Należy też dodać, że jeżeli naprawienie szkody następuje na podstawie ugody zawartej między pracodawcą a pracownikiem, wysokość odszkodowania może zostać obniżona. Powodem takiego zachowania może być np. wcześniejsze, wzorowe podejście pracownika do wykonywanych obowiązków pracowniczych.

Kadry
To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

pokaż więcej
Proszę czekać...