Odpracowanie nieobecności w pracy

Nieobecność jednego z pracowników w pracy na skutek przeprowadzanych okresowych badań lekarskich wyniosła ponad 7 godzin. Pracownik ten jest zatrudniony na stanowisku głównego konserwatora maszyn. W związku z nieobecnością w pracy z powodu przeprowadzanych badań nie zrealizował swoich obowiązków (nie wykonał w terminie przeglądu parku maszynowego i jedna z maszyn uległa tego dnia awarii, powodując przymusowy 8-godzinny przestój w produkcji), co spowodowało opóźnienia w pracy całej linii produkcyjnej. Cały zakład poniósł stratę. Czy możemy nakazać temu pracownikowi odpracowanie czasu odbywania badań okresowych poza godzinami pracy w związku z niedopełnieniem obowiązków?

RADA

Autopromocja

Nie mogą Państwo nakazać pracownikowi odpracowania godzin nieobecności w pracy z powodu przeprowadzanych badań tylko z tego względu, że przez swoją nieobecność w pracy wyrządził szkodę. Mają jednak Państwo prawo pociągnąć pracownika do odpowiedzialności materialnej za powstałą szkodę związaną z awarią maszyn produkcyjnych, pod warunkiem że awaria ta powstała z winy tego pracownika, na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania przez niego obowiązków pracowniczych.

UZASADNIENIE

 Pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy na czas przeprowadzania badań lekarskich. Tym samym pracodawca nie może nakazać pracownikowi, aby odpracował swoją nieobecność w pracy spowodowaną przeprowadzaniem w godzinach pracy obowiązkowych badań lekarskich. Obowiązkowe badania lekarskie powinny być przeprowadzane, jeśli jest to tylko możliwe, w godzinach pracy (art. 229 § 3 Kodeksu pracy).

Pracodawca, kierując pracownika na obowiązkowe badania lekarskie, ma prawo zweryfikować, czy czas poświęcony przez pracownika na przeprowadzenie badań jest czasem faktycznie przez niego wykorzystanym w tym celu. Pracodawca może wezwać pracownika do złożenia w tym zakresie wyjaśnień. Jeżeli pracodawca po weryfikacji wyjaśnień złożonych przez pracownika dojdzie do przekonania, że wyjaśnienia pracownika są nieprawdziwe, może nakazać mu odpracowanie poza godzinami jego pracy tego czasu, który faktycznie nie był przez pracownika wykorzystany na przeprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich.

PRZYKŁAD

Firma skierowała na badania lekarskie 5 pracowników. Pracownicy udali się na badania lekarskie tego samego dnia, tj. w poniedziałek o godz. 8.00. Czworo z nich wróciło do firmy o godz. 12.00 i przepracowało pozostały czas do godziny 16.00. Piąty pracownik nie stawił się już tego dnia do pracy. W następnym dniu poinformował przełożonego, że był na badaniach lekarskich do godz. 15.50. Pracodawca wezwał pracownika do złożenia wyjaśnień dotyczących czasu trwania badań lekarskich. Pracownik wyjaśnił, że stawił się do zakładu medycyny pracy o godzinie 8.00 wraz z pozostałymi 4 pracownikami. Jednak tylko on nosi okulary i od godz. 12.00 do godz. 15.20 musiał czekać na okulistę, do którego była długa kolejka. Pracodawca skontaktował się z zakładem medycyny pracy i uzyskał informację, że w dniu przeprowadzania badań lekarskich przez pracownika nie było kolejek, a lekarzy okulistów przyjmowało aż 5. Każdy skierowany pracownik mógł przeprowadzić tego dnia komplet okresowych badań lekarskich, łącznie z badaniem krwi i wizytą u lekarza wydającego zaświadczenie o dopuszczeniu do pracy, w czasie od 3 do 4 godzin. Na tej podstawie pracodawca ukarał pracownika karą nagany oraz nakazał mu odpracować poza godzinami jego pracy po 2 godziny przez 2 kolejne dni robocze. W przedstawionej sytuacji postępowanie pracodawcy było prawidłowe.


Niezależnie od nakazania pracownikowi odpracowania poza godzinami pracy nieobecności w zakładzie pracy w tej części, która nie była wykorzystana przez pracownika na przeprowadzenie badań lekarskich, pracodawca może pociągnąć pracownika do odpowiedzialności materialnej za szkodę powstałą w czasie tej nieobecności, a spowodowaną wcześniejszym niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków pracowniczych.

Pracownik ponosi odpowiedzialność materialną za rzeczywistą stratę poniesioną przez pracodawcę. Ponadto zaistniała strata powinna być normalnym następstwem działania lub zaniechania pracownika. Normalnymi następstwami są w tym przypadku takie zdarzenia, które każdy pracownik, z uwagi na posiadaną wiedzę w danej dziedzinie, kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe i życiowe, mógł przewidzieć. Odszkodowanie którego pracodawca może w takim przypadku domagać się od pracownika, nie może jednak przekroczyć jego 3-miesięcznego wynagrodzenia (art. 119 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje na stanowisku głównego konserwatora maszyn. Firma zajmuje się produkcją wafli i batonów. Do obowiązków pracowniczych pracownika należy m.in. okresowa konserwacja maszyn. Ostatnia konserwacja została przeprowadzona w grudniu 2008 r. W maju 2009 r. pracownik został skierowany przez firmę na okresowe badania lekarskie. W dniu, w którym przebywał na badaniach, awarii uległa jedna z maszyn. Spowodowało to kilkugodzinny przestój linii produkcyjnej. Firma zleciła naprawę i konserwację tej maszyny zewnętrznej firmie. Okazało się, że pracownik nie wykonał swoich obowiązków pracowniczych w wymaganym terminie, ponieważ okresową konserwację parku maszynowego powinien przeprowadzić na koniec marca 2009 r. Mimo zatem, że awaria maszyny nastąpiła w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, firma może pociągnąć go do odpowiedzialności materialnej za powstałą szkodę w granicach rzeczywiście poniesionej straty. Awaria była bowiem spowodowana niedopilnowaniem przez pracownika terminu konserwacji. Rzeczywistą stratą firmy jest w tym przypadku wartość uszkodzonych części maszyny, a także poniesiony przez pracodawcę koszt robocizny firmy naprawczej. Stratą rzeczywistą poniesioną przez firmę nie będzie natomiast wartość wafli i batonów, które mogłyby zostać wyprodukowane w czasie awarii maszyny produkcyjnej.

Podstawa prawna:

  • § 1 i § 2 rozporządzenia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.),
  • art. 114–122, art. 229 Kodeksu pracy.
Kadry
Boże Ciało - kolejny długi weekend w maju
06 maja 2024

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kiedy wypadają Zielone Świątki? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Maj 2024 r. ma 20 dni roboczych. W maju licząc z niedzielami, sobotami i świętami jest aż 11 dni wolnych od pracy. Ponadto w maju wypadają aż 4 święta ustawowo wolne od pracy, tj. 1 maja, 3 maja, 19 maja (z tym, że jest to niedziela) i 30 maja - Boże Ciało.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

pokaż więcej
Proszę czekać...