Niewykonanie polecenia pracodawcy

Jeśli wydane pracownikowi polecenie dotyczyło wykonywanej przez niego pracy i było zgodne z prawem, wówczas obowiązkiem pracownika jest je wykonać. Jeśli bez ważnych przyczyn pracownik polecenia nie wykona, pracodawca ma kilka możliwości ukarania go karą porządkową.

Jeśli natomiast pracownik obiektywnie nie może lub nie jest w stanie wykonać polecenia, wówczas karanie go nie jest zgodne z przepisami prawa pracy. Na przykład, jeśli pracownik nie jest w stanie wykonać kolejnego polecenia dlatego, że wykonuje poprzednie polecenie, wówczas nałożenie na niego kary porządkowej będzie niezasadne.

Autopromocja

Obowiązkiem pracownika jest wykonywanie poleceń służbowych pracodawcy, które dotyczą pracy, jeśli nie są sprzeczne z przepisami lub umową o pracę (art. 100 k.p.), i to niezależnie od tego, czy są one wydawane ustnie czy pisemnie. Obowiązki pracownika wynikające z zawartej umowy o pracę określają przepisy prawa pracy, postanowienia samej umowy o pracę oraz zwyczaj zakładowy w zakresie ich konkretnego kształtu (wyrok SN z 23 października 2003 r., I PK 425/02, OSNP 2004/20/345). Zakres zadań wynikający z zawartej umowy o pracę może być konkretyzowany nie tylko przez pisemny zakres obowiązków, ale również w drodze poleceń pracodawcy, pod warunkiem że mieszczą się w granicach wyznaczonych zajmowanym stanowiskiem pracy (wyrok SN z 26 lutego 2003 r., I PK 149/02, M.P.Pr. - wkł. 2004/4/7).

Pracodawca ma do dyspozycji wiele środków dyscyplinujących pracownika. Do pracodawcy należy również ocena zachowania pracownika w zależności od okoliczności zaistniałej sytuacji. Jeżeli więc odmowa wykonania polecenia służbowego przez pracownika nie była zasadna, pracodawca może zastosować karę porządkową, upomnienia lub nagany (art. 108 § 1 pkt 1 i 2 k.p.).

W skrajnych przypadkach pracodawca może rozważyć rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę za wypowiedzeniem (np. jeśli pracownik często nie wykonuje poleceń) lub bez wypowiedzenia z winy pracownika (np. w sytuacji gdy odmowie wykonania polecenia towarzyszą agresja pracownika i wulgarne słowa). Należy pamiętać, że jeżeli pracownik nie zgadza się z dokonaną przez pracodawcę oceną zasadności odmowy wykonania polecenia służbowego, ma prawo odwołania do sądu. W takim przypadku to sąd jako obiektywny organ dokona ostatecznej, wiążącej strony oceny zasadności odmowy pracownika. I w konsekwencji orzeknie (jeśli uzna rację pracownika) według żądania pracownika o uchyleniu zastosowanej kary porządkowej, przywróceniu do pracy bądź o odszkodowaniu za nieuzasadnione lub niezgodne z przepisami rozwiązanie umowy o pracę.

Z drugiej strony pracodawca, oceniając sytuację, powinien pamiętać, że pracownik ma prawo odmówić wykonania polecenia służbowego w sytuacji, gdy polecenie jest niezgodne z jego umową o pracę lub z przepisami prawa bądź gdy polecenie nie dotyczy umowy.

Szczególny przypadek odmowy wykonania polecenia służbowego przewiduje art. 210 k.p., według którego, w sytuacji gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik w takich okolicznościach ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Kadry
To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

pokaż więcej
Proszę czekać...