Okres rozliczeniowy

Cecylia Bodek
rozwiń więcej
W naszej firmie zatrudnionych jest około 350 pracowników. Dział kadr i płac nie zawsze może zdążyć na czas z rozliczeniem czasu pracy (dokonać obliczeń, który z pracowników ma wypracowane nadgodziny i ile ich jest). Dzieje się tak dlatego, że dla wszystkich pracowników wprowadziliśmy jeden okres rozliczeniowy, a więc rozpoczyna się on i kończy w tym samym czasie dla wszystkich. Dlatego też zastanawiamy się, czy można wprowadzić różne okresy rozliczeniowe dla pracowników, np. dla konkretnych działów? Takie zapisy ułatwiłyby nam pracę - pyta Czytelniczka z Warszawy.

Co do zasady, w jednym zakładzie pracy powinien obowiązywać jeden okres rozliczeniowy, a przepisy wewnątrzzakładowe powinny precyzyjnie określać jego długość oraz moment rozpoczęcia. W praktyce taka zasada dobrze sprawdza się w niedużych zakładach pracy, natomiast rzeczywiście może okazać się kłopotliwa w firmach zatrudniających kilkuset lub nawet kilka tysięcy pracowników. Stąd też nie ma przeszkód do stosowania różnych systemów czasu pracy, a w konsekwencji różnych okresów rozliczeniowych dla poszczególnych grup pracowników. Przy czym grupy pracowników objęte różnymi systemami czasu pracy oraz różnymi okresami rozliczeniowymi nie powinny być wyróżniane przypadkowo, lecz na podstawie specyfiki wykonywanej pracy. W takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić pracowników, uwzględniając strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa, np. działami czy wydziałami, w zależności od tego, czym się zajmują poszczególne jednostki organizacyjne. Przykładowo, pracownicy działu handlowego mogą być zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym, pracownicy działu produkcji pracują w systemie równoważnego czasu pracy z możliwością wydłużenia czasu pracy do 12 godzin na dobę w 3­miesięcznym okresie rozliczeniowym, a pracownicy ochrony w systemie równoważnym z możliwością wydłużenia czasu pracy do 24 godzin w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Autopromocja

Precyzyjne określenie systemu i rozkładu czasu pracy oraz przyjętego okresu rozliczeniowego z uwzględnieniem specyfiki pracy w przepisach wewnątrzzakładowych (np. obwieszczeniu, regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy) jest niezbędne. Jest to niezwykle istotna kwestia z punktu widzenia właściwego rozliczenia czasu pracy pracowników, a w konsekwencji również sprawdzenia, czy wymiar czasu pracy poszczególnych pracowników został właściwie ustalony, rozplanowany i przepracowany (tj. czy praca w godzinach nadliczbowych występowała w danym okresie rozliczeniowym, a jeśli tak, to czy została należycie zrekompensowana - czasem wolnym lub stosownym dodatkiem). Sposób liczenia wymiaru czasu pracy jest ściśle powiązany z okresem rozliczeniowym (art. 130 k.p.).

Zasadą jest, że czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym w zakładzie pracy okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § k.p.).

W drodze wyjątku od powyższej zasady dozwolone jest jednak wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy w stosunku do pracowników zatrudnionych w równoważnych systemach czasu pracy, systemie skróconego tygodnia pracy oraz systemie weekendowym (art. 135-138, 143 i 144 k.p.).

Na tej samej zasadzie dozwolone jest także wydłużanie okresu rozliczeniowego do 6 miesięcy w rolnictwie, hodowli i przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy - nawet do 12 miesięcy. Jednak wydłużonych okresów rozliczeniowych nie można zastosować do pracowników zatrudnionych w równoważnych systemach czasu pracy (art. 129 § 2 k.p.).

Odpowiedziała Cecylia Bodek

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...