Kiedy nie będziemy pracować w 2024 roku. Kalendarz świąt wolnych od pracy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
W 2024 roku czeka nas 251 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy / ShutterStock

W Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto wcześniej zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Podpowiadamy, w jakie dni przypadają święta wolne od pracy w 2024 roku! 

2024 to rok przestępny. Będzie więc miał 366, a nie 365 dni. W 2024 roku czeka nas 251 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy, w które wlicza się święta ustawowo wolne oraz weekendy. W 2024 r. pracownicy otrzymają 11 ustawowych dni wolnych od pracy. Dlaczego 11, skoro przepisy przewidują 13? To dlatego, że dwa z nich przypadają w niedzielę, a zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek „oddać” pracownikowi dzień wolny tylko, jeśli święto przypada w każdym innym dniu niż niedziela.

Autopromocja

Święta w 2024 roku

Kalendarz świąt w 2024 r. przedstawia się następująco:

  • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota)
  • 31 marca – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
  • 1 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
  • 1 maja – Święto Państwowe (środa)
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek)
  • 19 maja – Zielone Świątki (niedziela)
  • 30 maja – Boże Ciało (czwartek)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek)
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek)
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa)
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek)

Biorąc pod uwagę długość poszczególnych miesięcy oraz przypadające w tym okresie święta, najwięcej będziemy pracować w lipcu i w październiku (23 dni), a najmniej w listopadzie (19 dni).

Święto wolne od pracy przypadające w sobotę

Za święto przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego. Wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego jest obowiązkiem pracodawcy również w przypadku, gdy święto przypadnie w innym dniu wolnym od pracy, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W 2024 roku w sobotę będziemy obchodzić Święto Trzech Króli (6 stycznia), za które otrzymamy dodatkowy dzień wolny w innym dniu, ustalonym z pracodawcą.

Pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz Zielone Świątki są to święta, które zawsze przypadają w niedzielę, więc za te dni nie otrzymamy dodatkowego dnia wolnego.

W przypadku gdy dni ustawowo wolne od pracy występują blisko weekendu, warto pomyśleć o skorzystaniu z urlopu wypoczynkowego w okolicznych dniach i tym samym mieć więcej wolnego przy minimalnym wykorzystaniu urlopu.

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 
Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Zatrudnienie freelancera - o jakie kwestie prawne i księgowe warto zadbać?
20 maja 2024

Zatrudnienie freelancera - omawiamy kwestie prawne i księgowe. Współpraca z freelancerami jest coraz popularniejszym modelem biznesowym, który oferuje elastyczność, dostęp do niezależnych specjalistów z całego świata i możliwość skalowania działań bez konieczności zatrudniania stałych pracowników. Aby jednak taki model outsourcingu był efektywny i zgodny z prawem, niezbędne jest zrozumienie i właściwe zarządzanie kwestiami prawnymi i księgowymi.

35 tysięcy złotych rocznie (przeciętnie) kosztuje polską firmę jeden niezaangażowany pracownik. Dlatego warto dbać o motywację personelu
20 maja 2024

Czym jest zaangażowanie? Kiedy pracownik jest zaangażowany w pracy? Dlaczego pracodawcy powinni dbać o zwiększenie poziomu zaangażowania pracowników?

Pracownik może krócej chorować od drugiej połowy 2024 r.! Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia
20 maja 2024

Pracownik może krócej chorować od drugiej połowy 2024 r.! Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. Zasiłek można pobierać do 91 dni. Od tej zasady są jednak wyjątki, sprawdź jakie.

Sejm: Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu i wyższe wynagrodzenie pracowników
20 maja 2024

Sejm pracuje zmianą regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę. Projekt ustawy dotyczy zwiększenia liczby niedziel, w których handel jest dozwolony oraz wynagrodzenia za pracę w niedzielę.

Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniądze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]
19 maja 2024

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.
19 maja 2024

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...