Jak należy ustalać zadania w systemie zadaniowego czasu pracy

Karolina Jagielska
rozwiń więcej
Chciałabym wprowadzić dla pracowników system zadaniowego czasu pracy. Czy powinnam oznaczyć okres wykonywania zadania? Czy mogę zlecać je na bieżąco każdego dnia, czy muszę je ustalać z wyprzedzeniem?

Zastosowanie zadaniowego systemu czasu pracy jest dopuszczalne w przypadkach, gdy jest to uzasadnione rodzajem wykonywanej pracy, organizacją pracy lub miejscem jej wykonywania (art. 140 k.p.).

Autopromocja

Zlecanie zadań na bieżąco każdego dnia w zadaniowym systemie czasu pracy jest niedopuszczalne. Zadania powinny zostać określone z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem, a jeżeli są to zadania stałe, można je zamieścić bezpośrednio w umowie o pracę. Przepisy nie określają czasu, na jaki należy wyznaczyć zadania w systemie zadaniowego czasu pracy.

W systemie tym pracodawca w porozumieniu z pracownikiem ustala czas niezbędny na wykonanie zleconych pracownikowi zadań. Wymiar zadań zleconych do wykonania w ramach zadaniowego czasu pracy powinien być określony tak, aby pracownik, przy dochowaniu zwykłej w danych okolicznościach staranności i sumienności, mógł je wykonać w ramach 8-godzinnej dobowej i przeciętnie 40-godzinnej tygodniowej normie czasu pracy.

Ustalenie zadań należy do kompetencji pracodawcy. Wyznaczone zadania powinny być obiektywnie możliwe do wykonania w ramach takiego czasu, ale już rzeczywista długość ich wykonywania będzie uzależniona od starań i zdolności pracownika. Pracownik, którego czas pracy jest mierzony zadaniami, ma swobodę w organizowaniu swego czasu pracy. Jest to wygodne w codziennym życiu, ale równocześnie swoboda ta musi być przez samego pracownika ograniczona tak, aby w określonym czasie zadania wykonać. Zadaniowy czas pracy nie zmienia istoty stosunku pracy polegającej na podporządkowaniu pracownika poleceniom pracodawcy do wykonywania pracy określonego rodzaju pod kierownictwem pracodawcy w czasie i miejscu przez niego wyznaczonym. W przypadku zlecenia pracownikowi wykonywania zadań niemożliwych do wykonania w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p. pracownikowi przysługuje roszczenie o ustalenie wynagrodzenia odpowiadającego wykonanej pracy.

Zadaniowy czas pracy może być wprowadzony, gdy:

• dla danej pracy co najmniej utrudnione jest precyzyjne określenie momentu jej rozpoczynania i zakończenia,

• niemożliwa jest kontrola czasu poświęconego wykonywaniu pracy,

• praca może być wykonywana poza normalnym rytmem funkcjonowania zakładu pracy,

• wykonanie pracy zależy od zmiennych, trudnych do przewidzenia okoliczności i uwarunkowań,

• zapotrzebowanie na daną pracę jest nierytmiczne,

• decydującym czynnikiem do wykonania pracy jest indywidualne zaangażowanie pracownika, a nie fakt jego uczestnictwa w kolektywie pracy skooperowanej, i bezpośrednie podporządkowanie kierownictwu pracy.

Jeżeli mamy do czynienia ze stałym, regularnym wykonywaniem podobnych zadań, można je ustalić w treści umowy o pracę. Wtedy nie trzeba ich zlecać każdorazowo pracownikowi. Kodeks pracy nie narzuca obecnie obowiązku wprowadzania tego systemu czasu pracy i warunków związanych z jego wykonywaniem w umowach o pracę. Nie możemy zatem ograniczać możliwości organizacyjnych pracodawcy przez wprowadzenie odpowiednich zmian w treści już zawartych umów bądź wprowadzanie odpowiednich zapisów do zawieranych umów w zakresie wykonywania pracy w systemie zadaniowym. Każda zmiana takich postanowień wymagałaby bowiem zgody pracownika lub wręczenia mu wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Sprawa bardziej komplikuje się wówczas, gdy rodzaj zadań ulega zmianom. Konkretne zadania muszą być związane z rodzajem pracy wskazanym w treści umowy o pracę. Dobrze byłoby, gdyby pracodawca ustalił zwłaszcza w takich sytuacjach podstawowe zasady związane z wykonywanymi zadaniami, przede wszystkim minimalny okres, na jaki mają zostać zaplanowane (np. w regulaminie pracy lub obwieszczeniu pracodawcy).

W uzasadnieniu wyroku z 15 listopada 2006 r. (I PK 117/06, M.P.Pr. 2007/4/198) Sąd Najwyższy wskazał, że w celu skutecznego wprowadzenia zadaniowego czasu pracy wymagane jest skonkretyzowanie zadań pracownika, przy czym chodzi tu nie tylko o zadanie realizowane w danym momencie, ale o zadanie realizowane również w przyszłości.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...