Jak wdrożyć nowego pracownika do firmy

HR Tools
rozwiń więcej
Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
rozwiń więcej
Jak wdrożyć nowego pracownika do firmy/fot. Fotolia
Przychodzi nowy pracownik do firmy. To jasne, że nie czuje się komfortowo. Pojawia się stres i zakłopotanie, a te z kolei trochę przeszkadzają w próbie wywołania dobrego wrażenia. Przed pracownikiem duże wyzwanie. Nie zna przecież zasad panujących w firmie. Nie zdążył zapoznać się jeszcze z oczekiwaniami swojego nowego szefa. Podpowiadamy, jak skutecznie wdrożyć go do zespołu.

Przestrzeń, która go otacza, póki co okazuje się mało swobodna. Pracownik musi bardzo się starać. Na tym etapie jednak trzeba mu towarzyszyć. Bo pozostawiony sam sobie zaczyna się gubić. Pracownika trzeba umiejętnie wdrożyć, a jego pracę odpowiednio zaplanować. I wiadome jest, że plany te ulegać będą częstym zmianom. Bo czas weryfikuje i pewnie okaże się, że część z przydzielonych mu wcześniej obowiązków zostanie zastąpiona tymi, które bardziej odpowiadają jego kompetencjom. Jednakże plan na pierwsze tygodnie, uwzględniający najważniejsze zadania, spotkania i szkolenia jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu pracownik może zrozumieć specyfikę swojego stanowiska i sprawnie wdrożyć się w przyszłe obowiązki. Z czasem pracownik sam zacznie planować. Ale to dopiero z czasem - kiedy odnajdzie się już i zaklimatyzuje w zupełnie nowym dla siebie środowisku zawodowym. To o ten czas właśnie chodzi, a właściwie o to, by zapewnić pracownikowi możliwie najlepsze warunki do takiej aklimatyzacji.

Autopromocja

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Zadbaj o miejsce pracy

Stanowisko pracy powinno być przygotowane jeszcze przed pojawieniem się nowej osoby w biurze - to ważne, bo dzięki temu, po pierwsze: unikniemy chaosu, a po drugie: pracownik od razu poczuje przynależność do nowego zespołu. Poza tym, już w pierwszym dniu należy zaznajomić pracownika z otaczającą go przestrzenią. Tu ważne jest oprowadzenie go po całym biurze, przedstawienie przełożonych i innych współpracowników, udzielenie informacji na temat zasad korzystania ze wspólnych pomieszczeń, sprzętu, czy narzędzi komunikacji wewnętrznej. Nie zaszkodzi też wręczyć nowej osobie drobny upominek - to z pewnością sprawi, że poczuje się ona zauważona i zadbana. I wcale nie musi to być drogi prezent. Wystarczy przecież firmowy gadżet.

Zaprezentuj własny program onboardingowy

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie pracownika w zakres jego obowiązków. W tym przypadku doskonale sprawdzają się programy onboardingowe. Przybierają one różne formy, a wpływ na to ma przede wszystkim wielkość firmy i jej potrzeby.

Onboardingiem mogą być szkolenia, prezentacje, czy e-learning. Największą popuarnością cieszą się jednak elektroniczne podręczniki. Program onboardingowy powinien być stworzony pod konkretne przedsiębiorstwo. Indywidualny - bo tylko taki w pełni odda charakter pracy i kulturę organizacyjną danej firmy. Dobrze przygotowany program onboardingowy sprawi, że pracownik zdecydowanie szybciej zapozna się ze swoimi obowiązkami, wszelki zasadami panującymi w firmie, co w efekcie przełoży się też na jego zadowolenie i większą motywację. Lubimy znać swoje położenie, ale chcemy też wiedzieć, jak może zmienić się ono w przyszłości. Dlatego ważne, aby zaprezentować pracę w szerszym kontekście. Pracownik powinien wiedzieć, w jaki sposób jego działania przyczynią się do realizowania celów firmy i

jakie jest znaczenie jego stanowiska. To pozwoli mu poznać przyszłe możliwości kariery, a tym samym zaangażować się w pracę już na etapie adaptacji.

Zadbaj o dobrą atmosferę

Procedury są ważne. Nie może być jednak zbyt proceduralnie - chodzi przecież o naturalność i o to, aby pracownik poczuł dobrą atmosferę. To czas, kiedy pojawia się wiele wątpliwości i pytań. Ciężko przecież od razu wpasować się w styl pracy nowego zespołu. Bądź dostępny, towarzysz na każdym kroku, pokaż swoje zainteresowanie i pomóż mu się rozwijać. Kluczem do dobrej atmosfery w firmie jest dobrze zintegrowany zespół. W pierwszych dniach pracy integracja bywa trudna. Pomóż nowemu pracownikowi rozwinąć kontakty i spraw, by szybko poczuł się częścią zespołu.

Nowy pracownik powinien wywołać dobre wrażenie już pierwszego dnia pracy. Tego samego oczekuje się od firmy, która go przyjmuje. Pierwsze wrażenie trudno zatrzeć, dlatego tak ważne jest umiejętne wdrożenie nowej osoby do organizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...