33% składu zarządów i rad nadzorczych firm od 2026 roku będą stanowiły kobiety

kobiety w zarządach i radach nadzorczych wysokie stanowiska praca / Kobiety w zarządach i radach nadzorczych - 33% od stycznia 2026 roku / ShutterStock

Od 2026 roku będzie więcej kobiet na wysokich stanowiskach. Polska wdroży dyrektywę Women on Boards. Od stycznia 2026 roku 33% członków zarządów i rad nadzorczych firm będą stanowiły kobiety. Wyniki finansowe świadczą o pozytywnym wpływie obecności kobiet na tak wysokich stanowiskach.

33% kobiet w zarządach i radach nadzorczych firm od 2026 roku

Projekt nowych przepisów, przygotowany przez resort sprawiedliwości, wdrażający dyrektywę Women on Boards, ma zapewnić kobietom 33 proc. parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Konfederacja Lewiatan popiera wprowadzenie zasad różnorodności (diversity) i równości (equity). Od stycznia 2026 roku obowiązek ten obejmie największe spółki z udziałem Skarbu Państwa, a od połowy roku duże firmy notowane na giełdzie.

Autopromocja

Wyniki finansowe świadczą na korzyść kobiet w zarządach i radach nadzorczych

Od dawna popieramy wprowadzenie zasad różnorodności (diversity), równości (equity), włączenia (inclusion). Jesteśmy też partnerem konkursu Równowaga, który realizujemy z Fundacją Kulczyk Foundation i Kongresem Kobiet. Doświadczenia wielu firm i badania w tym zakresie pokazują, że wyniki finansowe spółek z zarządami i radami nadzorczymi, które w swoim składzie mają kobiety i mężczyzn, są lepsze niż kiedy zarząd składa się tylko  z samych mężczyzn. Dyskusje wokół tego tematu toczą się od lat. Nie ma wątpliwości, że wprowadzenie ustawowych regulacji przyspieszy zmiany. Często w procesie rekrutacji i nominacji do zarządów oraz rad nadzorczych mamy do czynienia z nieświadomymi przekonaniami, że mężczyźni lepiej wykonują funkcje zarządzające. Czas to zmienić – mówi r. pr. Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, ekspertka Konfederacji Lewiatan i członkini zarządu Akademii Przywództwa Henryki Bochniarz.

Nowa polityka zatrudniania w zarządzie i radzie nadzorczej od 2026 roku

Projekt ustawy, który jest teraz w konsultacjach publicznych przewiduje też, że spółki zostaną zobowiązane do przyjęcia w drodze uchwały, polityki zatrudniania w zarządzie oraz radzie nadzorczej, której celem będzie zapewnienie równowagi płci w organach spółki. Przewidziana jest również możliwość nałożenia kary za niedochowanie przez spółki notowane na GPW obowiązków wynikających z ustawy. Kara ta może wynosić nawet 10% rocznego przychodu. Organem uprawnionym do nałożenia kary będzie KNF. Lewiatan został zaproszony do konsultacji nowych przepisów i wkrótce przekaże swoje stanowisko.

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Kadry
Zabezpieczenie danych osobowych ciąży na administratorze, a nie pracowniku - NSA
30 wrz 2024

Administrator danych nie może wyręczać się pracownikiem w ustalaniu sposobów zabezpieczenia danych - NSA oddalił skargę kasacyjną Prezesa Sądu Rejonowego w Zgierzu od wyroku WSA w Warszawie. Tym samym podtrzymał decyzję Prezesa UODO w sprawie nałożenia kary za brak odpowiednich zabezpieczeń.

Targi Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami - 4 października 2024 r.
30 wrz 2024

Targi Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami odbędą się już 4 października 2024 r. w Gdańsku. Jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, szukasz pracy bez skutku i nie wiesz, którzy pracodawcy chętnie zatrudnią osoby niepełnosprawne, przyjdź i spotkaj się z firmami ceniącymi róznorodność i integrację w pracy.

33% składu zarządów i rad nadzorczych firm od 2026 roku będą stanowiły kobiety
30 wrz 2024

Od 2026 roku będzie więcej kobiet na wysokich stanowiskach. Polska wdroży dyrektywę Women on Boards. Od stycznia 2026 roku 33% członków zarządów i rad nadzorczych firm będą stanowiły kobiety. Wyniki finansowe świadczą o pozytywnym wpływie obecności kobiet na tak wysokich stanowiskach.

Składki KRUS 2024 - IV kwartał [TERMIN]
30 wrz 2024

Jaka jest wysokość składki KRUS w IV kwartale 2024 roku? Ile wynosi KRUS za rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika? Jakie dodatkowe kwoty obowiązują rolników prowadzących gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych użytków rolnych? Do kiedy należy opłacić składki KRUS?

Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu?
28 wrz 2024

Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu? Czy pracodawca może przesunąć urlop pracownikowi? Co w przypadku, gdy pracownik jest w okresie wypowiedzenia?

2520 zł dodatek do renty socjalnej. Jest ustawa [od kiedy wypłata, dla kogo, wniosek]
29 wrz 2024

Sejm uchwalił w dniu 27 września 2024 r. ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw. W artykule zasady i tryb przyznawania oraz wypłaty renty socjalnej oraz dodatku dopełniającego.

Sąd: MOPS nie sprawdził zasiłku pielęgnacyjnego w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności
27 wrz 2024

Zauważył to WSA w Gliwicach. Dlaczego MOPS nie sprawdził, że nie ma orzeczenia o niepełnosprawności? Przez dwa lata wypłacał zasiłek. MOPS nie miał podkładki w postaci orzeczenia. Jak kwota urosła do prawie 6000 zł, to MOPS się zorientował w swoim błędzie i zażądał zwrotu tych pieniędzy. I sąd sugeruje, że to trochę nie tak - popełniliście błąd, a skutki przerzucacie na osoby niepełnosprawne. Do MOPS nie trafiło orzeczenie o niepełnosprawności (w 2021 r). Bo opiekun sądził, że nie musi go składać (rząd wtedy przedłużał orzeczenia z urzędu). Przy czym było to brakujące orzeczenie o niepełnosprawności tylko nie zostało doniesione do MOPS.

ZUS: Setki wniosków o nowe terminy płatności składek i umorzenie należności
27 wrz 2024

Na terenach objętych powodzią przedsiębiorcy wnieśli do ZUS około 700 wniosków. Większość z nich dotyczy nowego terminu płatności składek. Pozostałe odnoszą się do umorzenia należności z tytułu składek lub rozłożenia ich na raty.

Zmiany w Kodeksie pracy. Umowy zlecenia powiększą staż pracy, będzie dłuższy okres wypowiedzenia, dłuższy urlop, wyższa odprawa pieniężna i odprawa pośmiertna
26 wrz 2024

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów świadczenia pracy na podstawie umów zlecenia czy prowadzenia działalności gospodarczej. Zakłada się, że projektowane zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]
26 wrz 2024

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

pokaż więcej
Proszę czekać...