Pytanie o plany rodzinne na rozmowie rekrutacyjnej? Coraz częściej kandydaci rezygnują

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rekruter pytania o plany rodzinne oferta pracy hr / Pytania, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej / ShutterStock

Pytania o plany rodzinne wciąż padają podczas rozmów rekrutacyjnych. Częściej otrzymują je kobiety. Kandydaci do pracy zaczynają rezygnować z dalszego procesu rekrutacyjnego po tego typu rozmowach. Co można zrobić, aby zadbać o właściwe przeprowadzenie rekrutacji?

rozwiń >

Rekruterzy wciąż pytają o plany rodzinne

Proces rekrutacyjny, choć na pierwszy rzut oka profesjonalny i obiektywny, niejednokrotnie może budzić kontrowersje. Kandydaci coraz częściej zwracają uwagę na nieetyczne praktyki stosowane przez rekruterów, które nie tylko godzą w ich prywatność, ale mogą także prowadzić do dyskryminacji. Badanie Pracuj.pl pokazuje skalę niewłaściwych zachowań – już co czwarty respondent przyznał, że w trakcie procesu rekrutacyjnego otrzymał pytanie o plany rodzinne. Poruszanie tych kwestii nie tylko obniża poziom zaufania do pracodawców, ale również wpływa na kulturę organizacyjną, budząc pytania o to, jak naprawdę firmy postrzegają swoich pracowników.

Autopromocja

Najważniejsze informacje z badania:

Co czwarta osoba (w tym 32% kobiet i 19% mężczyzn) przyznała, że zdarzyło jej się w trakcie procesu rekrutacyjnego otrzymać pytanie o plany rodzinne.

  • 24% badanych spotkało się podczas rekrutacji z niesprawiedliwym traktowaniem ze względu na wiek.
  • 36% respondentów doświadczyło niezgodności informacji przedstawianych na rozmowie kwalifikacyjnej z tymi zapisanymi w ofercie pracy.
  • 44% Polaków doświadczyło braku kontaktu ze strony rekrutera mimo wcześniejszej zapowiedzi.
  • 42% osób zadeklarowało, że zdarzyło im się zrezygnować z dalszego udziału w procesie rekrutacyjnym po rozmowie kwalifikacyjnej.
  • 82% respondentów (w tym 85% kobiet i 78% mężczyzn) oczekuje w ofertach pracy informacji o zarobkach.

Polecamy: Personel i Zarządzanie (miesięcznik) – abonament 3 miesiące

O co można pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

4 na 10 Polek i Polaków przyznaje: decyzja o zmianie miejsca zatrudnienia niesie ze sobą stres, wynika z badania Pracuj.pl. Jeszcze więcej, bo aż 55% osób odczuwa stres związany z kontaktem z rekruterem i niemal tyle samo (56%) – z rozmową kwalifikacyjną. Wobec takich danych jakość procesu rekrutacyjnego oraz jego sprawny i szybki przebieg są istotne nie tylko z punktu widzenia kandydata – sprzyjają bowiem obniżeniu poziomu odczuwanego przez niego stresu – ale i pracodawcy. Mówiąc wprost: może sprzyjać pozyskiwaniu najlepszych kandydatów dostępnych na rynku. 

Niestety, jak pokazują badania Pracuj.pl, nie zawsze rekrutacje przebiegają bezproblemowo. Respondenci deklarują, że wciąż spotykają się z pytaniami od rekruterów, które nie powinny – lub wręcz, zgodnie z prawem, nie mogą paść. A jednak padają. 

-Z danych Pracuj.pl wynika, że niemal 1 na 5 kandydatów poszukuje nowej pracy ze względu na złą atmosferę panującą w ich obecnym miejscu zatrudnienia. Dlatego też warto zadbać o przebieg procesu rekrutacji – przede wszystkim o to, by był on profesjonalny i gwarantował poszanowanie każdej ze stron, niezależnie od jego wyniku. Rekruterzy muszą też pamiętać o tym, że proces ten podlega pewnym regulacjom prawnym, na przykład w zakresie pytań, które można zadać kandydatowi, by nie doszło do dyskryminacji - to reguluje Kodeks Pracy. Dane, o jakie może prosić i przetwarzać pracodawca określa z kolei RODO. Do podstawowych informacji należą: 

  • imię i nazwisko, 
  • data urodzenia, 
  • dane kontaktowe, 
  • wykształcenie, 
  • kwalifikacje zawodowe oraz 
  • przebieg dotychczasowego zatrudnienia. 

Kandydat może zostać poproszony o udzielenie innych, dodatkowych informacji, o ile jest to uzasadnione w oparciu o zakres wykonywanych obowiązków. W przeciwnym wypadku może odmówić udzielenia informacji – komentuje Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl.

Pytania o plany rodzinne na rozmowie rekrutacyjnej

Prawo nie bez powodu reguluje to, o co rekruterzy mogą, a o co nie mogą pytać kandydatów. Chodzi o ograniczenie możliwości potencjalnego nierównego traktowania ze względu na niemerytoryczne aspekty. To, jak wynika z danych Pracuj.pl, wciąż jednak przytrafia się kandydatom. Co czwarta osoba przyznała, że zdarzyło jej się w trakcie procesu rekrutacyjnego otrzymać pytanie o plany rodzinne. Zdecydowanie częściej pytanie to słyszą kobiety (32%) niż mężczyźni (19%) – plany związane z posiadaniem dziecka mogą spowodować ich długą nieobecność w pracy – potencjalnie dłuższą niż w przypadku mężczyzn. Niektórzy pracodawcy mogą się tego obawiać, więc pozwalają sobie na zadawanie pytań, które paść nie powinny. 

Wiek powodem trudności w rekrutacji

Okazuje się jednak, że i bez pytań o kwestie wrażliwe, procesy rekrutacyjne bywają polem do nadużyć dla pracodawców – i to na wielu płaszczyznach. Z danych Pracuj.pl wynika, że w kontekście poszukiwania pracy 33% kandydatów odczuwa trudności ze względu na swój wiek. Może tu więc chodzić, na przykład, o faworyzowanie osób w innym wieku, a w przypadku osób młodszych od innych kandydatów – podważanie kompetencji. Może również pojawić się argument o potencjalnym braku dopasowania do reszty zespołu, jeśli kandydat odbiega od niego istotnie pod względem wieku: jest znacznie młodszy lub starszy.

Dyskryminacja ze względu na płeć

Warto też zwrócić uwagę na kwestię płci – badanie pokazało, że chociaż rzadziej niż w przypadku wieku, kandydatom zdarza się doświadczać dyskryminacji również na tym tle. Takie doświadczenia deklarują częściej kobiety (8% badanych) niż mężczyźni (5%), które skarżą się na inne traktowanie przez pracodawców lub choćby trudności wynikające z tego, że w zawodzie, który wykonują, obserwuje się przewagę innej płci. 

Być może ze względu na tego rodzaju doświadczenia lub przekonanie, że podobne problemy są możliwe, aż 26% badanych (również z przewagą kobiet – 30% wobec 21% mężczyzn) czuje się zniechęconych do wysłania CV, jeśli treść ogłoszenia rekrutacyjnego sugeruje, że jest ono kierowane tylko do osób jednej płci.
W kontekście trudności w poszukiwaniu pracy warto wspomnieć też o 4% respondentów (z odwrotną niż wcześniej proporcją: 3% kobiet i 5% mężczyzn), którzy odczuwają trudności ze względu na swoją orientację psychoseksualną. Chodzi tu więc o osoby utożsamiające się z mniejszością LGBTQIA+, które mogą podzielać obawy o nierówne traktowanie lub doświadczyły dyskryminacji ze strony pracodawców. Warto wziąć pod uwagę, że ten odsetek – choć pozornie niewielki –  zbliżony jest do odsetka osób LGBTQIA+ w społeczeństwie. Oznacza to, że dla tych osób to bardzo częsty problem – co zresztą potwierdzają badania prowadzone przez podmioty wyspecjalizowane w tym zakresie.

Rezygnacja kandydata po rozmowie kwalifikacyjnej

Wobec coraz większej świadomości własnych praw, kandydaci zwracają uwagę nie tylko na jawne nadużycia ze strony pracodawców, ale i na to, czy proces rekrutacyjny, w którym uczestniczą, odpowiada ich oczekiwaniom. Zdarza się, że może to determinować ich chęć do podjęcia danej pracy. 42% badanych przez Pracuj.pl osób zadeklarowało, że zdarzyło im się zrezygnować z dalszego udziału w procesie rekrutacyjnym po rozmowie kwalifikacyjnej, co może być przestrogą dla pracodawców. 

Jak zadbać o proces rekrutacyjny?

-O jakość procesu rekrutacyjnego pracodawcy powinni zadbać już od samego początku, to znaczy na etapie formułowania ogłoszenia o pracę. Informacje zawarte w nim powinny być zgodne z prawdą. Nie zawsze tak jest: z naszego badania wynika, że aż 36% kandydatów otrzymało na rozmowie informacje, które nie były zgodne z tymi zawartymi w ogłoszeniu. Warto też pamiętać o tym, co może uczynić ofertę szczególnie atrakcyjną w oczach kandydatów – a są to informacje o zarobkach. Oczekuje ich aż ponad 8 na 10 kandydatów. I to nie tylko dlatego, że mogą mieć trudności z określeniem własnych oczekiwań finansowych (to deklaruje mniej niż 3 na 10 respondentów). Kandydaci uważają, że to wobec nich po prostu fair i wolą uniknąć poświęcania czasu na proces rekrutacyjny na stanowisko, które nie spełni ich oczekiwań co do wynagrodzenia – komentuje Kalina Walento-Furmańska, ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl.

Sprawny i przyjazny dla kandydata proces rekrutacyjny to taki, który nie tylko pozbawiony jest bezprawnych pytań czy dyskryminacji, ale i przeprowadzony szybko (24% respondentów uważa, że procesy rekrutacyjne są zbyt długie) i w sposób transparentny. A to oznacza również płynny, dwustronny kontakt. To jednak nie zawsze jest standardem – 44% Polaków doświadczyło braku kontaktu ze strony rekrutera mimo wcześniejszej zapowiedzi.

O Badanu: Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2059 Polaków w wieku 18-65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.

Pracuj.pl
rozwiń więcej
Kadry
2 niedziele handlowe w miesiącu? Rozmowy w sejmie
28 paź 2024

Przedsiębiorcy będą rozmawiać w sejmie o powrocie do niedziel handlowych. Proponują 2 niedziele handlowe w miesiącu. W listopadzie 2024 roku będzie aż 6 dni wolnych od pracy w handlu, co jest ich zdaniem niedopuszczalne.

Czy każdy lekarz może wystawić L4?
28 paź 2024

Czy każdy lekarz może wystawić L4? Okazuje się, że nie. Trzeba dysponować upoważnieniem do wystawiania zwolnień lekarskich z ZUS. Jak wystąpić o taką możliwość? Poniżej całą procedurę opisuje rzeczniczka ZUS.

Wigilia dniem wolnym od pracy. W Sejmie jest już projekt ustawy ustanawiający 24 grudnia dniem wolnym. Czy sklepy będą czynne w Wigilię?
28 paź 2024

Niedawno zostaliśmy zaskoczeni informacją o propozycji ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia nowym dniem wolnym od pracy. Okazuje się, że do Sejmu trafił już poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw.

Przelew emerytury na konto jeszcze w październiku 2024 roku
28 paź 2024

Emeryci, którzy powinni otrzymać świadczenie z ZUS dnia 1 listopada 2024 r., mogą spodziewać się go na koncie jeszcze w październiku. A co z osobami pobierającymi emeryturę przekazem pocztowym? Ile emerytów pobiera emeryturę na konto?

ZUS: Wkrótce rusza nabór wniosków o zwolnienie z opłacania składek. Jak wnioskować o wakacje składkowe
28 paź 2024

Od listopada mikroprzedsiębiorcy oraz komornicy sądowi będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie może dotyczyć jednego, wybranego przez wnioskodawcę miesiąca w każdym roku kalendarzowym. Zwolnienie nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby.

Pytanie o plany rodzinne na rozmowie rekrutacyjnej? Coraz częściej kandydaci rezygnują
28 paź 2024

Pytania o plany rodzinne wciąż padają podczas rozmów rekrutacyjnych. Częściej otrzymują je kobiety. Kandydaci do pracy zaczynają rezygnować z dalszego procesu rekrutacyjnego po tego typu rozmowach. Co można zrobić, aby zadbać o właściwe przeprowadzenie rekrutacji?

Zostało tylko kilka dni. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS wniosek i zaświadczenie
28 paź 2024

Wkrótce minie ważny termin dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Uczniowie i studenci muszą dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. 

Warto sprawdzić, czy kwota wpłat do PPK uprawnia do dopłaty rocznej za 2024 rok
28 paź 2024

Dopłata roczna za 2024 rok będzie przysługiwać, co do zasady, tym uczestnikom PPK, którzy w bieżącym roku zgromadzą w PPK wpłaty w wysokości co najmniej 890,82 zł. Uczestnik PPK, który złożył deklarację o rezygnacji, może wrócić do oszczędzania w PPK, aby zdobyć brakujące wpłaty.  

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [1 602,86 zł na 30 dni; 801,45 na 15 dni; 374,01 na 7 dni; 53,43 na dzień]. Nie z ZUS, nie dla każdego i tylko wyjątkowo
28 paź 2024

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko. Tak kształtują się poszczególne kwoty, np. 1 602,86 zł na 30 dni; 801,45 na 15 dni;  374,01 na 7 dni; 53,43 na dzień]. Kwota zasiłku zależy więc bezpośrednio od liczby dni sprawowanej opieki. Szczegóły poniżej: dla kogo, na ile, gdzie złożyć wniosek.

Płaca minimalna jako wynagrodzenie zasadnicze? Zmieni się sposób obliczania. Będzie nowa ustawa, będą rewolucyjne zmiany
28 paź 2024

Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 4666 zł brutto. To już prawdopodobnie ostatni raz, gdy minimalna płaca będzie ustalana na podstawie obowiązującej od 2003 r. ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Trwają bowiem prace nad nową ustawą, która ma wdrożyć do polskiego prawa przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego.

pokaż więcej
Proszę czekać...