Jak wyłowić niezawodnych pracowników metodami on-line?

Anna Krawcewicz
rozwiń więcej
W firmie, w której pracuję, przeprowadzam wiele rekrutacji. Często jest to długotrwały, żmudny proces, a efekty nie są zadowalające. Gdy finalnie uda się znaleźć pozornie dobrego kandydata, często w praktyce nie radzi on sobie ze stawianymi przed nim zadaniami. Mam świadomość tego, jak duże koszty ponosi w związku z tym organizacja. Dużo się ostatnio mówi o rekrutacji z wykorzystaniem metod on-line. Jak skutecznie rekrutować, korzystając z tych metod i jak usprawnić cały proces?

Skuteczne pozyskanie dobrego pracownika to proces wieloetapowy, wpływa na niego zarówno wizerunek firmy, jak i prawidłowo przeprowadzony proces rekrutacji. Obecnie, ze względu na popularność internetu, działania on-line są niezastąpione w efektywnym pozyskiwaniu i selekcji kandydatów. Prawie na każdym etapie właściwie dobrane narzędzia on-line mogą wesprzeć i usprawnić proces. Dodatkowo metody te mogą być też elementem budowania pozytywnego wizerunku nowoczesnego pracodawcy. Kandydaci coraz częściej oczekują wręcz od potencjalnych pracodawców takiej formy komunikacji. Osoby rekrutujące powinny mieć świadomość zmieniającego się świata technologii i możliwości, jakie się w związku z tym pojawiają. Metody używane kilka lat temu dziś są często uważane za przestarzałe. Jakimi zatem metodami on-line możemy się posłużyć, żeby rekrutować sprawniej i efektywniej.

Autopromocja

Obecnie najbardziej popularnym i najwygodniejszym źródłem poszukiwania pracy są internetowe serwisy rekrutacyjne. Z punktu widzenia skuteczności rekrutacji on-line najistotniejsze jest dotarcie z anonsem do właściwej grupy potencjalnych kandydatów. Ogłoszenie powinno być atrakcyjne (zarówno treść i forma graficzna powinny przyciągać uwagę docelowych odbiorców). Treść ogłoszenia powinna uwzględniać specyfikę grupy docelowej, być spójna z wizerunkiem firmy i, co najważniejsze, dobrze określać ofertę, zadania i wymagania względem danej osoby. Warto zwrócić uwagę również na formę ogłoszenia. Spotykamy czasem ogłoszenia źle sformatowane, w których wymienione punkty urwane są w połowie zdania i widać niespójności związane z bazowaniem na starszych ogłoszeniach. Pamiętajmy, że kandydat, widząc nasze ogłoszenie, ocenia jednocześnie firmę i jej standardy. Dodatkowym plusem rekrutacji przez portale internetowe jest możliwość wyróżnienia ogłoszenia, w przypadku bardzo ważnej dla nas rekrutacji lub gdy zależy nam na zebraniu dużej puli kandydatów.

Portale społecznościowe

Najnowsze trendy w rekrutacji on-line związane są z biznesowymi serwisami społecznościowymi przede wszystkim w aspekcie pozyskiwania pasywnych kandydatów. Można już wręcz powiedzieć, że serwisy te stały się codziennym narzędziem pracy wielu rekruterów. Często traktowane są jako dodatkowa baza danych. Poza tym, że ułatwiają wyszukiwanie i nawiązanie kontaktu z potencjalnymi kandydatami, mają też w swojej ofercie narzędzia wspierające rekrutacje. Zazwyczaj osoby rejestrujące się na tego typu portalach są otwarte na potencjalne oferty pracy (często otwarcie zaznaczają to w swoim profilu), trzeba jednak zawsze zwrócić uwagę na właściwe dopasowanie oferty do osoby. Niektórzy twierdzą, że przyszłość rekrutacji on-line będzie w coraz większym stopniu związana też z towarzyskimi portalami społecznościowymi. Ponieważ z założenia portale te nie mają służyć celom biznesowym, należy zachować ostrożność, żeby nie wywołać niechęci i poczucia naruszenia prywatności potencjalnego kandydata.

Applicant Tracking System

ATS to nowoczesna aplikacja, która umożliwia elektroniczną obsługę potrzeb rekrutacji. Systemy takie usprawniają proces rekrutacji i przepływ informacji wewnątrz firmy, gwarantują również bezpieczeństwo przetwarzanych danych osobowych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ATS czas poświęcony na pozyskanie i selekcję pracownika może być zoptymalizowany, dodatkowo system umożliwia integrację wszystkich etapów rekrutacji. W praktyce oznacza to, że ogłoszenia, które publikujemy, narzędzia przesiewowe, testy, kwestionariusze, wyniki rozmów, assessment center możemy znaleźć w jednym miejscu. System taki nie tylko usprawnia samą rekrutację, lecz także umożliwia tworzenie rezerwowej bazy kandydatów. Funkcjonalność systemów śledzenia aplikacji nie ogranicza się do gromadzenia danych. Oprócz tego systemy ATS pozwalają na prawie całkowitą automatyzację procesu rekrutacji, jeśli odpowiednio zintegrujemy wszystkie narzędzia.


Przesiewowe narzędzia on-line

Jeśli spodziewamy się dużej liczby aplikacji, warto zastosować narzędzia mające na celu odsianie przypadkowych osób. Mogą to być formularze aplikacyjne, kwestionariusze odnoszące się do realistycznego opisu pracy lub testy sytuacyjne.

Formularze aplikacyjne to niezwykle ważny element pierwszego etapu selekcji. Ponieważ nie wszystkie osoby zainteresowane stanowiskiem wypełniają formularz, mamy dodatkową informację o poziomie motywacji kandydatów. Formularz powinien dotyczyć przede wszystkim wyznaczników kluczowych, koniecznych do efektywnego funkcjonowania na stanowisku (ich brak powoduje odrzucenie kandydata), w drugiej kolejności wyznaczników pożądanych, mogących sprzyjać osiągnięciu sukcesu (ich brak nie dyskwalifikuje kandydatów).

Testy sytuacyjne i kwestionariusze odnoszące się do realistycznego opisu pracy opisują konkretne sytuacje z pracy. Narzędzia tego rodzaju wykorzystują serię pytań dostosowanych do charakteru i rodzaju pracy. Celem zastosowania tego typu metod jest sprawdzenie, czy kandydaci mają kompetencje i system wartości sprzyjający osiągnięciu sukcesu na danym stanowisku. Narzędzia te, jeśli są dobrze skonstruowane, pozwalają na całkowite zautomatyzowanie preselekcji, mogą z powodzeniem zastąpić wywiad telefoniczny przed spotkaniem.

Rozmowa kwalifikacyjna

Tu również istnieje możliwość skorzystania z rozwiązań, jakie dają nowoczesne technologie. Zdarza się (szczególnie w projektach międzynarodowych), że tradycyjny wywiad selekcyjny przyjmuje formę on-line w postaci wideorozmowy. Taka forma to oszczędność czasu i kosztów, być może w przyszłości w większym stopniu forma ta zastąpi tradycyjne spotkanie osobiste.

Obiektywne narzędzia oceny on-line

W celu zwiększenia efektywności i trafności podejmowanych decyzji warto w procesie rekrutacji korzystać z obiektywnych metod oceny: testy zdolności, kwestionariusze psychometryczne (osobowości, motywacyjne). Dzięki zastosowaniu tych metod zwiększa się szansę na sukces rekrutacyjny, czyli wybranie najlepszej na dane stanowisko osoby. Obecnie tradycyjnie przeprowadzane testy (papier/ołówek) coraz częściej zastępują testy on-line (kandydaci wręcz oczekują takiej formy testowania). Testy i kwestionariusze mogą być zintegrowane z systemem ATS, oznacza to, że wyniki będą automatycznie podpięte do dokumentacji dotyczącej kandydata. Są to narzędzia, które dodatkowo podnoszą wiarygodność pracodawcy, dają kandydatom poczucie, że proces jest przeprowadzony profesjonalnie, uczciwie, nowocześnie i obiektywnie, z zachowaniem równych szans, a decyzja oparta na rzetelnych informacjach. Z perspektywy kandydata najważniejsze jest, aby wszyscy uczestnicy procesu rekrutacji mieli równe szanse zdobycia pracy. Dzięki zastosowaniu tych narzędzi w wersji on-line mamy również szansę na redukcję kosztów, oszczędzamy czas pracy działu personalnego, gdyż cały proces przebiega automatycznie.

Employer branding

Firmy coraz świadomiej zaczynają dbać o employer branding, dlatego cenią i wykorzystują potencjał, jaki w tej dziedzinie daje internet, gdyż łatwiej wtedy przyciągnąć dobrych kandydatów. Warto pamiętać, że kandydaci, wybierając pracodawcę, zwracają uwagę na to, jak firma prezentuje się w internecie. Należy więc zadbać o atrakcyjną stronę, na bieżąco uaktualniać zakładkę „Kariera” gdyż kandydaci często poszukują w niej informacji o firmie, ofertach pracy, ścieżkach kariery, przebiegu procesu rekrutacji. W ten sposób buduje się wizerunek dynamicznej firmy, która się rozwija, a wizerunek taki ma duży wpływ na to, czy kandydaci będą chcieli aplikować do organizacji. Pamiętać jednak należy, że employer branding to nie tylko działania podczas procesu rekrutacji, ważna jest kontynuacja tych działań w odniesieniu do osób już zatrudnionych.

Poprawnie przeprowadzona rekrutacja i selekcja z uwzględnieniem nowoczesnych narzędzi on-line zwiększa szansę zatrudnienia osoby, która będzie odpowiadała wymaganiom stanowiska i szybko zaadaptuje się do nowego środowiska pracy.

Kadry
W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat
06 wrz 2024

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują
06 wrz 2024

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?
06 wrz 2024

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]
06 wrz 2024

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?
06 wrz 2024

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują
05 wrz 2024

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku
05 wrz 2024

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

ZUS: Kolejne terminy wypłaty czternastych emerytur
05 wrz 2024

W piątek, 6 września, ZUS wypłaci kolejną transzę tzw. czternastej emerytury. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld zł. W jakich terminach czternaste emerytury otrzymają pozostali świadczeniobiorcy?

pokaż więcej
Proszę czekać...