Obowiązki pracownika z zakresu bhp

Tomasz Zalewski
rozwiń więcej
Obowiązki pracownika z zakresu bhp. /Fot. Fotolia / Fotolia
Wiele osób zapomina, że nieodłącznym elementem zatrudnienia jest nie tylko przestrzeganie dyscypliny. Dotyczy to także przepisów związanych z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia podczas pracy. Jakie są obowiązki pracownika z zakresu bhp?

Czy badania lekarskie są ważne przy zmianie firmy

Pan Radosław jest pracownikiem budowlanym. W związku z tym często zmienia pracodawców. Irytuje go, że przy każdym nowym zatrudnieniu musi przechodzić badania i tracić dniówkę, mimo że jego obowiązki się nie zmienią. Czy każdy pracodawca musi zlecać nowe badania, mimo że pracownik ma ważne z poprzedniego miejsca pracy?

Autopromocja

TAK

Bez ważnych badań pracodawca nie może dopuścić pracownika do świadczenia usług. Badania i ocena zdolności do pracy na konkretnym stanowisku muszą uwzględniać wszystkie zagrożenia i czynniki niebezpieczne występujące w miejscu zatrudnienia. Ustawodawca wychodzi z założenia, że nawet podobna praca powinna wymagać ponownych badań, bo warunki jej wykonywania w odrębnych firmach mogą znacznie się od siebie różnić.

Ustawodawca przewidział jeden wyjątek, który uzasadnia przy ponownym zatrudnieniu brak potrzeby powtarzania badań. Zgodnie z przepisami badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego kontraktu z tym samym pracodawcą.

Podstawa prawna:

Art. 229 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czy zwolnienie zawsze potwierdza niezdolność do pracy

Pan Mirosław słyszał, że są przepisy, które pozwalają pracownikowi na odmowę przystąpienia do pracy z powodu złego samopoczucia, dekoncentracji albo wewnętrznego przekonania o braku zdolności do wykonywania obowiązków. Czy każdy podwładny może na tej podstawie uchylić się od pracy?

NIE

Pracownik powinien się stawiać w pracy w stanie, który umożliwi mu normalne funkcjonowanie. Jeżeli czuje, że jest chory, powinien iść do lekarza, który potwierdzi niedyspozycję i wynikającą z niej niezdolność do pracy. Jeśli nawet podwładny stawi się do pracy, jednak jego przełożony uzna, że objawy, zachowanie czy zewnętrzne oznaki wskazują, że jest on niezdolny do pracy, to szef powinien go odsunąć od zajęć.

Są jednak okoliczności, w których pracodawca jest związany autodiagnozą pracownika co do jego niezdolności do pracy, która nie musi być potwierdzona przez lekarza. Podwładny ma prawo, po uprzednim zawiadomieniu przełożonego, powstrzymać się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego stan nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób. Oczywiście nie w każdym zawodzie zatrudniony może się powoływać na zły stan psychofizyczny.

tomasz.zalewski@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...