Praca przy komputerze - skierowanie pracownika na badania profilaktyczne

Jan Pióro
rozwiń więcej
W skierowaniu na badania profilaktyczne pracodawca powinien wskazać zagrożenia, z jakimi będzie stykał się pracownik, a więc także pracę przy komputerze. To lekarz medycyny pracy określa, jak często pracownik powinien mieć przeprowadzane badania wzroku.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Poddawanie pracowników lekarskim badaniom profilaktycznym służy wykrywaniu zagrożeń zdrowotnych, także przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy. Przeprowadzanie profilaktycznych badań lekarskich obejmujących badania okulistyczne pozwala na ustalenie, czy poddana badaniu osoba ze względów zdrowotnych nie może lub nie powinna wykonywać pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Autopromocja

Z tytułu stałej pracy przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych pracownikom:

  • użytkującym w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy,
  • u których wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego

– przysługuje szczególne uprawnienie – wyposażenie w okulary korygujące wzrok zgodnie z zaleceniem lekarza.

Obowiązek wyposażenia w okulary korygujące wzrok zatrudnionych na stanowiskach przy obsłudze monitorów ekranowych jest warunkowany korekcją wzroku w zakresie ustalonym przez lekarza, a nie upływem jakiegokolwiek okresu.

Wszelkie dolegliwości, a w szczególności oznaki pogarszania się wzroku – obserwowane podczas pracy przy monitorze ekranowym – powinny być traktowane z należytą powagą.

Dla lekarza, jak również dla pracownika sygnałem o konieczności przekwalifikowania się i zaprzestania pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powinno być tempo pogarszania się (osłabiania) wzroku.

Praca przy monitorze a praca w szczególnych warunkach

Monitory ekranowe są urządzeniami do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskania obrazu.

Codzienna, wielogodzinna praca na stanowiskach przy ich obsłudze może być kwalifikowana jako wykonywana w warunkach nadmiernego obciążenia narządu wzroku, wynikającego w szczególności z:

  • dużej liczby ruchów gałki ocznej,
  • konieczności częstych zmian akomodacji i adaptacji gałki ocznej polegających na ciągłym przystosowywaniu się narządu wzroku do pełnienia funkcji w warunkach zmieniającego się natężenia i jakości oświetlenia oraz wielkości, rodzaju i odległości położenia obiektów znajdujących się w polu widzenia.

Długotrwała praca przy obsłudze monitorów ekranowych powoduje podrażnienie oczu lub zaburzenia widzenia subiektywnie odczuwane jako:

  • krótkookresowe rozmazywanie się obrazu lub widzenie podwójne,
  • pieczenie,
  • ucisk,
  • ból albo zaczerwienienie gałki ocznej,
  • ból głowy.

WAŻNE!

W skierowaniach na badania profilaktyczne kandydatów do pracy i pracowników, którzy będą korzystali z:

•  kabin kierowców oraz kabin sterowniczych maszyn i pojazdów,

•  systemów komputerowych na pokładach środków transportu,

•  systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego,

•  systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy,

•  kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów,

•  maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym

– nie zamieszcza się informacji o wyposażeniu stanowiska pracy w monitor ekranowy.

Podstawa prawna:

  • art. 229 § 4 Kodeksu pracy,
  • § 3 i 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973 ze zm.).
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...