Wypadki przy pracy od stycznia do września 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. [Dane GUS]

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
wypadek przy pracy, praca / Wypadki przy pracy od stycznia do września 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. [Dane GUS] / Shutterstock

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane wstępne dotyczące wypadków przy pracy w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. Gdzie najczęściej dochodziło do wypadków? Co robiły osoby poszkodowane w trakcie wypadku?

We wtorek, 10 grudnia 2024 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane wstępne dotyczące wypadków przy pracy w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. Z opublikowanych danych wynika, że w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. wzrósł wskaźnik wypadkowości.

Autopromocja

Wypadki przy pracy od stycznia do września 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. [Dane GUS]

Z danych GUS wynika, że w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. zgłoszono 45660 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. W tym zgłoszono 300 osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich, a w wypadkach śmiertelnych 191 osób. Poszkodowanych podczas wykonywania pracy w formie zdalnej lub telepracy zgłoszono 199 osób. W porównaniu do okresu styczeń-wrzesień 2023 r. zgłoszono o 0,3 proc. mniej osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Jednakże, wzrosła liczba poszkodowanych przypadająca na 1 tys. pracujących – wskaźnik wypadkowości. W 2023 r. wynosił on 3,22, a w w ty, samym okresie w 2024 r. wyniósł 3,28.

Wskaźnik wypadkowości z podziałem na województwa

Z publikacji GUS wynika, że najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwie śląskim. Wynosił 4,54. Na drugim miejscu znalazło się województwo opolskie (4,16), a na trzecim województwo zachodniopomorskie (4,07). Najniższy wskaźnik wypadkowości odnotowano zaś w województwie mazowieckim (2,20), województwie małopolskim (2,60) oraz w województwie podkarpackim (3,05).

Wskaźnik wypadkowości: rodzaj działalności gospodarczej

Najwyższy wskaźnik wypadkowości ze względu na rodzaj wykonywanej działalności odnotowano w sekcjach: : górnictwo i wydobywanie (12,59), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (9,11) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (5,09). Najniższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: informacja i komunikacja (0,50), pozostała działalność usługowa (0,68) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (0,86).

Wypadki przy pracy w okresie styczeń-wrzesień 2024 r.: przyczyny, czynności, urazy

Z danych GUS wynika, że najczęstszą przyczyną, bo odpowiadającą za 42 proc. wypadków przy pracy było nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Na drugim miejscu znalazło się zaś niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym przez pracownika (10,1 proc.). Najrzadszą przyczyną wypadków przy pracy było niewłaściwe wykonanie czynnika materialnego (0,6 proc.). Najczęstszą czynnością wykonywaną przez poszkodowanego w chwili wypadku było poruszanie się (38,9 proc.), a najrzadszą – obecność (2,4 proc.). 78,8 proc. osób poszkodowanych w wypadku przy pracy doznało urazu kończyny, z czego 43,1 proc. doznało urazu kończyny górnej, a 35,7 proc. urazu kończyny dolnej. 10,3 proc. osób poszkodowanych doznało urazu głowy. Najmniejszy odsetek poszkodowanych – 1,3 proc. – doznał urazu szyi wraz z kręgosłupem szyjnym.

Kadry
Dla tych osób to koniec darmowego leczenia i leków na NFZ. Sprawdź czy nie świecisz się na czerwono. Jeśli tak, to składka wynosi 769,43 zł w styczniu, lutym i marcu 2025 r.
04 lut 2025

Są pewne sytuacje, które powodują, że w systemie NFZ, eWUŚ zamiast na "zielono" świecimy się na "czerwono". Przy najbliższej wizycie w placówce medycznej warto sprawdzić co wyświetla system w 2025 r. Po pierwsze zdarzają się błędy a po drugie w pewnych sytuacjach traci się tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym darmowego leczenia i darmowych leków.

MRPiPS: Nowy wzór dla pracowników i pracodawców. Dla kobiet to: BMR = 655+(9,6 × waga w kg)+(1,8×wysokość w cm) - (4,7×wiek w latach)
04 lut 2025

Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić rozporządzenie nakładające nowe obowiązki na pracodawców. Mają mierzyć metabolizm pracowników i porównywać go z temperaturą miejsca pracy. Ściślej pracodawca ma umieć posługiwać się klasami tempa metabolizmu. Jak temperatura będzie za wysoka wobec wyznaczonych poziomów, a pracodawca nie będzie miał np. klimatyzacji, praca będzie np. przerywana.

Sygnalistę spotkały działania odwetowe. Jakie roszczenia mu przysługują?
04 lut 2025

Ustawa o ochronie sygnalistów ma przede wszystkim chronić ich przed działaniami odwetowymi. Co jeśli sygnalistę spotkały działania odwetowe? Jakie roszczenia mu przysługują? Okazuje się, że podstawa do roszczeń pracownika to nie tylko przedmiotowa ustawa, ale i Kodeks pracy.

Są tylko 2 możliwości zwolnienia kobiety w ciąży
04 lut 2025

Prawo pracy reguluje zakaz zwalniania kobiet w ciąży. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży? Po pierwsze, zwolnienie jest możliwe na podstawie art. 52 Kodeksu pracy czyli w trybie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Po drugie, w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy. Przepisy celowo nie ułatwiają tego zadania zatrudniającym.

Ciąża w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy można odwołać wypowiedzenie?
04 lut 2025

Czy zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę kobiecie w ciąży dotyczy również przypadku ciąży w okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca musi odwołać wypowiedzenie, jeśli to on je złożył? Czy pracownica będąca w ciąży może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Co na to prawo?

Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc
03 lut 2025

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

To dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 i 2026
03 lut 2025

W 2025 r. i 2026 r. istnieje wiele możliwości otrzymania wynagrodzenia przez osoby z niepełnosprawnościami. Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Wynagrodzenie za opiekę w 2025 r. nie dla każdego. Dlaczego?
03 lut 2025

Wynagrodzenie za opiekę - nie dla każdego. Dlaczego? Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?
03 lut 2025

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej
03 lut 2025

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

pokaż więcej
Proszę czekać...