Praca w upały. Jakie są obowiązki pracodawców kiedy jest gorąco

Podczas upałów, kiedy zmieniają się warunki pracy, pracodawcom dochodzą nowe obowiązki / Shutterstock

Latem do obowiązków pracodawców dochodzą te związane z zadbaniem o bezpieczną pracę podczas upałów, to m.in. zapewnienie zimnych napojów, ale nie tylko. Dobrą praktyką jest także skrócenie czasu pracy, zapewnienie klimatyzatora, czy odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Czego jeszcze może lub powinien spodziewać się pracownik?

Podczas upałów, kiedy zmieniają się warunki pracy, pracodawcom dochodzą nowe obowiązki. Określa je Kodeks pracy oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, kiedy temperatury na otwartej przestrzeni przekraczają 25 stopni Celsjusza, a w pomieszczeniach biurowych temperatura jest wyższa niż 28 stopni Celsjusza.

Autopromocja

Praca w upały – konieczne zapewnienie dostępu do napojów

Przede wszystkim do obowiązku pracodawcy należy zapewnienie napojów pracownikom – mają być one zimne i dostępne przez cały dzień pracy. Ustawodawca nie określa konkretnej liczby napojów, a pracodawca może je dostarczać w dowolny sposób. Może np. ustawić dystrybutor z wodą lub wydawać wodę butelkowaną. W sytuacji, kiedy pracodawca nie zapewni pracownikom wody, jego działania będą zagrożone karą grzywny nałożoną przez Państwową Inspekcję Pracy.

W czasie upałów oraz intensywnej pracy na zewnątrz łatwo o utratę elektrolitów z organizmu. Dobrą praktyką wśród pracodawców jest zapewnienie pracownikom możliwości ich uzupełnienia. Ma to wpływ nie tylko na lepsze nawodnienie, ale też zmniejsza uczucie wyczerpania czy zmęczenia – wskazuje Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Oczywiście nie można przy tym zapominać o wodzie, odpowiednim płynem nawadniającym może okazać się woda wysokozmineralizowana – dodaje Marta Wojewnik. 

Według przepisów nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego przy braku dostawy zimnych napojów. W przypadku osób pracujących w gorącym mikroklimacie pracodawca poza zimnymi napojami powinien również zapewnić im dostęp do nieodpłatnych posiłków. Co więcej pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia 90 litrów wody każdemu pracownikowi w celach higienicznych.

Praca w upały – jakie prawa ma pracownik

Pracodawca powinien zadbać o komfort oraz dobre warunki pracy. Niekiedy konieczne jest wprowadzenie tymczasowych zasad pracy, należą do nich chociażby częstsze przerwy, skrócenie czasu pracy, zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku, klimatyzatorów, a jeśli nie ma na to warunków – chociaż rolet na okna. 

Podczas pracy w wysokich temperaturach łatwiej o szybsze zmęczenie i dekoncentrację. Takie warunki mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia, a niekiedy życia pracownika. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie rotacji na stanowiskach pracy lub umożliwienie pracownikom wykonywania swoich obowiązków w chłodniejsze pory dnia – informuje Ewa Gawrysiak, Regional Manager CEE w TenCate Protective Fabrics.

Jeśli warunki pracy z racji upału zagrażają bezpieczeństwu pracownika albo innym pracownikom, ma on prawo do zaprzestania wykonywania swojej pracy. Szczególnie uprzywilejowane są w tym wypadku osoby młodociane (osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie powinny pracować w temperaturach wyższych niż 30ºC) oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z chorobami serca i chore na inne przewlekłe choroby. 

Praca w upały – chronić przed słońcem

Długotrwałe oddziaływanie promieni UV może prowadzić do poważnych chorób, w tym czerniaka, czyli najgroźniejszego rodzaju raka skóry. Tym samym w przypadku pracy na zewnątrz kluczową i podstawową ochroną są filtry UV. Pracownicy narażeni na oddziaływanie promieni słonecznych powinni zostać wyposażeni także w odpowiednią odzież, jak i akcesoria. 

Szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV blokuje odpowiednia odzież ochronna. W przeciągu kilku ostatnich lat nastąpił w tej kwestii znaczny progres. Tym samym, podobnie jak krem przeciwsłoneczny, odzież chroniąca przed słońcem jest dostępna w różnych wariantach i można ją dopasować względem potrzeb – informuje Marta Wojewnik. Odzież o najniższym współczynniku tj. 2 odbija 50 proc. promieniowania ultrafioletowego. Natomiast współczynnik ochrony 40+ blokuje ponad 98 proc. promieniowania i stanowi doskonałą ochronę dla pracownika. W CWS posiadamy kolekcje z tym współczynnikiem. Warto wiedzieć, że wskazanej odzieży nie trzeba kupować, ale można również wypożyczyć, co jest szczególnie ważne w przypadku potrzeb sezonowych – dodaje Marta Wojewnik.

Najlepsza odzież ochronna to taka, która przystosowana jest do wysokich temperatur. Nie należy zmieniać jej na zwykłe koszulki z krótkim rękawem. Kluczową rolę ogrywają tkaniny z jakich jest ona wykonana.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tkanin, dzianin, polarów i miękkich powłok, które można mieszać i dopasowywać, jeśli chodzi o zapewnienie pracownikom opcji odzieży adekwatnej do temperatury. W trakcie upałów najlepiej sprawdzić się może ubranie wykonane nie z czystej bawełny, ale z mieszanki z poliestrem, który szybko wysycha i jest elastyczny lub z miękkiego i oddychającego włókna bio-celulozowego – mówi Ewa Gawrysiak. Odzież ochronna powinna być dobrana do specyfiki stanowiska. Każdy odczuwa temperaturę inaczej, warto więc zapewnić pracownikom możliwie dopasowane rodzaje odzieży ochronnej. Warto przeanalizować dostępne opcje i wybrać rozwiązanie spełniające wymagania związane z klimatem i temperaturą – dodaje Ewa Gawrysiak.

Pracodawca powinien zadbać także o akcesoria, przykładowo: okulary chroniące przed promieniowaniem, czapki z osłoną karku, chusty czy hełmy. Istotne jest także obuwie, które powinno zapewniać właściwy przepływ powietrza i być dostosowane do wysokich temperatur.

Wykonywanie nawet najprostszych obowiązków w upalne dni może być dla pracowników wyjątkowo trudne. Do roli pracodawcy, oprócz zadbania o bezpieczeństwo i komfort pracowników, należy również stała obserwacja i dopasowywanie działań do panujących warunków. Zlekceważenie ostrożności w pracy podczas upałów, zarówno przez pracodawców jak i pracowników, może mieć krótko- i długoterminowe skutki.

Koalicja Bezpieczni w Pracy zawiązana została z inicjatywy firm CWS Polska, PW Krystian oraz TenCate Protective Fabrics w 2014 roku, w celu promowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy wśród pracowników i pracodawców. Cel Koalicji realizowany jest poprzez działalność edukacyjną na temat obowiązujących norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk oraz informowanie o korzyściach wynikających z wdrażania wysokich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy.  

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
ZUS szykuje rekordową waloryzację kont i subkont emerytalnych. O ile wyższe nowe emerytury będzie wypłacał od lipca
12 maja 2024

Nadchodzi bardzo ważny dzień dla przyszłych emerytów. W przyszłym tygodniu ZUS poinformuje, o ile podwyższy środki zgromadzone na kontach i subkontach emerytalnych z dniem 1 czerwca 2024 roku. Według nieoficjalnych informacji szykuje się rekordowa waloryzacja, wyższa nawet od tej, która miała miejsce przed rokiem. Dzięki podwyższeniu kwot na koncie i subkoncie wyliczana przez ZUS od 1 lipca 2024 roku emerytura będzie wyższa o kilkanaście procent od tej, którą z tych samych składek ZUS wylicza teraz lub w czerwcu.

MSWiA: Wrócił temat zrównania w 2025 r. Policji i Wojska co do świadczeń dodatkowych [mieszkaniowe i waloryzacja ekwiwalentów]
11 maja 2024

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów. Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r.

Przepracowani przez złą lub niezrozumiałą organizację pracy, wypaleni zawodowo, niedoceniani. Zatrudnieni wystawiają kiepską cenzurkę polskim firmom
11 maja 2024

Czasem wystarczy proste „dziękuję", czasem rozmowa oparta na empatii i zrozumieniu. Trzeba pamiętać, że o dobrostanie pracowników nie świadczy wysokość uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia, a ich lojalność wobec firmy i motywacja do działania.

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

Dodatki do emerytury w 2024 r. Stawki i warunki przyznawania świadczeń
10 maja 2024

Dodatki do emerytury to dodatkowe świadczenia przyznawane emerytom i rencistom w celu poprawy ich sytuacji życiowej. Przyznanie dodatku jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakie dodatki do emerytury są dostępne w 2024 roku i ile wynoszą?

Wkrótce zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy. Ile wyniesie?
10 maja 2024

Pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku do wynagrodzenia. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wkrótce zmieni się wysokość podstawy, od której dodatek jest naliczany. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy?

Jak radzić sobie ze złością? Kilka praktycznych strategii od psychologa
10 maja 2024

Niniejszy artykuł stanowi poradnik psychologa o tym, jak radzić sobie ze złością. Złość to emocja, która może być trudna do opanowania. Wpływa wówczas destrukcyjnie na relacje i ogólny dobrostan. Oto kilka praktycznych strategii radzenia sobie ze złością w konstruktywny sposób.

ZUS: Masowe kontrole zwolnień lekarskich. Tysiące osób musi zwrócić zasiłek
10 maja 2024

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. W I kwartale 2024 r. skontrolowano ponad 35 tys. osób na zwolnieniu lekarskim. Tysiące z nich zostało pozbawionych prawa do zasiłku.

Minimalne wynagrodzenie to ok. 6400 zł do ręki ale można zarobić dużo więcej - sprawdź gdzie [praca sezonowa 2024]
10 maja 2024

Polscy hotelarze alarmują, że mają problemy ze znalezieniem personelu. To obecnie największy mankament tego biznesu - cytuje przedsiębiorców z tej branży "Gazeta Wyborcza" z 10 maja 2024 r. 

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika - kiedy
10 maja 2024

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika - kiedy? W prawie są dwie główne sytuacje kiedy pracodawca ma obowiązek dalej współpracować z pracownikiem. Jeśli tego nie zrealizuje może ponieść karę, nawet finansową.

pokaż więcej
Proszę czekać...