Jak odwołać się od decyzji ZUS

Jak się odwołać od decyzji ZUS / ShutterStock
Organ ubezpieczeniowy wydaje decyzje w zakresie indywidualnych spraw, które dotyczą w szczególności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych, wymiaru świadczeń ubezpieczeń społecznych, czy ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczony może odwołać się od każdej decyzji wydanej przez ZUS.

Decyzje w ZUS

ZUS wydaje decyzję w zakresie indywidualnych spraw, dotyczących w szczególności:

Autopromocja
  • zgłaszania do ubezpieczeń społecznych,
  • przebiegu ubezpieczeń,
  • ustalania wymiaru składek i ich poboru, a także umarzania należności z tytułu składek,
  • ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpie­czeń społecznych,
  • wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

Odwołanie

Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właści­wego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Wyjątkiem są tu decyzje przyznające lub odmawia­jące prawa do świadczenia w drodze wyjątku oraz decyzje w sprawach o umorzenie należności z tytu­łu składek na ubezpieczenia społeczne. Od tego rodzaju decyzji nie przysługuje odwołanie do sądu na zasadach przewidzianych w Kodeksie postępowania cywilnego - strona ma prawo do wniesienia wniosku do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Jeżeli przepisy Kodeksu postępowania administra­cyjnego przewidują wydanie postanowienia koń­czącego postępowanie w sprawie, ZUS w tych przypadkach wydaje decyzję, od której służy odwo­łanie na wskazanych powyżej zasadach. Od wyda­nych w trakcie postępowania innych postanowień ZUS zażalenie nie przysługuje.

W formie decyzji ZUS wydaje interpretacje indywi­dualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swo­bodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecz­nym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pra­cowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Interpretacje indy­widualne wraz z wnioskiem o wydanie interpretacji po usunięciu danych identyfikujących wnioskodaw­cę oraz inne podmioty wskazane w treści interpre­tacji ZUS ma obowiązek niezwłocznie zamieścić w Biuletynie Informacji Publicznej.

Decyzje w prawie pracy

Organy Państwowej Inspekcji Pracy są upraw­nione do wydawania decyzji w razie stwierdze­nia naruszenia przepisów prawa pracy lub prze­pisów dotyczących legalności zatrudnienia (art. 11 ustawy o PIP). Decyzje mogą mieć formę naka­zów i zakazów, np. nakaz usunięcia stwierdzonych uchybień w ustalonym terminie, nakaz wstrzyma­nia prac lub działalności czy nakaz zaprzestania prowadzenia działalności lub działalności określo­nego rodzaju.

Od decyzji inspektora pracy wydanej w formie pisemnej lub wpisu do dziennika budowy pra­codawca ma prawo odwołania do okręgowego inspektora pracy w terminie 7 dni od dnia dorę­czenia mu decyzji (art. 34 ust. 5 ustawy o PIP).

Zadaj pytanie na FORUM

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...